Bacha na něj, aneb šprt stokrát jinak

5. května 2008, Markéta Cenkerová

O přestávkách a volných hodinách nedělá nic jiného než že sedí a učí se, naprosto nerozumí legraci, práská a leze všem na nervy. Bratříčkuje se s učiteli a je všem dáván za vzor, záměrně kazí třídní akce typu kolektivní bojkot písemky, všechno ví a umí nejlíp a testy má vždy za výbornou. Pozor, to není lidská bytost - je to šprt!

I když by se to možná nezdálo, šprti patří mezi nejnebezpečnější tvory, kteří kdy vkročili mezi stěny budovy školy. Někteří mírumilovnější jen postrádají smysl pro humor a všechny písemky mají nechutně dobře, ti zavylejší však mohou zacházet téměř až k organizované špionáži, donášení a vydírání typu „Já to řeknu!“. To se jim však nemůže trpět! Tito bezpáteřní tvorové musí být co nejrychleji identifikováni, aby se zabránilo jejich další podvratné činnosti. Jak ale poznat dobře maskovaného šprta mezi mírumilovnými studenty, kteří mají pouze nadprůměrné výsledky? Podle mého názoru to jde docela dobře, protože šprtovo chování je naprosto specifické a časem se každý šprt bezpečně pozná. Zde je pár příkladů, jak se v běžných hodinách odlišuje šprt od ostatních pokojných studentů:

V lavici sedí buď sám, nebo s jiným šprtem, nejčastěji před katedrou. Někdy se stává, že s ním sedí osoba se svatou trpělivostí, ale to jsou pouze velice ojedinělé příklady, častěji s ním sedí někdo za trest. Sám šprt často vykonává všeobecně opovrhované páce typu donašeč a práskač, za které je však učiteli neustále chválen.

Šprt při zkoušení: Je-li šprt zkoušen, vždy všechno umí! Je-li však zkoušen někdo jiný, který zrovna náhodou zdaleka všechno neumí, zatímco třída radí, šprt se při každém zaškobrtnutí zkoušeného zuřivě hlásí, aby ho opravil, což je však zbytkem třídy ovšem chápáno jako velezrada. Třída mu svorně přeje to nejhorší, šprt však je profesorem nebo učitelem opět pochválen a zkoušenému je většinou dána špatná známka. Někdy šprt zachází tak daleko, že opravuje i profesora, ale za to je pochválen jen někdy.

Šprt o přestávce: O přestávkách se většina šprtů učí. Patrně je to jejich oblíbená činnost, kterou provozují kdykoli mají nějakou chvilku volnou a u některých jedinců bych se nedivila, kdyby si tím krátili čas i v noci. Rozhodně tím však netvrdím, že je na učení něco špatného! Pokud člověk není šprt, je učení naprosto v pořádku.

Šprt při tělocviku: Podle mého názoru je hodina tělocviku se šprtem jednou z nejhorších věcí, které můžou člověka postihnout. Typickým příkladem je běh. Třída se skládá z průměrných běžců, kteří po zaznění písknutí vyběhnou přiměřeným tempem, aby měli dobrou známku a zároveň se moc neunavili. Pouze šprt vteřinu po písknutí mizí někde za obzorem, aby náhodou nedostal za dvě kvůli pomalému tempu. V případě, že jeho běh z nějakého důvodu nesplňuje předpoklady na jedničku, šprt chodí denně běhat, aby se o příští hodině přihlásil o opravu. Stejně tak si doma cvičí i sedy-lehy, kliky, trojskok, kotrmelec, stojku a vůbec všechno, co by mu mohlo nějak zkazit průměr z tělocviku 1, 00. Zaráží mě jen, jak si šprt může doma cvičit skok přes kozu nebo hod medicinbalem. Pro šprta však není nic nemožné! Pokud se šplhá, šprt nehledě na sále se opakující neúspěchy celou hodinu útočí na tyč, až se mu to konečně na tisící pokus povede, on získá vytouženou jedničku a následně se zhroutí.

Šprt při vysvědčení: Při předávání vysvědčení má na sobě šprt vždy sako, kalhoty, bílou košili a motýlka, případně kravatu. To z něj však zdaleka ještě šprta nedělá, důležité je to vysvědčení, které je přirozeně nejlepší ze třídy. Jeho kytka je největší a nejdražší. Když vysvědčení od profesora přebírá, tváří se, jako by mu chtěl v příští chvíli zlíbat nohy. Pronese co nejhlasitěji pár zlomyslných poznámek na adresu svých již ne tak úspěšných spolužáků a nakonec je všem dán za příklad a všichni ho ještě víc nesnáší.

Jak sami vidíte, šprt patří k nejméně nenápadným tvorům na planetě a proto by jeho objevení nemělo dělat žádné větší potíže.

Poznámka nakonec: Všechny podobnosti v tomto článku jsou čistě náhodné a pokud vám můj nevinný popis někoho připomíná vězte, že tím nebyl myšlen nikdo konkrétní.

Autorka je studentkou druhého ročníku Gymnázia Omská v Praze

Diskuze na téma Bacha na něj, aneb šprt stokrát jinak

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[26] NaSkoleMiNezalezi (95.102.140.130), 31. prosince 2018 13:19
Suhlasim s tebou! Ale keby som bol tvoj spoluziak tak by som sa ti asi posmievali,ale v tomto s tebou suhlasim!
[25] Ninašprtka1 (95.102.140.130), 31. prosince 2018 13:15
A že nemyslíš na nikoho konkrétneho?! Niektorí spolužiaci má nazvali ,,šprt", ale mne je to úplne jedno a navyše keby to bolo tak ako to opisuješ tak na Slovensku nie je nikto normálny (síce to je pravda), ale každý sme iný a ešte niečo:Neposudzuj ostatných podľa seba!!! Keby toto bolo video na YouTube tak by som ti dala palec dolu.
[24] Idiot a Pesimista (31.192.88.4), 12. prosince 2017 18:53
Jéda další chyba to je asi to odumíraní mozkových buněk. :_(
[23] Pesimista (31.192.88.4), 12. prosince 2017 18:52
pardon ve větě je chyba v větě na začátku chybí písmeno v
[22] Pesimista (31.192.88.4), 12. prosince 2017 18:51
No tomto "zajímavém" článku jde o stereotypního šprta. Všechno co se tady píše není ihned pravda a tenhle článek musel psát člověk s inteligencí 10 ti letého dítěte. Děkuji za zníčení mého krásného dne. Myslel jsem že tady v české republice bude více inteligentích lidí. No začínám tomu pomalu přestávat věřit. Nashle
[21] Šmoula Mrzout (46.135.13.85), 7. září 2017 20:08
Uzovka, ty kecáš. Podívej se na to, co jsi napsal. 1. chyba je ve ,třídě 27 lidí.' Možná to byla nepozornost. Ale chyba č. 2 je, jak divně jsi v jedné větě použil minulý čas. A další chyba je, že jsi napsal ,srabi' s i.O těch vysokých školách ti to nevěřím. Jestli to nebylo VUT, lol. Nezávidím ti. Sama se výborně učím. Ale nepráskám a jsem na spolužáky milá. Nebifluju se. Dávám třídě opsat, učitelé mne mají docela rádi a ostatní děti kryju. Toto dělají šprti. Jsou upjatí a tráví svůj volný čas učením. Nemají moc přátel a snaží se vyniknout. Takoví jsou. Šprt není např. kluk, který má dobré známky a je milý. Nepochopil jsi článek. A je nechutné být šprt. Styď se, šprte šprtovská! Přitom neumíš pravopis a 26 shybů taky dám.
[20] šprt (46.23.50.6), 27. července 2013 07:33
Tento článek je naprosto pitomý. Šprti jsou normální lidi jako každá. Já jsem šprt a vůbec mi to nevadí
[19] uzovka (160.217.166.86), 29. ledna 2012 03:47
Inu článek je celkem zábavný, ale bacha: To, že někoho baví učení, z něj nedělá vyvrhela společnosti. Ten tvor je prostě jiný a rozhodně to není důvod k domněnkám o nebezpečnosti. Pomůže snad někomu, když bude mít horší známky? Řekl bych, že ne. Osobně jsem byl považován za šprta, i když jsem se doma vůbec neučil a úkoly dělal zásadně ve škole (protože jsem chtěl mít odpoledne volno). To tedy platí pro časy ZŠ a SŠ. Je s podivem, že na vysoké se "šprti" nevyskytují nebo přesněji řečeno je za ně nikdo nepovažuje. Tam se totiž musí trochu učit každý, aby prošel. A že je někdo snaživý, i když nemá vrozrné předpoklady, tak to by mělo být bráno spíš jako obdiv a ne si z něj ještě dělat kvůli tomu legarci. Hlavní náplň článku mi přijde jako nesmyslné udržování napětí v čase boje mezi žáky a učiteli. Pokud nějaký žák proti učiteli bojovat nechce a chce se učit, je brán za "šprta". Podle článku jsou navíc šprti všichni, kteří se se sebou snaží něco dělat (učí se, cvičí doma, běhají,... ) a to už je vážně příliš.
[18] uzovka (160.217.166.86), 29. ledna 2012 03:47
Jak jsem zmínil, že jsem byl taky považován za "šprta", tak mě to neskutečně zkazilo pohled na celou základní školu. Co zmůže jeden "šprt" proti třídě 27 lidí, která mu to dává sežrat a velmi se tím baví? Jakmile je jeden z těch 27mi sám, nedovolil si nic. Jako srabi a zbabělce bych označil spíš je. Mmch. dneska se učím taky dobře, dám si třetí obor na VŠ, sportuju a při tom pracuju. Jsem šprt, když mám hotové dvě vysoké školy, bez problémů oběhnu 20 km se zátěží na nohách, udělám 26 shybů, umím 4 jazyky,...? Nepsal bych to sem, ale co ze mě sakra dělá toho šprta? Vaše závist?
[17] martin (93.99.99.4), 5. listopadu 2011 00:04
Nesouhlasím s tím tělocvikem, to jsou šprti nejhorší
[16] Aik (90.177.187.49), 19. ledna 2011 18:32
odhlédneme li od tématu, který již jak vidím mnoho lidí pobouřil..musím poznamenat že článek je napsaný velmi dobře...přihlédneme li k tématu nezbývá mi než říci velmi dobře! jen tak dál!
[15] Mirek (92.15.155.84), 12. října 2010 04:02
Je to dost legrační , ale nepravdivý , i když tam jsou znaky ,které ukazují ,že pravdou je každé slovo ,které píšeš ,,,. Dost jsem se pobavil , . Měl jsem tu čest sedět v lavici ze šprtem ,jenže tenhle šprt , měl co si do sebe a hrozně rád mi pomáhal , za co mu děkuji ,ale většinou na moje budoucí jedničky kašlal , takže ani není za co děkovat ... Seděl v lavici jak knihomol , četl nejzajímavější knihy ,které jsem mohl vidět ,a pokaždé ,když jsem se zeptal ,proč čteš tu a tu knihu , tak pravil - Abych byl chytřejší ,,, Už si každý udělá obrázek ,co říkáte
[14] Gorski (88.101.178.73), 12. dubna 2010 21:31
Autor(ka) tohoto článku je s prominutím retard(ka), protože svým jedním dělá ze šprtů něco, co nelze slušnými slovy popsat. Tento článek se nehodí zveřejňovat a z mého pohledu se jedná sprostou BEZOHLEDNOST. Já osobně jsem studentem prváku a byl jsem téměř připraven na trochu "zvláštní" přístup ke mě. Jsem sluchově postižený (!) člověk, který byl ctižádostivý a snažil se dosahovat výsledků srovnatelných se výsledky zdravým lidí.
[13] Gorski (88.101.178.73), 12. dubna 2010 21:31
Řekněte mi, je možné aby nějaká banda pubertálních (a závistivých) blbců na ZŠ ignorovala to, že nejsem šprt že by mě to bavilo, ale že mám své ambice. Moje vzpomínky na základní školu mají dodnes hořkou pachuť, třída na ZŠ byla totálně zkažená "kultem třídních hvězd" kde se i mj. tolerovalo to, že sedím sám lavici ve předu. Sám v lavici ve předu! Ano! A mám k tomu své oprávněné důvody proč sedět vepředu tj. zdravotní dispozice a stal jsem se tak i defacto outsiderem ve třídě. Když to shrnu, článek je provokativní, bezohledný a určený k tomu, aby si kolektivy bezdůvodně vytíraly zadek se "šprty", kteří ke dobrým známkám mají své důvody.
[12] Wikipetr (94.112.55.19), 13. února 2010 14:13
Petr Wimsey Uram je na čase aby se všichni čeští nerdi, geeks a šprti spojily a vytvořili společné bratrstvo (a zároveň sesterstvo) které by mělo srazy, setkání a aktivity ale kdo bude tak odvážný aby šel na něco tak velkého? no jo co kdybych to byl já? ale to je nemožné? takže řekněme 2% lidí si musí počkat na nějákého....spasitele :(
[11] jiki (84.42.239.3), 4. září 2009 12:07
Hele, nemá autor tak trochu mindrák, že je tak trochu blbej a ještě ke všemu línej, prostě na to nemá? Jak snáší chytřejší lidi? Špatně, co? Dá si čouda a pivíčko a je děsně chytrej, co?
[10] Šprt (x=E!) (83.208.249.211), 8. srpna 2009 18:43
Já nemám rád lidi kteří nemají rády šprty.Já jsem šprt a nemám rád když mi někdo nadává!:@
[9] šprt.Martin (83.208.249.211), 8. května 2009 09:24
Já jsem šprt a učím se celí den.Mám samé jedničky a chodím do 4 třídy.
[8] Ta,co nenávidí šprty (89.176.9.108), 17. července 2008 12:40
:Dpravda :D
[7] Katush:) (85.160.91.57), 1. června 2008 17:55
:p:p:pHej úplně nejvíc dobrej článek faakt klasa:OÚplně na to valim očka jak je to skvěle a pravdivě napsaný:D
[6] Frouzo (213.220.230.154), 28. května 2008 23:37
:DMazec článek :D
[5] aliktau (85.207.177.165), 19. května 2008 18:30
:)mi ve třídě žádného nemáme jedině půlšprty ale i oni jsou nenormální jeden je naprosto neučícíse ale to žalování je fakt hrozný 8 let
[4] Leninka10 (92.62.224.8), 18. května 2008 18:19
Dost dobrej článek:)X)
[3] los (85.71.134.36), 13. května 2008 17:34
RE 2: Já to naprosto chápu, vždyť já se taky o přestávkách učim, když jde o krk. Taky tam píšu, že na učení neni nic špatného, jenom si myslím (z vlastní zkušenosti), že všeho moc škodí a že šprti to někdy fakt přeháněj.
[2] Zebra (82.100.11.98), 12. května 2008 18:45
Clanek je opavdu peknej...:)Akorat me docela zarazil,jeden z tvych postrehu. To,ze kdyz se uci normalni studen o pestavku je normalni.Prijde mi to jako nazor hodne nadrazeneho cloveka uprednosnujiciho jinou skupinu lidi,i kdyz se mohou NEKDY chovat stejne. Ja se o prestavkach taky ucim,kdyz mi jde o krk ( A to je dost casto ) a ke sprtovi mam hodne daleko.A je to jenom kvuli tomu,ze se k tomu doma nedokazu dokopat,nebo uceni odkladam tak dlouho,ze se k nemu vubec nedostanu. Proto mi nezbyva nic jineho,nez se na to mrknout pred hodinou.Nejsem zdaleka sama! A muzu te ujistit,ze na prumeru studenta v tomhle opravdu skoro nezalezi...;)
[1] dasa.andelova (88.146.58.146), 5. května 2008 17:19
:D:D:Dcha cha......hodne dobrej článek, fakt jsem se zasmála, akorát, co když to není šprt, ale šprtka? To má taky sako a kravatu? My máme na škole strašnou šprtku, samozřejmě sedí před katedrou a všem učitelům leze, slušně řečeno, do zadku....Nejlepší na tom je, ž profesorka matiky jí prokoukla a dává jí to u tabule pěkně sežrat:p..jo a s tim tělocvikem nevím, na kolik to je pravda, já bych třeba řekla, že šprti právě naopak tělák nesnášejí, protože to není o tom se něco našprtat,a le mít vrozené fyzické předpoklady. U nás se třeba při těláku smějeme nejvíc, když spolužačka šprtka skáče při basketbalu jak koza s míčem a snaží se dát koš za každou cenu a když ho konečně po tisícím skoku dá, ještě se musí ujišťovat od tělocvikářky, že ho vážně dala a že byl fakt dobrej.....:D:D

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,3
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2755 čtenářů

Další články tohoto autora