1. dubna 2009, Mape

…i tak by se dala shrnout atmosféra hokejového matche studentů, který 25. března 2009 naplnil brněnskou halu Rondo. Duel mezi Masarykovou Univerzitou a Vysokým učením technickým byl uspořádán na základě úspěchu akce, která se již více jak !50 let! koná v Nitře na Slovensku.

O konání této nevšední a unikátní akce informovaly s dostatečným předstihem plakáty, letáky a také internetové stránky. Já jsem se o hokejovém souboji univerzity dozvěděla z letáku a po návštěvě webových stránek jsem jako studentka Masarykovy Univerzity zkusila oslovit jednoho z organizátorů, zdali mě vezme do týmu. Povedlo se a já na pozvání dorazila na jeden ze dvou společných tréninků VUT a MU, které se konaly v Brně na Úvoze.

A pak konečně přišel den „D“ … středeční hokejový večer. Asi jako každý jiný účastník jsem rozmýšlela, kolik by tak mohlo dorazit fanoušků… „Pokud přijde opravdu dost lidí, mohlo by jich být tak kolem 1 500, víc asi ne“ říkala jsem svým známým. Na vyšší návštěvu jsem vážně ani v těch „nejrůžovějších“ představách nepomýšlela. Avšak studenti dvou největších brněnských univerzit přišli podpořit své týmy v počtu, který zřejmě předčil všechna očekávání. Podle mého odhadu do Ronda ten večer zavítalo téměř 6 000 fanoušků! (kapacita haly je 7200 diváků)

Dva týmy – v každém 4 pětky a 1 nebo 2 gólmani. Pro pořadatele nebyl zřejmě problém sehnat studenty, kteří by si chtěli na této akci zahrát. Já osobně si moc cením toho, že jsem mohla okusit tu atmosféru přímo jako hráčka týmu MU a vychutnat si povzbuzovaní tisícovek diváků, což je nepochybně sen každého (zvláště pak amatérského) hokejisty. Utkání jsem si užila možná ještě o něco více, neboť jako v ten večer jediná žena „v kanadách“ jsem cítila podporu diváků skutečně nevídanou.

V dresech bylo vidět oba týmy jen na rozbruslení a v poslední třetině. Na 1. a 2. třetinu bylo nachystáno překvapení - namísto hokejistů ve „stejnokrojích“ na led nastoupili papež, čert, vodník, potápěč i s kyslíkovou bombou, zdravotní sestřička, voják, námořník, kněz, dva supermani, Skotové v tradičních kiltech, Mexičan a další povedené masky, které celému zápasu přidaly na uvolněnosti a netradičnosti.

V černobílých pruhovaných dresech rozhodčích se řízení utkání ujali policisté s pendreky. Avšak nevylučovaly, tak jak je to v hokeji běžné … páni policajti hokej trochu „pofotbalili“ a hráčům namísto dvou a více minutových trestů udělovali žluté a červené karty.

A jak zápas probíhal? Na začátku se dostalo VUT do dvoubrankového vedení, ale do konce třetiny stihla „masna“ vyrovnat a tak po 1. třetině svítil na ukazateli vyrovnaný stav 2:2. I po 2. třetině nešel do šatny žádný tým v roli vyhrávajícího či prohrávajícího – 5:5. Na závěrečnou třetinu postavilo VUT do své klece zaráz hned dva gólmany. Ale nepomohlo jim to. Masarykova Univerzita se i přes tento zdánlivě nepřekonatelný „gólmanský val“ dostala do vedení. Poslední třetina přinesla celkem 4 branky, po dvou na obou stranách. První (a doufejme ne poslední) hokejové střetnutí VUT x MU tak skončilo po základní hrací době smírně 7:7.

Mexické vlny, kdo neskáče … - zkrátka diváci se bavili a odměňovali hráče bouřlivým fanděním. A hráči na oplátku udělali z utkání show. Krom povedených gólových akcí, byl k vidění např. slalom brankáře s pukem, pronásledování rozhodčího po přísném výroku na stranu VUT, modlení (není divu, vždyť na ledě byl farář a papež) a pak takové ty hokejové klasiky jako je mašinka, rybičky, boby a ještě před koncem utkání hromadná bitka, kterou utišila až siréna oznamující konec základní hrací doby. A na řadu přišly nájezdy, v jejichž proměňování byla úspěšnější Masarykova Univerzita a stala se tak vítězem poháru.

Ještě před Rondem se na zastávce MHD skandovalo MUNI, MUNI … a šalina se proměnila v kotel, který po skončení utkání nevyhasnul a přesunul se do clubu Caribic, kde se pokračovalo v oslavách dnešního vydařeného večera... Co dodat? Kdo (především z řad studentů obou škol) neviděl, o hodně přišel…. A doufejme, že to nejdéle za rok bude moci napravit…při nějakém dalším střetnutí MU x VUT.