Čas školních výletů

13. června 2008, Alena N.

Konec školního roku, s radostí očekávaný díky blížícím se prázdninám, a zároveň obávaný kvůli závěrečným testům a poslední příležitosti opravit si tu či onu známku, bývá tradičně spojený s odpočinkově-poznávací akcí společnou celé třídě, tedy se školními výlety.

Cestujete-li vlakem, v tuto dobu vaší pozornosti určitě neuniknou pestrobarevné, veselé hloučky statečných výletníků, oživující i ta nejospalejší nádraží. Kšiltovka proti slunci, batůžek s pitím, svačinou a pláštěnkou… Možná se právě vydali na jednu z jejich prvních cest, na níž je nedoprovází rodiče.

Opodál postávají skupinky dětí poněkud odrostlejších a zkušenějších. Některé z nich už teď po ránu vzbuzují dojem lehké otrávenosti. Vždyť sezení ve škole je přece jen pohodlnější než trmácení se za „krásami přírody“, navíc v doprovodu učitelů. Jiné se s úsměvem na tváři a empétrojkou v uších zdají být docela v pohodě. Snad se nám poslední společný výlet vydaří a rozloučíme se jak se patří, probíhá jim možná hlavou. Hlavně aby „celní kontrola“ v naší cestovní výbavě neodhalila nic z nepovolených povzbuzujících tekutin…

Za chvíli už po vagónu pobíhají obě skupiny a snaží se najít aspoň nějaká volná místa k sezení. Za okny probíhá svěží krajina probuzená do letního dopoledne a tady uvnitř, za zašlými skly vlakové soupravy, se začíná odvíjet příběh obyčejného školního výletu, který se nejspíš stejně nakonec zařadí mezi nezapomenutelné třídní akce.

S naší třídou, na jednom plzeňském gymnáziu, jsme obvykle jezdili na dvou- nebo třídenní výlety, např. na Šumavu nebo do jižních Čech. Ubytování jsme si předem zajišťovali v kempech, abychom se všichni, celá třicetičlenná banda, umístili do jednoho areálu a taky proto, abychom našim výletem příliš nenabourali rodinné rozpočty. Po příjezdu nás tedy pokaždé uvítaly „komfortní“ chatky, jejichž vybavení čítalo dvě palandy, malý stolek pod oknem a nevábně vyhlížející letité deky.

Ne, nestěžovali jsme si, za náš skromný příspěvek jsme nemohli čekat víc. Jen nám přišlo legrační, že ať jsme se vydali kamkoliv, chatky jsme všude našli ve stejně zchátralém stavu. Své lepší časy už zřejmě měly dávno za sebou a jejich provozovatelé byli vděční za každý zatoulaný školní výlet…

Zadáte-li heslo „školní výlety“ do internetových vyhledávačů, objeví se celá řada odkazů na stránky cestovních kanceláří a agentur, nabízejících třídám ubytování, popř. přímo programovou náplň výletů. Jste-li studenty prvních ročníků středních škol (a je-li tomu vedení školy nakloněno), už v září můžete vyjet, společně s třídním učitelem, na adaptační pobyt určený k seznámení se spolužáky. Pokud máte pocit, že co se týče návštěv hradů, zámků a jiných kulturních památek už máte „splněno“ asi tak na dvacet let dopředu a přejete si, aby příští výlet vaší třídy byl trochu více „akční“, je možné zvolit programový balíček zaměřený na adrenalinové sporty.

Využíváte služeb podobných agentur, nebo jste spíše nadšení organizátoři a zařizujete si celý výlet sami? Mají vaši učitelé pochopení pro netradiční formy školních výletů? Uvítáme, když se o své zkušenosti podělíte s ostatními.

Přečti si také:

Diskuze na téma Čas školních výletů

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[2] Lusinta (81.90.173.230), 31. července 2008 14:25
:D:D:D Jako mazec....:Z:@:$:_(taky sem to nečetla...X)X)
[1] nwm (212.111.17.179), 17. června 2008 19:44
:Dcelkem mazec,ale wubec sem to necetla! ;) ale tak mazec!:DX)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,3
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2346 čtenářů

Další články tohoto autora