Čeština v ohrožení

12. prosince 2008, Kateřina

V reakci na jasný a stručný článek Zuzany Kubátové (Jste pro zjednodušení pravidel spisovné češtiny?) jsem se dokopala k napsání rovněž stručného a doufám, že i jasného článku o češtině, který jsem plánovala již delší dobu.

Nejednou jsem slyšela své spolužáky diskutovat o spokojenosti (respektive nespokojenosti) s naším mateřským jazykem. Občas se dokonce objeví názor, že čeština nemá budoucnost a měli bychom mít jako druhý oficiální jazyk angličtinu. Děti by se pak, zejména podle vizí těch kdož nejsou schopni kvalitního projevu v češtině, měly učit především anglicky. Český jazyk, je zbytečně složitý a vždy jím budeme mluvit jenom my.

Zamysleli jste se někdy nad tím, o čem podobné řeči vypovídají? Že Češi si nedokáží vážit vlastního jazyka, jistě. Ale zasahuje to dál. Jestliže někdo takto znevažuje svoji rodnou řeč, neváží si ani národních dějin. Rovněž není rád, že je součástí tohoto národa a není schopen kopnout velký svět do sedací části v těch záležitostech, ve kterých by si to zasloužil.

Země, které jsou ostatními považovány za ty suverénní mezi suverénními, jsou obvykle také silně nacionalistické. Francie, Německo… Dokonce i USA se svou krátkou historii a zjednodušenou angličtinou… Těžko budete hledat občana těchto států, který by nenáviděl svou rodnou řeč. U nás byste nehledali dlouho. Minimálně byste našli dost těch, kteří by uvítali, kdybychom mluvili jenom anglicky, prostě proto, že angličtina je pro život praktičtější. Jak si můžeme myslet, že se vyrovnáme (např.) výše jmenovaným zemím tím, že odhodíme svoje kulturní dědictví? To je to poslední na čem bychom měli mít zájem.

Na závěr ještě vysvětlení pro ty, kteří čtou první odstavec, pár vět uprostřed a konec článku a pak píší velkolepé komentáře o choré mysli autora: „Ujasněme si to hned na konci. Můj vztah k češtině je kladný.“

Přečti si také:

Diskuze na téma Čeština v ohrožení

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[8] vlastenec (46.30.236.254), 2. února 2013 22:36
Já osobně občas taky dostanu špatnou známku z diktátu, ale češtinu mám prostě rád jednak pro její rozmanitost ( angličané řeknou very small chicken, čech má na výběr: kuřátko, kuřátečko, atd. nezdá se vám to citově zabarvenější?) a jednak proto že je to prostě můj jazyk. A souhlasím s tím, že stejně jako byla čeština v 19. století ohrožena Němčinou, je ted ohrožena angličtinou (používané anglicismy, anglické nápisy všude kolem nás, jednoduchost angličtiny, a taky smutný názor spousty mladých lidí že čeština je "trapná" a angličtina "in". KUPŘEDU LETÍ ČESKÁ KREV
[7] Kateřina, 27. června 2009 09:15
Děkuji za všechny inteligentní příspěvky. Jsem ráda, že ještě existují mladí lidé, kteří mají k češtině vztah. A co se rozboru vět týče... Od té doby, co ve škole rozebíráme, mám najednou problém umístit ve větě čárku X)Možná je to tím, že nad tím člověk začne moc přemýšlet :)Ale asi to je důležité, protože některým domorodcům jde psaný projev v jazyce českém asi tak dobře, jako mně psaní v angličtině a němčině (něco o tom člověk ví, ale stejně, těch chyb...).
[6] PRETTY.HATE.MACHINE (89.176.117.81), 16. dubna 2009 17:44
Kvalitně a jasně řečeno! Češtína je aspirací na nejmodernější jazyk ve sféře Slovanů vzhledem ke své lokaci a má tedy poslání být jejich jazykovým hrotem do moderního světa západu především v oblasti věd, ale i umění. Ovlivněni CIVILIZOVANĚJŠÍM GERMÁNSKÝM ŽIVLEM VZHLEDEM K JEHO PŘEDHÁZEJÍCÍM STYKŮM S ROMÁNSKÝM PROSTŘEDÍM bylo v minulosti jenom prospěšné, ale v současné době jsme svědky úpadku.
[5] babybee (87.194.162.62), 4. dubna 2009 22:30
Diky bohu, že má jestě někdo takový vztah k češtině!!! Ti co češtinu zavrhují, jsou samozrřejmě omezenci, kteří asi nikdy nic nepřečetli. Znáte třeba jinou řeč, co využívá tolik přívlastků a přídavných jmen? Angličtina je sice jednoduchá, ale právě proto taky strašně o moc ochuzená!!!! Přeložte mi do angličtiny třeba - červeňoučké kulaťoučké jablíčko. Asi těžko, co? Není právě proto čeština jedinečná a není tak trochu ubohý, když ji sami Češi opovrhují?? Mimochodem "borečku", Tvůj příspěvek o diktátu je mírně nesrozumitelný. :$
[4] borecek007 (89.111.70.42), 16. února 2009 16:52
diktat je blbej :D:D:D:D:D:D:D:D:Dnejhorsi na svete je to debil ten diktat
[3] Martinek Matěj (89.111.93.119), 4. ledna 2009 20:23
Já bych se tohoto jazyku za nic nevzdal... Ale pár věcí mi vadí...(ve vyuce češtiny) K čemu je nám rozbor vět,určování vedlejších vět,určování slovních druhů,atd... Podle mě je to zbytečně ztěžující...
[2] František Neumann, 12. prosince 2008 16:38
Souhlasím. Měli bychom přidat do ústavy článek o tom, že je čeština úředním jazykem. Skoro všechny evropské státy to tam mají.
[1] Zuzana Kubátová, 12. prosince 2008 15:46
Super názor!;)Pěkný a výstižný :)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,6
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2080 čtenářů

Další články tohoto autora