Co čtou studenti?

17. září 2007, Tereza Černá

Co čtou studenti? Anebo spíš čtou studenti vůbec? Na začátku 21. století se zdá, že počítačová a televizní zábava postupně snižuje zájem o knihy a lidé čtou stále méně a méně. Ale je to pravda?

Nelze popřít, že málokdo dnes sáhne po klasické „krásné literatuře“ a že hraní her na počítači, surfování po internetu nebo sledování seriálů v televizi v trávení volného času plně převažuje, přesto se to v knihovně často hemží dětmi a v knihkupectvích lidé okukují nově vydané tituly. Ačkoliv se neustále tvrdí, jak se zájem o knížky zmenšuje, podle mého názoru je to vlastně stále stejné. Kdo nečetl nikdy, nečte ani teď, a koho čtení baví, ten si na něj najde čas i v této rychlé elektronické době. Nedostatek zájmu o knihy totiž není nikterak nový problém. Už roku 1916 si spisovatel Quido Maria Vyskočil v časopisu Úhor věnovaném dětské literatuře stěžoval, že mezi městskou mládež pronikl šílený záchvat všeobecného požitkářství: „Tam na malých čistých vesničkách snad dosud – chci tomu věřiti – zájem o písemnictví ještě neuhasl a dobrá česká kniha horlivě je hledána nezkaženými srdci, leč u nás ve velkoměstech na tento kulturní požitek není skoro ani času. Pro mládež pořádají se plesy, uskutečňují velkolepé zábavy, vhodné pro posílení kvasící mladické ješitnosti, vypravují divadla s oslňující nádherou. Leč nad všechny tyto požitky doby láká mládež kinematograf.“

Kinematograf? Tak vidíte a dnes tu místo kina máte počítač. A s vývojem techniky přijde za nějaký čas další moderní vymoženost, o jaké se nám zatím ani nesnilo.

Co tedy studenti čtou? Mezi těmi mladšími (i když na věku tu často nezáleží) je oblíbený zvláště „Harry Potter“ se svými kouzelnickými dobrodružstvími. J.K. Rowlingové, která je autorkou této stále ještě nedokončené série o životě pozoruhodného chlapce, jenž se stal studentem Školy čar a kouzel v Bradavicích, se dokonce přičítá i zásluha, že přivedla svým dílem spoustu dětí od počítače a televize zpátky ke knížkám. Oblíbenými se staly i Letopisy Narnie od C.S. Lewise poté, co byly převedeny na filmové plátno, nebo Pán Prstenů od J.R.R. Tolkiena rovněž po úspěšném zfilmování. Starší studenty jste mohli v poslední době vidět zejména s bestsellery od Dana Browna, jakým se stala třeba Šifra Mistra Leonarda. Ale ten velký boom s knihami od D. Browna vypukl v ČR také teprve potom, co napínavá „Šifra“ dorazila do kin. Takže film a kniha jdou dnes ruku v ruce. Jinak četba závisí hodně na osobních zájmech jedince. Populární je fantasy, ale čtou se i knížky odbornějšího rázu, když má někdo chuť nebo to od něj vyžaduje škola. V policích knihovny, které jsou označeny jako „Dnes vrácené knihy“ najdete všechno od historických románů či poezie až po akční romány nebo romány pro dívky. Také dost záleží na profesorech češtiny, kteří vás učí. Dobrý učitel doporučí svým studentům pro ně vhodnou a čtivou knihu, se kterou se pak budou moci ohánět u maturity. A špatný učitel? Ten zkrátka studenty od literatury jen odradí…

Autorka je studentkou Gymnázia Voděradská v Praze - Strašnicích

Diskuze na téma Co čtou studenti?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[3] Anonym (89.203.139.157), 4. listopadu 2007 15:48
já čtu hlavně horory s upíry:)
[2] Anonym (81.201.48.30), 22. září 2007 21:15
tak tohle je pekne napsane..uplne souhlasim...je sice pravda ze spiz patrim k tem co sedi u pocitace ale popravde taky si rada neco prectu...a nekdy i ziram nad tim ze nekdo za celej svuj zivot vubec nic necetl...:)
[1] Anonym (194.228.87.233), 20. září 2007 13:13
kocko pojd keme;)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2256 čtenářů

Další články tohoto autora