Co prozradí dny otevřených dveří na vysokých školách

22. února 2008, Tereza Černá

Během několika posledních měsíců měli středoškoláci možnost podívat se na půdu vysokých škol. Zajímalo to zvláště letošní maturanty. Právě oni se totiž brzy musí rozhodnout, jakou další cestu vzdělávání si zvolit. Kam jít? Vysokých škol, univerzit, fakult a oborů je spousta. Obyčejný student má občas problém se v tom vyznat. A tak zatímco někteří už dávno vědí, na jakou fakultu se budou hlásit, jiní prohledávají internet a zkoumají, jaké vlastně mají možnosti.

V každém případě ale neuškodí navštívit dny otevřených dveří. Fakulty na nich o sobě docela hodně prozradí. I když vlastně spíše nevědomky. Je to něco jako první dojem, kterým na vás zapůsobí člověk, s nímž se setkáte. Co se týče přijímaček i průběhu studia, na dni otevřených dveří se většinou nedozvíte víc než to, co najdete na webových stránkách jednotlivých fakult. Dobré ale je, že se můžete ptát na věci, které vám nejsou jasné. Proto se hodí nastudovat si, co fakulty píší na internetu ještě předtím, než na den D vyrazíte. Díky tomu už víte, co potřebujete vysvětlit. Zkrátka na co se chcete zeptat. Většinou jsou ochotní a trpělivě odpovídají vaše dotazy.

Hlavní důvod, proč je dobré den otevřených dveří navštívit, je však jiný. Nejde ani tak o informace týkající se studia, jako o to, jak na vás fakulta působí. Dvě fakulty se stejným odborným zaměřením můžou mít podobné přijímačky i podmínky studia, ale úplně odlišný den otevřených dveří. Z toho se dá ledacos usoudit. Vládla na dni otevřených dveří chladná nebo spíše přátelská atmosféra? Jak to bylo s organizací? Tísnilo se vás spoustu v malé posluchárně, nebo byl připraven program ve více posluchárnách, popřípadě v různých časech? Mluvil na přednášce také nějaký tamní student? Provedli vás po fakultě? Cítili jste se v budově školy příjemně nebo jste si připadali jako cizinci? Je pravděpodobné, že podobně jako den otevřených dveří bude na fakultě probíhat i všechno ostatní, včetně studia. Dobrá či špatná organizace, milá či nepřívětivá atmosféra, individuální přístup ke studentům. To všechno ze dne otevřených dveří poznáte. Na druhou stanu je pravda, že některé fakulty, které nemají nouzi o uchazeče, si nemusí na dni otevřených dveří dávat tolik záležet. Naopak školy, které nejsou tak prestižní, se snaží na dni otevřených dveří udělat co nejlepší dojem, aby nalákali hodně studentů.

A tip na závěr: Pokud ještě nevíte, na jakou fakultu jít, poptejte se u svých starších známých. Právě oni vám můžou poskytnout ty nejlepší informace o fakultách a oborech, které studují, protože je zkrátka zažili (a zažívají) na vlastní kůži. Ovšem i jejich výpovědi berte s rezervou, protože co se jednomu líbí, to se druhému vůbec líbit nemusí.

Autorka je studentkou Gymnázia Voděradská v Praze - Strašnicích

Diskuze na téma Co prozradí dny otevřených dveří na vysokých školách

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[3] Go!!!! (86.63.213.49), 18. října 2011 12:08
prosím odpovězte do tydne
[2] Go!!!! (86.63.213.49), 18. října 2011 12:07
:)je tam intr nebo ne
[1] martin (86.63.213.49), 18. října 2011 12:06
kdy je den otevřených dveří

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,5
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2131 čtenářů

Další články tohoto autora