Co všechno musí mít rebelka?

17. října 2008, Kateřina Kuldanová

Odpověď je jednoduchá, všechno! Kluka, popularitu, bezva kámošky a hlavně, hlavně svůj osobitý styl. A protože, v dnešní době je těžké tyto věci získat, jsou tu četné časopisy, které nám poradí jak na to. Otázka je, jestli nám to k něčemu bude a co za to takový časopis chce…

Jako asi většina mladých dívek i já jsem svého času pravidelně odebírala dívčí časopis, který jsem považovala za nejlepší. Jenže on ten časopis byl pořád stejný. Novinky ze světa celebrit, móda, kluci, trapasy i poradny, vše se stávalo stále nudnějším a nudnějším snad až na příběhy ze života. Ty se aspoň měnily. Pomalu jsem objevovala odvrácenou stránku časopisu, plnou manipulace, protikladů a reklamy.

Otevřela jsem teď náhodně jeden z těchto časopisů a napočítala jsem 20 stránek čisté reklamy. Přitom má časopis 100 stránek, do čehož se počítají i desky. Po odečtení 20 zbývá ještě 80 na samotný obsah časopisu. Třináct rubrik a článků je stvořeno jen za účelem poloukryté reklamy a dohromady mají 27 stran. Tak to máme 53 stran, na kterých by na nás už žádná reklama číhat neměla. Omyl! Autoři časopisu nenechali nic náhodě a na dalších sedmi stránkách jsem narazila na nenápadně ukrytou reklamu v podobě loga ladícího s grafickým zpracováním, kosmetického výrobku bez zvláštních popisků, nebo doporučení hudebního alba po rozhovoru, který se vůbec netýkal hudby. 46 stránek tedy zůstává bez poskvrny a to mluvíme pouze o pošpinění reklamou a ne o tom, co se na těchto stránkách píše. Pokud vezmeme v potaz cenu takového časopisu, kolikrát zjistíme, že je vyšší než počet stránek, které se nás nesnaží přimět k zuřivému nakupování.

Vzhledem k tomu, že se nejedná jen o pár stránek reklamy, ke které se každý časopis otevřeně přiznává s tím, že nějak se uživit musí, nemohu se ubránit dojmu, že se jedná o vyloženě komerční záležitost a čtenář je považován za ovci. A přichází milé dámy ono dříve nečekané zjištění: Naše časopisy nás zneužívají! Pár hezkých větiček, pár čtivých článků a už si bez svého časopisu neumíme představit tu nudnou hodinu v pátek odpoledne. A tady je ten okamžik kdy se staneme přístupnými něčemu, čemu se jinak zuby nehty bráníme (zejména v pubertě), necháme si mluvit do života.

Za povšimnutí by stály také triky, kterými si nás k sobě časopis připoutá. Jsou to:

  1. Články o sexu: Přiznejme si, že to jsou články, které přeskočí asi málokterá z nás. Když už ne ze zvědavosti, tak proto, že nějaká ta informace se vždycky hodí. Co kdyby zrovna o tom, co se v tom článku psalo, mluvily holky ve škole, že… Řečeno kol a kolem, díky sexuálním podnětům je možné prodat téměř cokoliv a ti, kdo vydávají dívčí časopisy, to dobře vědí. Stěží narazíte na takový, kde by se nenašla aspoň jedna fotka kluka s naprosto úžasnou postavou, což jsou některé dívky schopné řešit s kamarádkou snad půl dne. Nehledě k tomu, že i na nezpochybnitelné heterosexuálky působí fotografie jiných dívek, které se do časopisů vybírají převážně podle vzhledu, příjemně a esteticky. Každá holka umí zhodnotit vzhled jiné holky. Jinak by nemohla jedna pomlouvat druhou, že má v těch nových džínách velký zadek.
  2. Články o vztazích: V dívčích časopisech mají oproti článkům o sexu převahu. Jedná se především o návody. Jak a kde sbalit toho nejúžasnějšího kluka, jak oslnit kolektiv, jak vycházet s kamarádkou a jak dokonale setřít tu potvoru co vám ve všech výše uvedených věcech neustále brání. Což je v podstatě to po čem více či méně toužíme každá, tudíž tyto články nadšeně hltáme pro případ, že by nám to nějak pomohlo. Do této skupiny článků spadají i životní příběhy, které většina z nás čte ráda. Myslím, že je to proto, že naše vlastní problémy se nám pak někdy zdají skoro nesmyslné (což je příjemná změna oproti dním, kdy z nich máme deprese).
  3. Prostor pro čtenářky: A navíc je tu ta možnost vyjádřit svůj názor, nebo se na něco zeptat v poradně. To dává člověku pocit, že má možnost do věcí zasahovat a i když to nikdy neudělá, působí to na něj pozitivně, protože časopis jak je vidět se o své čtenářky stará.

Tak to by byly tři velké stavební pilíře dívčích časopisů, jejichž kouzlu je v určitém období těžké nepodléhat. Taky na tom není nic špatného, ale asi by u toho člověk neměl zůstat na věky. Časem asi totiž každá čtenářka pochopí, že jestli o něco v takovém časopise nejde, tak o onu opěvovanou originalitu každé z nás. Na jedné stránce řeknou, buď svá, buď rebelka… A na další už vysvětlují jak na to a co všechno si k tomu musíte koupit, abyste byli opravdu sví. Nebýt tohoto obrovského rozporu, asi by mi nikdy dívčí časopisy nijak zvlášť nevadily, moc bych o nich nepřemýšlela a dál bych je četla po kilech. Ale nějak mi to scvaklo a už si takový časopis koupím jen když vím, že se budu někde těžce nudit a zároveň nebudu schopná zprovoznit mozek natolik, abych mohla číst něco složitějšího. Není v tom žádná rebelie, když se mi ty články snaží vnutit nějaký názor o který vlastně ani nestojím. Chápu, že někomu to nevadí, hůř chápu, jestli tím někdo opravdu žije, ale mrzí mě, že na našem trhu není žádný dívčí časopis (a opravte mě, jestli se mýlím), který by měl jinou než reklamní funkci.

Autorka je studentkou Gymnázia Elišky Krásnohorské v Praze

Diskuze na téma Co všechno musí mít rebelka?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[7] PRETTY.HATE.MACHINE (89.176.28.69), 19. října 2009 19:24
TAK TENHLE PROUD JE ZÁLEŽITOSTÍ SPÍŠE TVÝCH RODIČŮ, NEBO SE MÝLÍM JÁ? 8)
[6] Kateřina Kuldanová, 27. června 2009 09:04
Viky: Nadpisem narážím na výkřiky v těchto časopisech. Často napíší: "Buď rebelka! Buď svá!" A hned za tím začnou vyjmenovávat, co všechno si musíš koupit, abys taková byla. PRETTY.HATE.MACHINE: Nevím, zda je nutné psát se zapnutým Caps Lockem. Ale časopis nemusí být zrovna dívčí, časopisy jsou obecně plné reklam. Ale ty dívčí se většinou nejvíce dotýkají studentek a jsou v nich výše zmíněné směšné rozpory. Vlastní hlava není nikdy tak docela vlastní a ve výsledku se vlastně každý řídí vlastní hlavou. Ať se člověk rozhodne jakkoliv, pořád je to jeho rozhodnutí, ne? Mimochodem mám z tebe pocit, jako kdybys měl(a) něco do činění s punkem:O
[5] PRETTY.HATE.MACHINE (89.176.117.81), 16. dubna 2009 17:57
NEVÍM ZDA JE NUTNÉ, ABY BYL ČASOPIS DÍVČÍ, ALE PŘEČTI SI RESPEKT A ROCK AND POP. MYSLÍM ŽE V TĚCHTO PROJEKTECH SE JEDNÁ O VĚCNÉ ZÁLEŽITOSTI. P.S. NA MÓDU A KOSMETIKU JE NEJLEPŠÍ VLASTNÍ HLAVA, TA OBČAS VYTVOŘÍ I NOVÝ ORIGINÁLNÍ STYL!
[4] Viky (88.101.15.201), 12. dubna 2009 14:06
Joo takže článek na téma co všechno musí mít rebelka se změnil na úvahu o časopisech taky brý :D
[3] denisa (84.242.97.30), 20. listopadu 2008 12:02
8):)je tu docela nuda . takže to se musí změnit;););););)
[2] Tracy (89.176.244.126), 20. října 2008 20:05
Já si nikdy žádnej "dívčí" časopis nekupovala...:D
[1] nemáme (90.177.24.63), 17. října 2008 14:41
tak tohle je teda trapný

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2209 čtenářů

Další články tohoto autora