Divadlo na dlani

10. září 2007, Tereza Černá

Nastupujete právě na střední školu? Pak se možná můžete těšit na Klub mladého diváka (mezi studenty známý jako KMD nebo „KáEmDéčko“), jehož prostřednictvím mají studenti šanci získat lístky do divadla za zvýhodněnou cenu. Týká se to zejména pražských škol, ale něco podobného existuje i jinde (ačkoliv tam bude nejspíš omezenější výběr představení).

KMD funguje také na některých základních školách, na nich se ovšem chodí na představení vybraná učiteli a s pedagogickým dozorem. Zato na střední nastává ta pravá volnost. Když se přihlásíte u profesora, který má KMD na starost (typicky to bývá češtinář), a zaplatíte požadovaný členský poplatek, můžete si vybírat z divadelních představení nabízených na nástěnce KMD ve vaší škole. A kolik že to tedy stojí? To záleží na počtu představení, která chcete během školního roku navštívit. Klasicky se platí necelých 500 Kč za šest představení (uvádím údaj platný pro pražský Klub mladého diváka), ale můžete zaplatit i polovic, pokud si vezmete představení jen tři. To už záleží na dohodě s profesorem, u kterého se budete přihlašovat. U něho budete také rezervovat lístky. Cena je určitě výhodná, protože tak často za divadlo, kde běžný lístek stojí dvě stovky, zaplatíte vstupné o více než o polovinu nižší. A nemusíte se bát, že jsou to „špatné lístky“.

Spolupracující divadla KMD sice z pochopitelných důvodů nevyčleňují pro členy KMD ta nejlepší místa v sále, KMD však nabízí především večerní představení v menších pražských divadlech, kde ani poslední řada v žádném případě není nějakou nevýhodou. Existují navíc i divadla, kde není s lístkem spojeno konkrétní sedalo a záleží na divákovi, kam si sedne.

Co se týče kvality představení, ani zde není o čem pochybovat. Jedná se o výborné hry se známým hereckým obsazením. Není to tedy nějaký „odpad“ druhé jakosti. Jsou to velmi zajímavé hry, na své si přijde jak milovník komedií, tak ten, kdo má raději vážná témata. Sama jsem tak navštívila například Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo v Celetné, Divadlo Na Prádle, Dejvické divadlo, Divadlo Pod Palmovkou nebo třeba Stavovské divadlo. Viděla jsem představení s herci jako Simona Stašová, Marta Issová, Anna Kulovaná, Jan Potměšil nebo Ivan Trojan. A co bych uvedla jako poslední důvod, proč zkusit právě KMD, i pokud vám divadlo moc nevoní? No přece maturitu, která čeká jednoho dne na každého z nás! Své divadelní zážitky totiž dobře využijete v maturitní otázce z češtiny, ve které se rozebírá „drama“.

Autorka je studentkou Gymnázia Voděradská v Praze - Strašnicích

Diskuze na téma Divadlo na dlani

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[2] Anonym (83.69.50.1), 26. listopadu 2007 18:12
jakej musim myt prumer na tajtu skolu
[1] Anonym (212.80.64.210), 19. listopadu 2007 21:25
miluju divadlo a chci být herečka ale je mi teprve 14 a bohužel jsem ze Šumperku a až v Praze se vzdělávat nemůžu i když bych moc chtěla:|

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2411 čtenářů

Další články tohoto autora