Inovace ve výuce

18. dubna 2008, Lenka Malá

Mám takový dojem, že učitelům už známky nestačí. Buď jim přijde stupnice od jedné do pěti nedostačující, nebo se snaží vcítit do Jana Ámose Komenského a místo „škola hrou“ propagují názor „moderní hodnocení snadno a rychle“.

Konkrétně u nás na škole se učitelé jeden po druhém zbláznili do bodů. První s tím přišla učitelka tělocviku – kolik skočíte, kolik uběhnete, tolik máte bodů. Na první pohled docela dobrá myšlenka, ale na ten druhý vás napadne: Vždyť já vlastně nejsem sportovní typ. Co teď? No a zatímco si vaši spolužáci za hodinu tělocviku vesele nahrabou sto bodů, vy se pyšníte třiceti a na konci roku zaostáváte někde vzadu, načež buď máte špatnou známku, nebo si to musíte prostě nějak docvičit. Trochu diskriminace, že? Ne každý na to totiž má. A ne každý se může účastnit každé hodiny tělocviku. Stačí být dva týdny nemocný a už jste v bodovém propadlišti. A vysvětlujte potom doma rodičům, že za tu čtyřku z tělocviku vážně nemůžete…

Bohužel u nás nezůstalo jen u tělocviku. V dalším povinném předmětu si učitel vymyslel, že budeme mít normální známky za testy a zkoušení a navíc body, kterých musíme mít na konci roku dvacet. Prý dostaneme jeden bod za pět hodin docházky, až tři body za referát, za laboratorní práce, za prezentace i deset bodů. To zní jednoduše, říkáte si určitě. Jednoduché by to bylo, kdyby nám učitel nějaké referáty, laboratorky nebo prezentace zadával, on na to ale asi nemá čas a celá třída zamrzla někde u dvou bodů. Takže je tu náhradní plán: body si doženeme na konci roku, kdy budeme zkoušení z maturitních otázek. Ale co když nechci z tohoto předmětu maturovat? Mám se zbytečně mořit s hromadou otázek? Nejspíš. Jako by testy a zkoušení samy o sobě nestačily.

Netuším, proč se učitelé tak moc snaží pořád něco inovovat, a upřímně doufám, že je tahle snaha zase brzo přejde. Je záslužné, že se snaží nebýt konzervativní, ale měli by svoje nápady raději nejprve pořádně promyslet a domyslet, než je pustí do éteru. Studenti přece nejsou žádní pokusní králíčci. :-)

Autorka je studentkou septimy Gymnázia v Kloboukách u Brna

Diskuze na téma Inovace ve výuce

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[2] Marrakech (85.193.33.6), 26. dubna 2008 02:12
My tohle už na škole máme nějakej ten pátek:) A docela to funguje si myslim. Viz http://www.sssmep.cz/dir/system.php3
[1] zebra (85.71.134.36), 21. dubna 2008 12:04
Plně s tebou souhlasím. Je to od nich pěkně zákeřné a doufám, že to až k nám nedorazí..

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,4
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2368 čtenářů

Další články tohoto autora