Jak na maturitu

22. října 2008, Alena N.

Jednou to potká každého středoškoláka, co se dá dělat. V prváku se člověku sice zdá, že je maturita ještě kdesi ve velmi vzdálené budoucnosti, ale čas letí rychle a tři „klidná“ středoškolská léta, možná vůbec poslední bezstarostné období v našem životě, uplynou jako voda. Nastoupíte do posledního ročníku a „zkouška dospělosti“, v řadách studentů tolik obávaná, už se pomalu potuluje kolem vaší třídy.

V okamžicích, kdy se opět začínáte utěšovat, že je přece jen pořád času dost a že přijde až po Vánocích, po Novém roce, po maturáku, po jarních prázdninách a po Velikonocích, občas pro připomenutí zabouchá na dveře.

Jak se tedy na maturitu co nejlíp připravit? Čekáte-li nějaký „zázračný recept“, slibující výborný výsledek s minimem námahy, asi vás zklamu. Ono totiž opravdu není jiné řešení, než si s dát tu práci a všechno se naučit (tedy pokud možno aspoň většinu, máme-li být realisté). Štěstí nám u zkoušky může hodně pomoci, ale i ono se potřebuje o něco „opřít“, vědět, které otázky nám může přát, takže nějaký vědomostní základ tam musí být vždy.

„Image studenta“

Úspěch u maturitní zkoušky může být hodně ovlivněný povědomím, které si o nás v průběhu našeho studia učitelé vytvořili. Někteří z nich na tohle dost dají, projevuje-li se tedy někdo po celé čtyři roky jako pohodový „prolézač“, který bere školu na lehkou váhu a při zkoušení nebo písemkách je málokdy přistižen připravený, těžko u nich najde u maturity pomoc a podporu. Naopak získáte-li pověst vcelku poctivého studenta, nikdo nebude mít zájem vás u zkoušky nějak „topit“ (pokud tedy nemáte v učitelském sboru nějakého obzvlášť zákeřného „rádobypedagoga“).

Seminář – pomocník nebo „znouzectnost“?

Promyšlenou volbou povinně-volitelných seminářů se můžete zaměřit na prohlubování znalostí v maturitních předmětech a zároveň si usnadnit přípravu k přijímacím zkouškám na vysoké školy. Představa je to opravdu hezká, ale jaká je skutečnost? Šťastný ten, kdo už má ve druháku nebo ve třeťáku jasno, kam se bude hlásit! Častěji se stává, že si vybíráme spíš „únikové předměty“, než abychom jejich volbou šli pevně za svým cílem.

Napsat si otázky

Na konci předposledního nebo na začátku posledního ročníku vám učitelé rozdají seznamy maturitních otázek, začnou je zkoušet anebo jejich opakování nechají zcela na vás. V každém případě je dobré si otázky postupně zpracovávat – kopírovat ze sešitů, vypisovat z knížek apod., abyste je měli všechny pohromadě a nebyli zbytečně nervózní z toho, že se potřebujete učit, ale otázky máte „rozstrkané“ v několika různých materiálech. Připadá-li vám tahle činnost jako ztráta času, jistě se po vypracovaných otázkách poohlédnete u starších spolužáků, popř. se spolehnete na možnosti internetu. V tomhle případě je ale třeba dát pozor, aby obsah otázek odpovídal požadavkům vašich učitelů.

Jaro ve znamení učení

S učením je pro „klid v duši“ dobré začít už na jaře, tedy v takovém termínu, abyste si otázky stačili aspoň jednou podrobně projít a o svaťáku měli čas na opakování, příp. na učení odložených otázek, které vám z nějakého důvodu při prvním setkání „nepadly do oka“. Věřte mi, že když se do učení pustíte aspoň na začátku dubna a většinu otázek si stačíte projít už před svaťákem, poslední týden před maturitou vám půjde učení do hlavy daleko líp, než kdybyste o svatém týdnu viděli všechny otázky poprvé. A taky budete mít mnohem méně napnuté nervy, což je určitě lepší, než si celý týden říkat „to nemůžu stihnout“ a jít ke zkoušce s tím, že o některých otázkách nemáte ani tušení.

I v maturitním ročníku je někdy zábava

Po přečtení předchozích řádek se vám může zdát, že poslední středoškolský rok je jenom nekonečná nuda, zahrnující desítky hodin strávených nad učebnicemi a sešity, neustálé „omílání“ otázek, kterým se do hlavy pořád nějak nechce… Ale není tomu tak. Alespoň v prvním pololetí, kdy třída žije přípravami maturitního plesu. Večery jsou tou dobou spojené s nácviky předtančení, s hudbou, která vás prostupuje a povznáší daleko nad obyčejnost všedních dnů, se zážitky, na které se nedá zapomenout. Ale o tom všem si povíme až někdy příště.

Přečti si také:

Diskuze na téma Jak na maturitu

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[9] Baruš (2a00:1028:83d4:4b0a:c019:a177:1a6a:edb7), 9. srpna 2016 18:34
Krásný den 😊, nabízím doučování z matematiky pro základní školy, učňovské obory či střední školy s možností přípravy na státní maturitu. Doučuji již pátým rokem 😊. Nabízím osobní doučování či doučování přes Skype, které je stejně pohodlné, nabízím tedy individuální konzultace ohledně určité problematiky nebo dlouhodobou přípravu. Neváhejte se ozvat, moc se na právě Vás těším. Barča Tel: 605439634
[8] Nela (167.114.238.104), 30. července 2016 06:55
Děcka co když sem nedala didaktický test z češtiny? cpu to do sebe celý červenec ale už se fakt bojím že to do září nestihnu. Máte nějaké rady??
[7] Fanda (90.180.227.91), 18. února 2013 18:07
Vy hlupani teď máte státní maturitu,tak se začněte učit.Už teď je pozdě.:@:p
[6] hhfgjjj (90.180.227.91), 18. února 2013 18:03
;):_(:@:ZX)8):):)8)X):_(:$:@:Z
[5] Vejun (93.99.51.120), 11. dubna 2010 15:54
docela trefný článek :)) už mám za sebou velikonoce a čekám, kdy se konečně začnu dokopávat k učení :D
[4] MIRIAMA NOVOTNA (83.240.31.11), 20. října 2009 13:34
MATURITA JE VSECHNO DA NAM VIC PENEZ NAZ STRDENI SKOLA
[3] VOLA JARMINOVA (83.240.31.11), 20. října 2009 13:33
nic to neni jen se ucte a zdechnete a pak se to uvidi:@
[2] Ája (93.89.96.3), 19. května 2009 02:50
Hele klid, cos čekal, abrakadabra už to umím? Náhodou každý takový článek má jeden hlavní úkol - zaťukat studentovi na rameno a zašeptat - už zbývají jenom tři měsíce, maturita se blíží... Každý student má svůj systém učení kterého by se měl držet, na to univerzální návod není. Jinak držte mi palce, za dva dny mě zkouška dospělosti čeká taky, veškeré rady o učení jsem si samozřejmě vzala k srdci a proto mám před sebou ještě 10 otázek, které jsem ani neviděla a na které jsem ani nebyla ve škole, takže žádné dolování z povědomí...:p Buď to vyjde nebo ne...
[1] Kliťák vylízané (90.178.170.140), 10. května 2009 16:11
že sis stim dal takovou praci, a žádná rada, mohl bych začít psát jakej seš trapák,hovado, a dalko sprostější výrazy, ale to každej co si přečte cos napsal jistě ví.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,2
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2944 čtenářů

Další články tohoto autora