Jak nezapomínat

1. července 2015, pamet

Když jsem chodil do školy, často se mně stávalo, že jsem se něco naučil a za týden jsem se to mohl učit celé znovu, protože jsem si z toho skoro nic nepamatoval. Je zajímavé, že jsem nad tím vůbec nepřemýšlel a považoval jsem to za normální. Smířil jsem se s tím, že mám špatnou paměť a nic s tím neudělám.

Stává se vám, že se něco perfektně naučíte a za pár dní si z toho pamatujete jen polovinu? A chcete vědět jak tomu zabránit?

Důležité je pochopit, proč se to děje. Je to z toho důvodu, že nově uložená informace není dostatečně vtisknuta do paměti. K nejdůležitějšímu upevňování nové informace dochází během učení, několik minut po učení a během spánku.

Ale i když se budeme správně učit a kvalitně spát, i tak dojde k postupnému zapomínaní nově získané informace. Existuje tzv. křivka zapomínání a ta nám zjednodušeně říká, že nově získaná informace není příliš pevná a proto ji velkou rychlostí zapomínáme. Také nám říká, že pokud si nově získanou informaci během určité doby zopakujeme, dochází k výrazně pomalejšímu zapomínání. Důležitá je však doba, kdy si máme informaci zopakovat.

Byla, měřena procenta zapomínání po minutách, hodinách, dnech, týdnech, měsících… Z výsledku se zjistilo, kdy dochází k výrazným paměťovým propadům a pokud víme, kdy dochází k těmto propadům, stačí nám vždy před dobou tohoto propadu učivo zopakovat.

K prvnímu propadu dochází velice brzy a je to už po několika desítkách minut po skončení učení, proto je důležité si učivo už v této době zopakovat.

Ideální doba opakování zjištěna měřením je: 10minut po skončení učení, další opakování po 24 hodinách, další po týdnu, pak měsíci a potom nám už stačí doba opakování jen po 6 měsících.

Délka opakování stačí asi 10 minut na každou hodinu učení. Myslím, že se vám opakování vyplatí víc, než se třeba po půl roce učit celou látku znovu s tím, že nová látka bude znovu podléhat křivce zapomínaní.

Někomu se může zdát, že opakování učiva je ztráta času, ale to už je na každém z vás jak dlouho a jak dobře si potřebujete novou látku zapamatovat.

Každopádně, křivka zapomínání existuje a působí na nás na všechny. Pokud si budete učivo pravidelně opakovat před dobou propadu, tak si látku vždy bez problémů vybavíte.

Já jsem si dokázal tímto způsobem vybavit po 5 měsících Ludolfovo číslo na 5000 desetinných míst. Nevybavil jsem si ho úplně přesně, asi každým 20. číslem jsem si nebyl jistý, ale stačilo mě několik hodin opakování a už jsem těch 5000 čísel mohl recitovat i pozpátku. Taky vím, že pokud bych nedodržoval postupy opakování, tak bych z těch 5 000 čísel nevěděl nic.

Shrnutí: Pokud chcete předejít, abyste se tu samou látku učili pořád znovu, tak si ji pravidelně opakujte. V dobách 10 minut po skončení, po 24hodinách, po týdnu, měsíci a potom vždy 1x za půl roku. Délka opakování stačí 10 minut na každou hodinu učení.

Autor : Posolda Václav www.pametauceni.cz

Diskuze na téma Jak nezapomínat

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[4] Lenka (2a02:59e0:0:7::12), 20. dubna 2017 19:12
Také ho máme s kámoškou, na písemky a zkoušení je to super :-)
[3] Marek (78.45.142.18), 18. dubna 2017 17:04
Mrkni se na 1obchod.com, tam ho najdeš, máš tam i technický popis :-)
[2] Karel (217.170.201.106), 11. dubna 2017 15:35
Ahoj používá někdo z vás ve škole bezdrátové špionážní mini sluchátko?
[1] RobinHudec (84.42.145.20), 20. února 2017 21:30
Se zapomínáním jsem měl obrovský problém,hlavní věci jsem sice řešil zde: http://www.vsprace.cz/postup , ale přesto bych paměť potřeboval trochu vytrénovat. Opakování funguje, těch deset minut úplně stačí..

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1996 čtenářů

Další články tohoto autora