Jak přivolat štěstí ke zkouškám

20. dubna 2007, Mape

Vzpomínám si, jak došlo na důležitou zkoušku nebo se psala čtvrtletní práce, lavice se zaplnily krom taháky také talismany. „Všechno ukliďte, na lavici zůstane jen papír a psací potřeby.“ A talisman… v různých podobách. Od malé plyšové hračky až po fotografii milované osoby. No nevím, jaký to má smysl. Každopádně na to dost lidí hraje. Ten, kdo má talisman nebo amulet, cítí snad, že štěstí bude stát na jeho straně.

Není to jen výsadou školy, i v běžném životě máme nějakou věc, která jakoby nám pomáhá. Třeba ve sportu má hodně týmu svého maskota. Jasně, „plyšáka“ maxivelikosti, který během zápasu sedí na střídačce. Ale zajímavější jsou netradiční podoby „štěstěnošů“. Není to tak dávno, co pardubičtí hokejisté při play-off extraligy (2005) vozili sebou „crazy cup“, což byl nejprve plný a později samozřejmě prázdný pokreslený soudek piva. Tu sezónu vyhráli a stali se mistry. A „crazy cup“? Ten se probojoval až na fotografii šampiónů. Jaký je ještě kurióznější sportovní maskot? Našli byste jej střídačce olomouckých hokejistů. Visí tam forma na bábovku. Ano, klasická forma na pečení bábovky. Má to znamenat, že hokejisté mají „formu“.

Někomu amulety a talismany dávají vnitřní sílu, jistotu. Přinejmenším víra v ně napomáhá splnění vašeho cíle. Někomu pomůže třeba jen to, že ve chvíli nervozity má něco v ruce, něco, na co se soustředí a tím uklidňuje. Jak jsem se dočetla, amulet vznikl ze slova amuletum, které je latinského původu. Znamená oddálit nebo také odsunout. Amulet je tedy něco, co by mělo odsunovat nebezpečí nebo smůlu. Také se vztahuje k něčemu konkrétnímu, tedy k přesnému účelu, pro který byl vyroben. Talisman je něco trochu jiného. V překladu arabské slovo tilasm, od kterého talisman vznikl, znamená „kouzelný obraz s magickými symboly“. Aby měl talisman kouzelnou moc, je prý nutné jej držet v ruce nebo otírat. Amulet stačí pouze nosit u sebe.

Ve škole jsem moc „štěstěnošů“ sebou nenosila. Možná párkrát. Třeba malou postavičku krtka, kterou ke zkouškám nosila hlavně sestra. Jako by opravdu nějak účinkovala. Zkoušky se jí dařily. Vím také, že jej jednou zapomněla a zrovna zkouška nevyšla. Shoda náhod? A vy? Máte nějaký osvědčený předmět, který sebou nosíte na důležité životní kroky?

Co si tak vzpomínám, snad nejčastěji se objevovaly na lavicích keramické figurky sloníků s choboty nahoru. Sem tam se objevily nějaké kamínky a drobné postavičky ze skla nebo ze dřeva. Lidé si často amulety a talismany vyrábí sami. Takové jsou prý i nejúčinnější.

Nezapomínala bych ani na lidové symboly štěstí – čtyřlístek, šupina z vánočního kapra, střep. Hodně se o nich mluví v této souvislosti, ale, že by je u sebe zejména „mladá generace“ nosila, tak to jsem neviděla. Teda až na ten čtyřlístek, ten u sebe někteří mají. Zelený vylisovaný nebo jako přívěsek z kovu, ze dřeva. U nervózně přešlapujících studentů jsem také už viděla po kapsách (možná jako talisman :o) bonbony nebo čokoládu. Proč ne… jak je každému libo. A největší stálice „good-luck trhu“? Plyšová zvířata. Ty z módy hned tak nevyjdou. Možná je v žebříčku „věciček pro štěstí“ předhonily čínské mince, nebo jakékoliv přívěsky s různými symboly, jako je třeba Jin a Jang, často používaný znak, který má symbolizovat rovnováhu a energii. Čínskou minci mám také – jako přívěšek náramku na levé ruce. Dárek od kamarádky. Ale přiznám se, že kloudně nevím, co by měla znamenat. Co je na ní vlastně vyryto. Pro mě není ani tak důležité, co by měla znamenat. Pro mě je důležité spíše to, že je od kamarádky. Když potřebuji pomoc, minci na ruce nepřehlédnu. Vím, že mám okolo sebe lidi, kteří při mně stojí. A to je podle mého největší význam těchto předmětů. Připomínat lidem, že nejsou na těžké, ať už životní či školní, zkoušky sami.

Diskuze na téma Jak přivolat štěstí ke zkouškám

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[8] Michal (77.48.242.253), 16. srpna 2009 23:49
Pěkný. Už jdu nějaký talisman vyhrabat...:);)
[7] Letty (84.244.102.144), 21. dubna 2008 12:36
Ja sebou beru maly darek treba plysacka darovaneho z lasky od pritele. Vzpomenu si ze pri me stoji nekdo komu je jedno zda naky zkousky udelam ci ne. Bude me mit rad vzdy...:) nebo nakej prstynek stribrnej ten mi pomahal pokazdy
[6] Anonym (89.102.111.59), 9. prosince 2007 20:02
:) super alejá spíš chci koupit čínskou minci
[5] Anonym (88.100.200.134), 9. listopadu 2007 12:47
Moc pěkný článek. Já taky mám tygří oko. Sem štír. Mám narozky na Halloween...což je podle mě super:)Já myslím že talismany a amulety nemají "moc" (i když na to věřím) ale jen ovlivňují psychiku. Když má člověk u sebe talisman nebo amulet více si věří. Já nosím na krku neustále kovového draka. Úplně mi na trzích padl do oka. Ale když jsem si ho pak vzala poprvý do školy zjistila sem že úplně toho stejného už má půl roku jeden kluk co sem ho milovala...a teprve když jsem si ho vzala poprvý do školy ten kluk si ho vzal taky. Nikdy dřív jsem ho na něm neviděla. Nikdo jiný z naší školy než my 2 takového draka nenosí. A taky jsem na toho kluka měla víc štěstí a pak sem přestala toho draka nosit a my 2 se spolu ani moc nebavíme. Tento rok ho nosím znovu a co se týče kluků se mi daří. Za to ve škole ne když se neučím že...yslím že vše je jen o tom že amulety a talismany dodávají sebevědomí. Ale kdo ví...;)Maja
[4] Anonym (90.176.40.2), 15. října 2007 22:56
neboj:)to das !!!
[3] Anonym (195.39.100.66), 15. října 2007 15:19
:_(ja se uplne bojim, tet mam jit na skolu na barman cisnik a bojimse ze me nevezmou tak uvidim snat jo musim se snazit pa a drste mi palecky:(:)
[2] Anonym (82.114.194.40), 8. října 2007 17:49
Tygří oko je kámen mojí ségry. Je štír. Já mám jako talisman CASIO hodinky, který jsem dostala na vánoce, prstýnek z hematitu a náramek ze zmagnetizovanýho hematitu. Ale ten prstýnek jsem ztratila na břišních tancích, tak mám jako náhradu prstýnek ze stříbra s malinkatým diamantem. Ten ale fakt nemůžu ztratit, to by mě mamka asi určitě zabila!!!
[1] Anonym (85.70.104.123), 26. června 2007 12:03
Tak já zkoušela tygří oko - polodrahokam :D

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,8
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 3671 čtenářů

Další články tohoto autora