Jak se soustředit na učení? Mám pro vás 5 tipů

1. července 2015, EvíkŘíhák

Každý většinou víme, jak se soustředit ve škole. Jak se ale soustředit na učení doma, kde nás rozptyluje spousta okolních vlivů? Chcete se učit, ale přitom si uvědomíte, že by bylo třeba uvařit, uklidit, nebo vynést odpadky. Mám pro vás několik tipů, jak se správně soustředit na učení v pohodlí domova!

1. Zapracujte na soustředění obecně

Abyste zjistili, jak se soustředit na učení, zkuste se nejprve naučit soustředit v obecnější rovině. Může vám pomoci relaxační technika zvaná autogenní trénink, která pomáhá člověku oprostit mysl od vnějších vlivů, což můžete později využít i v učení. V rámci autogenního tréninku se soustředíte na tělesné pocity, jako je:

-Vlastní pravidelné dýchání

-Teplo (energie) v jednotlivých částech těla

-Tíha v končetinách

-Pravidelná srdeční činnost

Stačí být chvíli v klidu a uvidíte, že soustředění na jednotlivé pocity není zas tak složité. S trochou tréninku se budete schopni soustředit lépe na cokoliv, včetně učení. Pokud se chcete učit zábavnou formou i při odpočinku, můžete si vybrat například zajímavý kurz pro volný čas na serveru TOP školení http://www.topskoleni.cz/ .

2. Vyhraďte si čas na učení

Pokud budete stále kontrolovat telefon a internet, nikdy nedosáhnete správného soustředění. Zvykněte si na to, že v dobu učení zkrátka nejste k dispozici a připravte na to i své přátele a rodinu, abyste nebyli nervózní. V případě, že nezvládáte odpojení od sociálních sítí nebo obecně od internetu z vlastní vůle, můžete využít některé moderní vychytávky.

Například program Freedom ( http://macfreedom.com/ ) vás na zvolenou dobu odstřihne od internetu, proto máte prostor jen pro své studium. Pokud se při studiu bez internetu neobejdete a pracujete na Macu, máte k dispozici také aplikaci SelfControl ( http://selfcontrolapp.com/ ), která vás po zvolenou dobu nepustí pouze na vámi nastavené rušivé stránky.

3. Stanovte si menší cíle

K lepšímu soustředění na učení může pomoci také stanovení určitého cíle. Na začátku dne si vždy uvědomte, co vše se chcete naučit. Pokud máte velké úkoly, rozdělte je na menší. Klidně si napište seznam, kterého se budete v průběhu dne držet. Uvědomte si, který úkol je nejdůležitější a nejtěžší a začněte právě s ním. To horší zvládnete svěží a výhled na jednodušší úkoly vám pomůže v lepším soustředění.

4. Připravte si vhodné prostředí na učení

Jak se soustředit na učení, když musíte neustále odbíhat pro vodu, drobné občerstvení nebo učební materiály? To jde skutečně těžko. Připravte si proto vše předem, abyste se nemuseli vůbec zvedat od stolu.

Pro učení je nejlepší tiché prostředí, do pozadí si můžete pustit klasickou hudbu. Výzkumy totiž prokázaly, že člověk se při poslechu tiché klasické hudby učí rychleji, než při naprostém tichu. Pokud ovšem klasiku nemáte v lásce, není třeba se do ničeho nutit.

5. Při učení pravidelně odpočívejte

Nic nemá menší smysl, než několikahodinové úmorné učení bez jakékoliv přestávky. Mozek se unaví a krátká přestávka ho znovu přivede do chodu. Každému vyhovuje jiné tempo a časové rozmezí, sami si proto zvolte, zdali si uděláte například desetiminutové přestávky po hodině nebo v jiném časovém rozmezí.

TIP: Přestávky můžete vyplnit nějakou oblíbenou činností, abyste byli motivovaní a měli se v průběhu učení na co těšit.

Diskuze na téma Jak se soustředit na učení? Mám pro vás 5 tipů

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[8] Adriana (163.172.73.56), 29. června 2017 20:23
Já mám taky kabelku kam dám veškeré učebnice, koupila jsem ji tady bagmaster.cz, mají je moc pěkné a ne moc drahé :-)
[7] Mirka (85.71.187.32), 28. června 2017 23:11
Co to je za mega kabelku do které se vlezou učebnice prosím tě?
[6] Lucka (178.17.170.194), 27. června 2017 10:11
Já nosím velkou kabelku třeba do školy, kde dám i učebnice :-)
[5] Martina (185.170.41.8), 26. června 2017 12:57
Nosíte aktovku nebo batoh?
[4] Pepa (78.45.142.18), 8. května 2017 18:09
Tak dík, už jsem ho objednal, nečekal jsem že to je tam levný :-D myslím, že mi to ve škole hodně hodně pomůže a ušetří spoustu času při učení
[3] Kája (85.71.187.32), 7. května 2017 13:50
Je to super pomůcka na zkoušky, ale i jinak se s ním dá zažít hodně srandy, já ho kupoval v eshopu 1obchod.com
[2] Radek (95.211.230.94), 4. května 2017 22:48
To bych docela i bral :-D to může být super pomůcka, kde se to dá koupit?
[1] Pepa (78.45.142.18), 3. května 2017 15:27
Používá někdo ve škole neviditelné sluchátko do ucha?

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1852 čtenářů

Další články tohoto autora