Jak to chodí v Americe

18. září 2009, Adéla Beranová

Americká střední škola je jedním z nejčastějších námětů hollywoodských režisérů. Většinou se „strašně ošklivá“ intelektuálka zamiluje do nejžádanějšího kluka ze školy, kterého nikdy nemůže dostat a nakonec spolu mají horu dětí a žijí šťastně až do smrti. Mimo jiné tyhle filmy ukazují i život na škole a to dost zkresleně. Na turnovském gymnáziu letos hostuje rodilá Američanka Karen Lauren a vyvádí nás všechny z omylů a předsudků. Tímhle článkem bych chtěla vyvrátit či potvrdit, jak to doopravdy je.

Začnu rovnou zostra systémem vzdělávání. Už na začátku studia si každý zvolí předměty, kterým se chce věnovat. Jedinou podmínkou je splnit do konce střední školy předem určené kredity. Tento princip zajišťuje, že nikdo nebude celou dobu hrát jen fotbal. Pokud se rozhodnete například věnovat historii jenom jeden rok, čekají vás třeba čtyři roky matematiky. Většině předmětů se jde vyhnout úplně, ale musí být nahrazeny něčím jiným a o to intenzivněji.

Představa, že v hodinách nikdo nic nedělá není až tak úplně pravdivá. Sama Karen přiznává, že forma výuky je jedna z věcí, na které si u nás jen těžko zvyká. U nich to vypadá diametrálně odlišně. Na hodinách se více diskutuje, polemizuje, studenti mají daleko větší prostor a možnosti prosadit vlastní nápady. Dělají se různé projekty, prezentace, učitel nikdy nestojí před tabulí a nevykládá látku, kterou by se pak museli studenti učit nazpaměť. Nezní to nádherně? Jenže to má i svou horší stránku. Když se má diskutovat, musí být o čem. Proto v Americe studenti stráví nad domácími úkoly v průměru 2,5 – 3 hodiny čistého času. Musí číst studijní materiály, psát eseje, úvahy, počítat příklady, zjišťovat si informace o daném tématu a často je zpracovávat do prezentací a referátů. To je důsledek volnějších hodin. Není vůbec pravda, že by naši vrstevníci ze země Amerigovy měli méně vědomostí. Možná jen v oblastech, kterým se rozhodli nevěnovat. Ale upřímně řečeno, co my si budeme za dva roky pamatovat z fyziky nebo třeba dějepisu, se kterým jsme válčili na trojky, čtyřky a nikdy nás nebavil...

Domácími úkoly ale povinnosti mladých lidí nekončí. Každý musí mít nějakou brigádu. Je to nutnost, bez které není možné fungovat. Už jen kvůli školnému, vysoké škole a dalším výdajům. Karen měla dokonce dvě zaměstnání, než se vydala k nám. Jenže za rok práce může rok žít u nás bez sebemenšího problému. Trošku rozdíl.

Napadá mě ještě několik perliček. Například co se týče oblékání. Neexistuje, že by někdo nosil stejné oblečení dva dny po sobě. Jejich skříně jsou přibližně pětkrát větší, každý má svůj styl, něčím vybočuje. U nás se prý oblékáme všichni stejně. Značky jako Burton, Roxxy a DC a podobné jsou v Americe určené nejnižší vrstvě společnosti, vůbec nepřeháním, když řeknu, že byste v nich klidně narazili na bezdomovce. Na oblečení záleží hodně. Každý si vás zařadí podle toho, co máte na sobě. Ale jsou to jiné módní domy, než u nás, které vás automaticky vyšvihnou na společenském žebříčku o stupínek výš.

A fastfood? Přežitek, spíše vzácnost, než každodenní praxe, říká Karen. Jíme spíš zdravě, zelenina, ovoce, cereálie, hamburger jen občas. V životním stylu máte navrch ve sportu. V Čechách se hýbe daleko více lidí než u nás. Extrémní představa, že jen ležíme na gauči a koukáme na televizi je samozřejmě nesmysl, ale je fakt, že sport pro nás není tak důležitý, jako pro vás.

Poslední zajímavůstkou je doprava. Hromadná doprava téměř neexistuje, bez auta se nikdo neobejde. Proto můžete vlastnit řidičský průkaz už od šestnácti. Sice se zpřísněným dohledem, ale kdo jezdí podle předpisů, nemá nejmenší problém. Velmi zajímavá podmínka je, že s vámi v autě může sedět už jen jeden člověk. To zabraňuje především rozvážení plného auta podnapilých kamarádů. Rozveselená partička by dokázala divy.

Tím jsme se dostali ke konci střední školy. Poslední markantní rozdíl jsou závěrečné zkoušky, které se nedělají jako u nás až na konci střední školy. Něco podobného jako maturitu skládají studenti v Americe na konci každého ročníku. Formy testování jsou různé. Od testů, písemek, esejů přes ústní zkoušení až k projektům. Vzpomínáte si na Harryho Pottera? Tam se dělo něco podobného. V tuhle dobu jsou všichni zavření v knihovnách, přesně jako u nás před maturitou. My to máme o to těžší, že si opakujeme celé čtyři roky, narozdíl od jednoho.

Doufám, že jsem trošku pomohla utvoření vašeho obrázku o Američanech. Že to nejsou jen nemyslící tlustoprdi s flaškou coly u televize. V mnohých věcech jsme rozdílní, ale nejsou to přece mimozemšťané.

Autorka je studentkou septimy gymnázia v Turnově

Přečti si také:

Diskuze na téma Jak to chodí v Americe

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[5] mishee (89.176.246.165), 3. února 2012 22:27
Ahoj. Článek je opravdu zajímavý, Ale stím oblečením .. to že Američani maj značka např.: už zmíněné Roxy nebo DC, že jsou pro nižší kategorie bych neřekla. :/ Ve tříde máme přistehovalého Američana a ten na toto má jiný názor. Oni samozdžejme mají jiné značky, ale aby to braly jako (skoro pro bezdomovce) to ne, sama jsme si s ní o tom povídala a naopak řekl, že my Češi máme hezké oblečení;)Sám už se 'naučil' nosit DC;)Čistě řečeno, každý američan to oblékání vidí asi trochu jinak;)ale supr článek
[4] Capik (88.102.1.167), 1. května 2011 13:51
Cetl jsem nějaky článek kluka, co je na střední škole v USA a se zdravou výživou to bylo uplně jiné. Prý mají skoro pořád hamburgry, pizzy, hranolky atd. A prý je tot am plno fastfoodu ruzných značek-
[3] František Neumann, 9. ledna 2010 18:16
No, tak takhle to vypadá patrně na luxusních soukromých školách. Moje spolužačka byla zase půl roku na státní škole v Pittsburgu a tam to takhle idylicky vážně nevypadá... :-)
[2] vejunka (62.240.178.246), 29. listopadu 2009 17:26
aj k to tam chodi
[1] KATKA (77.78.93.6), 20. října 2009 08:40
AHOJ JAK SE MAS:D

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,3
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1953 čtenářů

Další články tohoto autora