Jak úspěšně vkročit do prváku

1. září 2009, Mape

Levou nohou? Nebo radši, jak se říká, pravou? Kdyby tak někdo znal zaručený recept, jak úspěšně projít prvákem…učit se, učit se, učit se … není to jen o tom. Zapomenete si někde něco zapsat, nenasbíráte za semestr potřebný počet kreditů a třeba jen díky tomu jste v háji … a můžete vykládat všem, že jste se učili … vedle studia čekají na studenty VŠ i různá administrativní úskalí a seznamování se jiným typem studia…

Čekají vás VŠ studia? Jste budoucí prváci? Pokud ano, tak právě Vám jsem se rozhodla věnovat dnešní článek. Tento „přestup“ pro vás bude znamenat mnoho nového. Studium na VŠ není jen změna školy, ale mnohdy i změna bydliště, byť většinou jen dočasného. Takže Vás čeká nové neznámé prostředí s novými a neznámými lidmi.

Zezačátku nebude lehké se ve všem zorientovat. Kdo je rektor, kdo děkan, kde je aula, kde jaká posluchárna, proč chodit či nechodit na semináře, jaké předměty si zapsat, atd. Naštěstí existuje taková studentská solidarita, kdy starší studenti „bažantům“ většinou ochotně radí a pomáhají. Někteří svým mladším kolegům pomáhají prostřednictvím diskusních fór, které tak doporučuji navštěvovat. Krom toho kam zajít na pařbu, se dozvíte i na jaké přednášky se vyplatí chodit, kterého vyučujícího si zvolit na seminář, komu se naopak pokud možno vyhnout, jaké zkoušky je třeba nepodceňovat, co bývá v testech, atd. Taková fóra bývají buď začleněna přímo v informačním systému školy, nebo existují někde bokem studentské servery. Z vlastních zkušeností říkám, že se vyplatí diskuze sledovat a v případě potřeby se beze strachu ptát, neboť získáte cenné informace. Třeba když si zvolíte na seminář nějakého ctižádostivého a puntičkářského docenta, tak se nemusíte ke zkoušce přes jeho požadavky ani dostat. Naopak v jiných seminárních skupinách nemají problémy a ke zkoušce se dostanou. Ideální stav je, když vám někdo doporučí vyučujícího, který nedělá studentům zbytečné nepříjemnosti, ale zvládne vás naučit to, co je potřebné složení zkoušky. To i mnohé další se dozvíte na fórech.

Informace jsou cenné a kdo má svá „bažantí“ léta na VŠ za sebou, tak dobře ví, o čem mluvím. Závěrem článku bych chtěla dát jeden tip budoucím studentům Masarykovy Univerzity. Tým sedmdesáti redaktorů připravil pro nováčky MU Prvákoviny – manuál na použití školy. Píší je stávající studenti pro studenty nastupující. Je to publikace, které Vám usnadní orientaci v univerzitním prostředí. Jak píší jejich autoři:„Prvákoviny suplují staršího a zkušenějšího kámoše.“ Jak se k nim dostat? Nemějte strach, že na ně nenarazíte. Prvákoviny se dostanou k Vám … budou distribuovány na všech fakultách MU začátkem semestru. Najdete v nich to, s čím se potýkali jejich autoři, když byli před několika lety na Vašem místě.

Tak vykročte do studia pravou...

Diskuze na téma Jak úspěšně vkročit do prváku

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[1] mariebaba (58.240.105.189), 11. ledna 2010 10:27
Ahoj, pro ty, kteří po prázdninách nastupují do prváku na čínštině/sinologii, posílám malou pomoc www.cinsky-rychle.ic.cz.:)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,4
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2373 čtenářů

Další články tohoto autora