Jazykový kurz v Anglii – dojmy a postřehy

4. listopadu 2009, Alena N.

Přáli byste si seznámit se s vašimi vrstevníky z Korey, Číny, Japonska, Brazílie, Ruska a Kazachstánu nebo třeba Libye a Maroka? Rádi byste alespoň na chvíli okusili život v cizí zemi a přitom chtěli během celého dne aktivně procvičovat její řeč? Pak zkuste vyjet na jazykový kurz, třeba do Velké Británie, kde jsem i já letos v září strávila výukově-odpočinkový týden.

Na začátku ovšem musím přiznat, že jsem se pro tuto akci odhodlala až po delším váhání. Přece jen mám jako studentka omezené finanční možnosti a navíc měl být tento pobyt mojí vůbec první návštěvou ostrovní země za průlivem La Manche. Takže mne trochu přepadaly obavy, abych se nikde neztratila a bez problémů přijela do místa ubytování. Vždyť se v tom pro mě dosud neznámém státě, jehož jazyk se několik let učím ve škole, jenže spíš jenom tak pasivně, najednou ocitnu úplně sama a ještě k tomu s těžkou krosnou na zádech, s níž se má pohyblivost bude blížit nule…

Výběr místa jazykového kurzu

Vzhledem k tomu, že jsem desetimilionový Londýn znala nanejvýš z fotografií otištěných v katalozích cestovních kanceláří, jako místo kurzu jsem zvolila raději menší, klidnější lokalitu. Eastbourne, bývalé lázeňské městečko ležící na jižním pořeží Anglie, slibovalo ubytování v rodině v tak blízké vzdálenosti od školy, že nebude nutné využívat městskou dopravu. A bylo tomu opravdu tak. Do školy trvala pěší cesta okolo deseti minut, do centra i na vlakové nádraží jen pět. V centru města jsem se zorientovala během prvních dvou dnů a brzy jsem se tam cítila „téměř jako doma“. Pokud jste ale zkušenější cestovatelé, libujete si v ruchu velkoměsta a při pohledu do mapy Londýna si připadáte spíš jako ryba ve vodě než jako kapka v moři, jistě se můžete poohlédnout po možnostech studia v hlavním městě Spojeného království.

Do Eastbourne jsem se z Londýna dopravila vlakem za hodinu a půl, zpáteční lístek zakoupený přímo na nádraží mě vyšel na 27 liber (u britské železnice je o dost výhodnější koupit si zpáteční jízdenku – pro srovnání jedna samotná cesta na výše uvedené trase stojí 24 liber). Internetové stránky společnosti provozující železniční dopravu v této oblasti nabízejí možnost objednat si lístek s konkrétním časem odjezdu on-line za cenu podstatně nižší, nicméně mně se platba kartou prostřednictvím internetu nezdařila. Potřebujete-li zjistit vlakové spojení ve Velké Británii, podívejte se na www.nationalrail.co.uk. Vyhledávání je obdobné jako v našem „idosu“.

Ubytování v rodině

Hned pro začátek je třeba uvést, že Británie je zemí národnostně velmi pestrou, a tak se představa, že vás v hostitelské rodině přivítají jen rodilí Britové, nemusí pokaždé vyplnit. Sama jsem bydlela u „opravdové“ Angličanky, jejíž partner je Albánec pocházející z Kosova. Jazykový kurz je tedy skutečně multikulturní záležitostí, což je pro nás, kteří zde žijeme poněkud v izolaci, určitě dobrá zkušenost.

Výhoda ubytování v rodině spočívá zejména v tom, že jste nuceni používat jazyk, který jste přijeli studovat, i „doma“ v běžných každodenních situacích a zároveň jej slyšíte v jeho přirozené podobě, a tak i mimo výuku můžete pochytit mnoho nového. Od hostitelské rodiny se navíc dozvídáte fakta o životě v dané zemi a sami naopak mluvíte o tom, jak to či ono „chodí“ u nás, takže konverzace je přínosem pro obě strany.

Spolužáci z několika světadílů

Nově příchozí studenti jsou ve škole zařazováni do skupin na základě výsledku písemného testu, který zjišťuje úroveň znalostí gramatiky, a krátkého rozhovoru. Ať už se ocitnete v jakékoliv skupině, všude se setkáváte s mladými lidmi z různých částí světa. Mně osobně tohle přišlo úžasné a neobvyklé, nikdy předtím se mi taková možnost nenaskytla. Jen si to představte – několik let se trápíte na vysoké škole, po jejímž absolvování máte velmi nejisté vyhlídky, plácáte se po všelijakých brigádách, které vám nedají žádnou praxi, a pak vyjedete ven, kde poznáváte lidi, kteří obletěli polovinu planety, aby několik měsíců studovali a pracovali v neznámé zemi. Najednou začínáte chápat, že taková zkušenost může být mnohem cennější, než semestry prosezené v posluchárnách a týdny strávené doma nad učebnicemi.

Ale abych se vrátila k výuce. Od krátkodobého kurzu nelze očekávat, že se vaše jazykové schopnosti mnohonásobně zlepší. Spíš je to taková zajímavá dovolená, na které poznáte nové přátele a zvyknete si mluvit jazykem dané země během celého dne. Gramatiku se ale stejně dobře naučíte i u nás, rozmluvit se můžete na konverzačních hodinách, jen s tím rozdílem, že vás to vyjde nesrovnatelně levněji.

Kolik mě jazykový kurz v zahraničí bude stát?

Prolistujete-li katalogy agentur nabízejících kurzy v zahraničí, obvykle se setkáte se závratnými sumami pohybujícími se v řádu desetitisíců korun. Přitom samozřejmě záleží na délce pobytu, intenzitě výuky, druhu ubytování a rozsahu zajištěného stravování, stejně jako na aktuálním kurzu koruny k měně dané země. Roli hraje rovněž fakt, zda-li na jazykový kurz jedete v letní sezóně (obvykle červenec, srpen, u některých škol i červen a září) nebo v ostatních měsících v roce. Pokud byste, podobně jako já, chtěli vyjet na jazykový pobyt spíš jen jako na netradiční poznávací výlet, samozřejmě není třeba, abyste kvůli tomu zcela „vyluxovali“ vaše bankovní konto. Různé školy mají odlišné ceny a některé nabízejí i nízkou intenzitu výuky, např. 10-12 hodin týdně, což nevyjde tak draho a navíc vám po škole zbývá hodně volného času.

Mě konkrétně týden v Eastbourne s deseti hodinami angličtiny, ubytováním v rodině s polopenzí mimo hlavní sezónu přišel přesně na 4620,- Kč (když nepočítám dopravu a peníze s sebou), takže částka pro studenty myslím přijatelná…

Výuku mám za sebou. A co dál?

Twin Eastbourne, škola v níž jsem absolvovala jazykový kurz, nabízí rovněž zprostředkování různých stáží a pracovních programů, v délce několika týdnů až měsíců (předpokládám, že škol nabízejících tyto možnosti bude ve Velké Británii mnohem víc), takže i krátkodobý kurz vám může pootevřít dvířka k dalšímu, tentokrát dlouhodobějšímu pobytu v zahraničí. Navíc v případě druhého výjezdu už budete mnohem „otrkanější“, budete vědět, do jakých odjíždíte podmínek, což je dle mého názoru mnohem lepší, než mít před sebou cestu na dlouhou dobu do zcela neznámého prostředí.

Co říci na závěr? Snad jen to, že jazykový kurz v zahraničí je určitě přínosný, a to nejen co se týče jazyka. Velmi cenné je i poznání jiné kultury, seznámení se s lidmi z různých kontinentů, osamostatnění se. Máte-li tedy čas a chuť, vyzkoušejte v budoucnu (nebo třeba hned) něco podobného. Ale nezapomeňte se poohlédnout po nabídkách za rozumnou cenu...

Diskuze na téma Jazykový kurz v Anglii – dojmy a postřehy

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[1] Jan (85.163.45.129), 5. února 2012 20:18
Příspěvek byl smazán administrátorem

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,4
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 3857 čtenářů

Další články tohoto autora