Je maturita drahá sranda?

30. května 2007, Mape

Vítr v peněženkách studentů, také tak by se dal popsat poslední rok na střední škole. Ne, není to na narážka na korupci. O té se teď nechci zmiňovat. Když říkám, že maturita vyfoukává ze studentských „šrajtoflí“ nějaké drobné, mám na mysli vítr, který studenti docela ochotně přijímají.

Poslední rok na střední škole je charakteristický tím, že prakticky od září se studenti loučí se svým třídním kolektivem a školou jako takovou. Na podzim si uspořádají stužkovací večírek. Samozřejmě, že nikdo nelituje „pár kaček“ za stužky a samotný večírek. Někdy si třída nechá udělat společná trička. Nabídek na trička, stužky a další upomínkové předměty je opravdu hodně a podle mého bude ještě víc. Rozdíl je v tom, že dnes se kupují hlavně stužky a případně ty trička. Myslím, že studenti tradici budou držet i dále, ale pojmou si ji jako obvykle po svém, tedy hlavně s dávkou originality. Příště si tedy nechají udělat třeba půllitry, nebo šály. Na tom se pár firem dost dobře uživí.

Pak tu máme maturitní ples. To už jsou větší výdaje. Samotná organizace je náročná. Někde se o to postará zcela škola, jinde to zas ponechá na bedrech studentů. A to jak po stránce organizační tak i z hlediska finančního zajištění. Myslím, že to bývá kompromis. Něco je na škole, něco na samotných aktérech nebo jejich rodičích, kteří jsou stále většinou „sponzory“ jejich vzdělání a věcí s tím spojených. Hudba, uvaděč, nájem místnosti, poplatky úřadům, to je asi to základní. Dále květiny pro studenty i vyučující a další dárečky. A hlavně šerpy! Znovu tedy stužky, akorát velké. Ne stuhy, šerpy. A už ne bílé. Ještě před pár lety všichni studenti byli skoro jednotně opáskováni bílým pruhem. Teď už to pojímají studenti jako tradičně netradičním způsobem. Volí jiné barvy, nabídka je dost velká, je to totiž stejně jako stužky dobrý byznys.

A tablo. Fotografování na nástěnku, která bude až do maturity prezentovat třídu v centru města. Studenti chtějí zaujmout v konkurenci dalších tříd. Neberou tablo jako pár vedle sebe nasázených fotografií se jménem. Je jedině dobře, že se chtějí ukázat a že jsou nápadití.

Občerstvení pro maturitní komisi, další květiny. Po rozhodující zkoušce maturitní večírek. To jsou další a další zásahy do rozpočtu studenta.

Ale to nejnákladnější teprve přijde po maturitě. Rozhodne-li se student pokračovat na vysoké škole, musí počítat se zhruba 500 korunami za jednu podanou přihlášku. Říká se tomu administrativní poplatek, za pozvání na přijímací zkoušky a jejich vyhodnocení. A málokdo podává jen jednu přihlášku. Bohužel vysoké školy mají zájemců na studium dost, tak si mohou poroučet.

Nakonec studenti vyjdou do ulic. Ne demonstrovat, i když by možná důvody byly... V netradičním oblečení a s kasičkami v rukou jich budou skupinky postávat ve městě. Nemyslím si, že je nutné zasypávat je penězi, ale je sympatické jim alespoň nějaký kovový peníz přispět.

Diskuze na téma Je maturita drahá sranda?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[3] Anonym (85.70.88.100), 17. srpna 2007 20:09
hm je to na jednu stranu pravda
[2] Anonym (85.71.179.53), 15. června 2007 16:22
juujky:_(:_(
[1] Anonym (213.235.156.222), 4. června 2007 15:05
:)drahá možná ale stojí to za to

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 3033 čtenářů

Další články tohoto autora