Kde končí dějepis

23. listopadu 2007, Mape

Vlajky v ulicích, vlajky na stožárech, vlajky na domech. Ne kvůli příletu hokejistům, jak to bývá vidět častěji, ale 17. listopadu byl Státní svátek – Den boje za svobodu a demokracii. Pro někoho den jako každý jiný – byla to přece zrovna sobota. Kdo nepracuje ve svátky, nepracuje většinou ani v sobotu, do školy se také o víkendu nechodí, tak si toho možná pár lidí vůbec nevšimlo.

Vzpomínalo se na Václavském náměstí (možná trochu hlasitěji), ale i na jiných místech republiky (možná trochu více v duchu vzpomínek, možná podobně jako v Praze pod koněm). V neposlední řadě se ten státní svátek rozebíral i v médiích a i v hlavách lidí. Jak ani nevíme, co se ten den událo a co tomu předcházelo a co následovalo. Nebo na to nevzpomínáme, tak jak by bylo hodno. Někdo však nemá vzpomínat na co, když dobu před rokem 1989 nezažil, nebo si nepamatuje jaký byl život v našem státě, když byl sotva malé děcko. Školy už jsou plné jen „polistopadových“ studentů, kteří céčka, bony, tuzex, frontu na banány, udavače, veřejnou bezpečnost, cenzuru a další vymoženosti tehdejšího režimu znají jen tak heslovitě, že o tom někdy slyšeli. Prostě – my už jsme to téměř vůbec (nebo vůbec) nezažili. Díky Bohu.

Mě byly tři roky a tak bych skoro chtěla říci, že mě to nijak neovlivnilo. Ale to není vlastně pravda, protože to ovlivnilo zajisté každého. Jen my mladí si to moc neuvědomujeme, když nevíme, co bylo předtím. Nezažili jsme, nepamatujeme to. Sice možná říkáte, že jste tím ovlivnění a že díky tomu můžete teď žít „svobodně“, ale vlastně jen v uvozovkách. Vyberu-li k tomu nějaké příšerné přirovnání, tak úplná svoboda je něco třeba jako Yetty. Nikdo ho nikdy neviděl, jen si jej představujeme. Média ho montují do fotografií a všichni si myslíme, že tam někde daleko ve vysokých horách bude pobíhat ztřeštěný chlapík s bílým kožichem. Jenže sotva dojde na fakta a přesnosti, nikdo o něm nic neví, nebo začne tvrdit něco takového, že mu většina stejně nevěří, a kdo mu věří, je za blázna.

Nás – zástupce „young generation“, nebo chcete-li „polistopaďáky“ – to prý tedy ovlivnilo, jak všichni říkají. Jen o té době nic moc nevíme. Něco nám je předkládáno ve škole a z toho je něco zdůrazňováno, něco méně. O něčem se vůbec nemluví. Je nám to podáváno přesně tak, jak to někdo jednou zapsal a tak, jak se to možná hodí. Dobové filmy možná napoví víc, ale ty také jen někdo natočil. Ne my. Nejsou to naše názory. Jsou to názory, které od ostatních přijímáme, většinou s otevřenou náručí, protože jsou prezentovány jako ty správné a obraz minulé doby nás zastrašuje. O té době vím pár hesel. Slabota… A ten 17. listopad – prý jeden z nejdůležitějších dní pro náš národ. Ale bohužel přišel až v roce 1989, tam i kdyby učebnice dějepisu sahaly, tak vyučovací hodiny nikoliv. Dějepis je vyučován chronologicky. Na začátku, když je hodně času, tak se pořádně rozpitvá starověk a středověk. Kdejaký člověk zručný a méně zručný, všelijaké války a rozmary panovníků té doby. S novověkem už se začínají vyučujícím klepat kolena, že se to nestíhá, tak se to ochudí. A letem světem se projde maximálně první světová válka, když se zadaří tak tryskovým letem i ta druhá. Dál už nic. Prázdno. Poté jako by se už snad nic nestalo. Co je na samý konec a mělo být nám nejblíže a pro nás nejpodstatnější, na to už není bohužel čas. Proto ty neustálé novinářské a „vzdělanecké“ debaty se mohou vyžívat v tématu, jak je možné, že studenti o sametové revoluci vědí tak prachbídně málo? Je jim to snad lhostejné? Jak je možné, že někteří nedají dohromady ani přesné letopočty nebo zásadní události obou válek, o minulém režimu vědí jen povrchně a spíš se jim vybaví Hannibal, Punské války nebo životopis Karla IV.?

Kdyby se ta revoluce udála 17. listopadu 1889, možná bychom na tom byly se znalostmi lépe. Ale není to jen míněno na 17. listopad. Dějepis se sotva dobere k válkám. Co třeba okolnosti rozdělení Československa? To se do učebnic ještě nestihlo přidat, nebo je Hannibalovo tažení se slony pro nás důležitější?

Diskuze na téma Kde končí dějepis

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[5] Anonym (86.49.21.233), 15. října 2014 15:17
:)
[4] trpaslik (193.179.196.169), 17. října 2008 19:01
ahoj skolo bejvala ja se vam ozyvam veronika fialova:):|:Z
[3] ki............ (88.146.207.1), 9. února 2008 23:00
:O:D:pněmci jsou super:-)
[2] Anonym (88.146.46.115), 27. listopadu 2007 21:08
A dovolím si pokračovat: V reakci na to se 17. listopad 1939 stal odvetným,Němci se s bouřícími se Čechy rozhodli skoncovat, zavřeli VŠ, pozatýkali studenty (tím se zbavili lidí, kteří by mohli opět protestovat proti německé okupaci, ano, jsou to studenti, kdo nejvíce vždycky protestuje). A byli to zase studenti, kdo přišel protestovat v roce 1989, o 50 let později a zase se to semlelo - jenže tentokrát to dobře dopadlo. Takže je to vlastně dvonásobný den boje za svobodu a demokracii. A to je právě ten dějepis. Nejsem ten, kdo to zažil, nejsem ani člověk, který zažil minulý režim, ale snažím se v dějáku chápat souvislosti. V dějepise všechno souvisí se vším, nic nevzknikne jen tak. Koneckonců, tady to vidíme nejlíp, historie se opakuje. Tak se můžeme poučit do budoucnosti - proto se taky dějepis ve škole učíme. Bohužel je to smutné, souhlasím s autorkou, k těm nejdůležitějším věcem se nikdy nedojde a dobrých učitelů je navíc málo. Nechci nějak moralizovat, ale tak si prostě tu práci musíme udělat sami a sami si něco zjistit. Vždyť jsme to právě my, komu budoucnost leží v rukou...nebo ne?
[1] Anonym (88.146.46.115), 27. listopadu 2007 21:06
Měli bychom ovšem vědět, že nebyl jen listopad 1989. Proč se vlastně revoluce stala právě 17.11. 1989? Proč se zrovna ten den sešli demonstranti? To datum není totiž náhodné... Ten den už tehdy v roce 89 byl výročí - a to výročí 50 let od 17. listopadu 1939 (ten den zavřeli němečtí okupanti české VŠ a pozatýkali spoustu lidí, zejména studentů. A proč to udělali?protože 28. října 1939 se lidé sešli, aby oslavili výročí založení 1. československé republiky, při tom však vypukly protesty proti německé okupaci, Němci postřelili studenta Opletala, který zemřel. 15. listopadu mu na pohřeb přišlo hodně lidí, opět však došlo k potyčkám s Němci...

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,7
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 3218 čtenářů

Další články tohoto autora