Kolik stojí studium?

15. dubna 2009, Alena N.

Ačkoliv se u nás na veřejných vysokých školách zatím neplatí školné, studium s sebou i tak přináší nemalé náklady. Ubytování, doprava, strava, skripta a jiné učební pomůcky plus nějaká částka utracená „za zábavu“, to vše jsou položky, které se po sečtení vyšplhají k několika tisícům měsíčně.

Položkou nejvíce zatěžující studentský rozpočet je tradičně ubytování. Ceny kolejného se v současnosti pohybují přibližně v rozmezí 1700-3000 Kč za měsíc, cena za lůžko „na bytě“ může být ještě o něco vyšší. Od akademického roku 2005/06 neplynou státní příspěvky na ubytování vysokým školám, ale samotným studentům jako tzv. ubytovací stipendium. Jeho výše činí cca 600-800 Kč měsíčně, pokryje tedy jen část nákladů spojených s ubytováním. Na ubytovací stipendium mají nárok studenti s trvalým bydlištěm mimo okres, v němž má škola sídlo, a to bez ohledu na to, jestli jsou ubytováni na koleji, v soukromí nebo denně dojíždějí. V přidělování stipendia je ovšem malý háček, neboť tato finanční podpora se vztahuje jen na studenty zapsané v prvním studijním programu (nebo ve studijním programu na něj navazujícím), kteří nepřekročili standardní dobu studia. Pokud se tedy vaše první volba vysoké školy neukázala jako dobré řešení a po roce jste se rozhodli zkusit štěstí jinde, musíte si už po další léta hradit ubytování zcela sami.

Na hotelu s plnou penzí to vyjde levněji

Má-li student to štěstí, že bydlí ve vysokoškolském městě, a nemusí tedy po dobu studia opouštět rodné hnízdo, ušetří to jemu a hlavně jeho rodičům nemalé peníze. Do školy se připravuje v pohodlí svého pokojíčku, a když nadejde večer před zápočtovým testem nebo zkouškou, na rozdíl od kolejních studentů nepobírá potřebné vědomosti za doprovodu decibelů z nedaleko probíhající party. Navíc je mu k dispozici veškerý servis – od skříně plné čistotou vonícího, do komínků naskládaného oblečení po denní menu s jeho oblíbenými jídly, a to i takovými, bez nichž by se kvůli složité přípravě na koleji určitě radši obešel.

Setrvání na „domácí půdě“ má ale samozřejmě i své nevýhody. Mladému člověku na prahu dospělosti, který si před několika měsíci založil do desek maturitní vysvědčení, určitě prospěje poznání nového prostředí a kulturních možností, které univerzitní město nabízí. Podobně je krokem kupředu i vylétnutí z kruhu rodiny (stejně nám začíná být těsný už mnohem dříve) a osamostatnění se. Je-li to tedy aspoň trochu možné, neváhejte a vyměňte pohodlí domova za studentský život a špagety na desatero způsobů :-).

Magistrem za čtvrt miliónu

Vezmeme-li v úvahu, že měsíc studentského života přijde vysokoškoláky, kteří nemají školu v místě nebo nedaleko svého bydliště, přibližně na 3000-5000 Kč, dostaneme se k sumě 30-50 tisíc ročně, což je dohromady 90-150 tisíc „za bakaláře“ a 150-250 tisíc za pětileté magisterské studium. Je to hodně, málo nebo tak akorát? Jak pro koho. V každém případě je jisté, že úskalími studia budou určitě snáze proplouvat děti, jejichž rodiče dohromady vydělají více než dvě průměrné měsíční mzdy, než studenti pocházející z rodin s napjatým rozpočtem, kteří se místo docházky na přednášky musí sami přičinit na tom, aby se každý měsíc zaplatila kolej a aby se na talíři se objevilo i něco jiného než několik dní staré pečivo tenounce namazané dukem…

Studenti, kteří už mají za sebou alespoň jeden semestr a úspěšně překonali první zkoušky, jistě potvrdí, že „vejška“ je oproti střední škole náročnější nejen finančně, ale ve vypjatých obdobích zejména psychicky. Poslední dobou mne v této souvislosti napadá otázka, zda-li se nám energie vložená do studia někdy vrátí v podobě „dobré práce“, která nám přinese finanční zajištění a zároveň nás bude bavit. Existuje vůbec taková? Místo odpovědi nabídnu jednu perličku. V jedné nejmenované účetní firmě, sídlící u nás ve městě, nesmí mít nikdo z vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců na cedulce u dveří kanceláře napsaný titul. Proč? Odpověď už jistě sami tušíte. Paní vedoucí (nebo manažerka, chcete-li) žádný nemá. Tím ale nechci říct, že je nutné za každou cenu ověnčovat jméno tituly, jen jsem chtěla zmínit, že si mezilidské vztahy na úrovni přece jen představuji trochu jinak. Co nás tedy čeká, až dostudujeme? Ať už je to cokoliv, nenechme na sobě nikým štípat dříví :-).

Diskuze na téma Kolik stojí studium?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[4] Tomáš (90.182.60.236), 26. prosince 2010 00:07
:D3000 - 5000 mesicne vtipna... koleje, jidlo, jizdne domu, skripta, ucebnice, vice na kopirovani, litacka
[3] Silva (85.71.198.38), 10. září 2009 16:05
250 tisíc za studium magistra .. jj, ale to opravdu budete jíst jenom starý chleba. Mě náklady vycházejí celkově na můl mega.
[2] Kozel (86.61.137.53), 23. srpna 2009 17:32
Neuvěřitelná suma.:O
[1] inča (193.165.150.101), 3. června 2009 14:57
hmm dost

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,6
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2379 čtenářů

Další články tohoto autora