Laptopy místo učebnic?

24. června 2009, Vanda M.

Nad tím se dnes asi těžko někdo pozastaví. Používáme je běžně, nosíme je i do školy. Ale vidět tyhle malé “kufříky“ ve zmenšené verzi, v dětských barvách a v rukou šestiletých žáčků, mě trochu překvapilo.

Poprvé jsem se s tím setkala při návštěvě svých příbuzných v Portugalsku, kde se mi malí školáčci nadšeně chlubili s touhle novou školní pomůckou. Musela jsem si s úsměvem vzpomenout na sebe v jejich letech. Jak jsme byli stejně nadšení z prvního Slabikáře nebo Atlasu a jak se nám ani nesnilo o tom, co bude za pár let považováno za nezbytné pro výuku i takhle malých školáků.

V Portugalsku, v rámci projektu “e-schools“ nabízejí školy tyto “hračky“ rodičům ke koupi za zvýhodněnou cenu, asi 50 Euro.

Laptop jménem “Magalhaes“ byl slavnostně představen 31.7. loňského roku v Lisabonu a vláda dodala do základních škol po celé zemi víc než 500 tisíc kusů. Laptop byl původně součástí programu pro vzdělávání dětí ze zemí “třetího světa“, vzhledem k tomu, že Portugalsko teprve krátce uplatňuje zákon o povinné školní docházce pro děti do 16 let věku a úroveň vzdělání nebyla do té doby v jistých částech země příliš na výši, jsou podobné programy a podpora užití moderní technologie ve školách, vítanou změnou.

Intel Classmate PC – neváží víc než 1kg, velikost monitoru je asi 18cm a paměť asi 256 MB. Klávesnice je malá, pro děti od předškolního věku asi do deseti let. Kromě typických dětských počítačových her a her typu kvízu a různých hádanek, obsahuje program počítače i skutečné školní úlohy, soubory matematických příkladů apod. Na jednu stranu nám může připadat, že děti jsou už v útlém věku “degenerovány“ závislostí na počítači, nebo že díky tomu nejsou dostatečně vedeny ke čtení knih a k literatuře vůbec, o jiných zájmech nemluvě. Na tom něco je, ale to je problém, ke kterému směřují nejen studenti a všude na světě. Věnujeme počítači spoustu volného času a na to ostatní už nám ho moc nezbývá. A děti, vedené k tomu odmalička, si to v pozdější době asi těžko uvědomí.

Na druhé straně, pojem “škola hrou“ a jeho praktikování není novinkou a software přizpůsobený dětské kreativitě, podporující důvtip, přemýšlení a logiku, zkrátka který učí a baví zároveň, je spojením elektronické učebnice a hračkou v jednom. Je to skvělý pomocník, ale neměl by být dětem tím, čím je laptop a počítač pro některé dospělé.

A tak se dívám se zájmem, ale i s malou obavou na děti předškolního věku, které se samozřejmostí a zručností dospělých spějí k naprostému a dokonalému ovládnutí PC, ale zároveň, jak nás občas decentně varují statistiky a veřejné průzkumy, omezují svůj svět a všeobecný rozhled do té míry, že máme důvod tak trochu pochybovat, jestli budoucí generace budou vědět kdo byla Božena Němcová, že druhá světová válka netrvala třicet let, že náš první prezident nebyl Palacký a že jsme nežili v komunismu od 17. století.

Bývalá studentka jazykové akademie v Londýně

Přečti si také:

Diskuze na téma Laptopy místo učebnic?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[2] Jana, 8. ledna 2014 22:47
To beru není to tak široké a těžké.
[1] w3rcz4 (85.70.135.76), 23. srpna 2009 14:36
No já nwm.. je to akový divníí;)8)X)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1453 čtenářů

Další články tohoto autora