Maturita

27. února 2008, Gabina Benešová

Musím uznat, že i přes nesčetná varování veskrze všech profesorů, rodičů a starších spolužáků jsem zhruba do konce třetího ročníku prestižní výběrové školy nevěřila v to, že mnou laxní a pohodlný přístup k životu může ohrozit něco dnes tak běžného, jako je maturita.

Bohužel mě mé zdání doopravdy těžce zklamalo, neb se ve mě počátkem posledního ročníku mnou navštěvované školy probudil velmi silný respekt z tohoto vlastně až neskutečně významného mezníku života všech lidí, co se k němu alespoň minimálně snaží přiblížit. Vstal ve mě ohromný pocit beznaděje, zodpovědnosti, pocit nutnosti řešení veškerých detailů a k mému neštěstí také strach. Strach z budoucnosti, strach ze zklamání blízkých, ale především strach z nedokazatelnosti mé alespoň minimální inteligence, pokud se to tak dá nazvat. Žaludek se mi svíjí při pomyšlení na děsivý pohled v očích členů maturitní komise, kteří vám nakonec řeknou, že jste neobstáli. A vy se smutným, ne-li uplakaným výrazem ve tváři vyjdete na chodbu a budete tiše závidět těm, co se celé čtyři roky poctivě učili.

Když se nad tím zamyslíte, zjistíte, že maturitu má většina obyvatel České republiky, ale přesto se v novinách nedočtete nic jiného, než že stále stoupá a stoupá procento nezaměstnanosti. Kde je potom ta motivace pro nás budoucí maturanty? Co nás má dohnat k tomu, abychom se doopravdy pečlivě na maturitu připravovali a následně tuto zkoušku dospělosti zdárně zdolali? Snad špetka svědomitosti nebo dobrý skutek vůči našim rodičům, kteří stále doufají, že právě vy budete ten, kdo bude mít první v rodině papír se známkami, na které se nikdy nikdo nepodívá, podepsaný nad nápisem prestižní výběrová škola právě její ředitelkou?

Říká se, že v dnešním světě bez maturity nepochodíte. Ano, je pravda, že se téměř v každém inzerátu, který nabízí zaměstnání, objevuje požadavek středoškolského vzdělání. Ale pro většinu z těch zaměstnání maturitu naprosto nepotřebujete. Vezměte si například sekretářku. K čemu potřebuje znát literární tvorbu 14. století nebo umět vypočítat kvadratickou rovnici? K čemu potřebuje perfektně ovládat účtování desítek účtů nebo vědět, co je to cenová elasticita? A přesto je po každé budoucí sekretářce vyžadována maturita. A druhá myšlenka, která mě právě napadá, spočívá v talentu. Pokud má člověk talent, nepotřebuje se učit. Například v reklamní tvorbě by dle mého názoru měli uspět především ti zájemci, kteří jsou od mala výtvarně či slovně nadaní, a ne ti, co se o tom učí ve škole. Člověk bez talentu vám reklamu nevymyslí, ale když je někdo doopravdy nadaný, nepotřebuje už vůbec nic.

Tímto článkem jsem chtěla upozornit čtenáře na to, že život je perfektní takový, jaký je, i když se vám to nezdá nebo nelíbí. I když maturitu nemáte a nejste generální ředitel hotelového impéria nebo perfektně zabezpečený soukromý účetní. Pokud budete mít po boku rodinu, přátele a pokud budete zdraví, nic víc již nepotřebujete.

Autorka je studentkou 4. ročníku Obchodní akademie Praha

Přečti si také:

Diskuze na téma Maturita

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[3] OLééé (167.114.238.104), 30. července 2016 06:57
Je tu ještě někdo kdo nedal didaktický test z češtiny?
[2] VK (2a00:1028:8d19:e276:d4e4:2450:b2a2:18f), 23. dubna 2014 13:26
To Raptor: Asi je po pěti letech trochu pozdě, ale odpověď na tvoje otázky je celkem snadná. Lidé neznající historii jsou odsouzeni ji prožít znovu se stejnými chybami. Fyzika je jedna z mála možností, jak pochopit svět kolem sebe. Sice jsi zvyklý na to, že když pustíš propisku, spadne na zem, ale je až dechberoucí, co za tím všechno je... Ale jak jsem řekl v úvodu, jdu s křížkem po funuse.
[1] Raptor (85.132.191.39), 19. února 2009 16:09
:) mě by taky zajímalo na co mi bude v životě dějepis, nebo třeba fyzika...v práci lidé stejně pořád dělají to samé dokola a naučit se to, by nemělo být nic těžkého...proč nechodím do školy jenom na věci, které chci, nebo potřebuji doopravdy znát?? škola mi krade půlku života...to víc škodí než pomáhá, tak proč to děláme? přináší to akorát starosti...co s tím můžu dělat? nějakej velkej šprt v politice to prostě vymyslel a díky němu lidi zabijou 70% života učením...:@

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,1
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2028 čtenářů

Další články tohoto autora