Na výběr vysoké školy není nikdy pozdě ani brzy

8. dubna 2013, Administrátor

Maturanti mají zpravidla v tomto období už výběr vysoké školy za sebou, ale třeťáci, nebo septimáni o těchto starostech ještě slyšet nechtějí. Přesto je i jaro obdobím, kdy by obě skupiny měly pozornost výběru VŠ stále (už) věnovat...


I maturanti mají stále o co hrát

Existuje celá řada škol, které stále přijímají přihlášky. Řeč je hlavně o školách soukromých, kterým je zpravidla úplně jedno, kdy jim přihlášku dodáte, protože pro schopné platící žáky, respektive klienty, jsou dveře vždy otevřené.

Prodlouženou dobu pro příjem přihlášek ale mají i některé veřejné školy včetně těch slavnějších, jako je VŠE v Praze.

Pozor na školy, které chtějí vaši přihlášku dříve

Ano, pokud budete čekat až do konce roku, možná propásnete některé školy a obory, které by vás lákaly. Jde zpravidla o umělecké směry. Divadlo, televize, hudba, architektura, multimédia – na některé školy s tímto zaměřením se můžete hlásit pouze do října, nebo listopadu. Podobné to je u zahraničních škol, kde na vás rozhodně nebudou čekat až do poslední chvíle a už je nejvyšší čas situaci řešit.

Přihláška není zadarmo, ale zvažte svoje možnosti

Pakliže přemýšlíte, jaké školy zvolíte a kolik přihlášek podáte, nejprve se co nejpozorněji rozhlédněte. Ne všechny obory a školy totiž znáte. V minulosti dobře posloužily Učitelské noviny, dnes je lepší volbou hledání vysokých škol na online portálech. Ty poskytují aktuální informace a odkazy přímo na stránky škol. Zároveň si snadno školy najdete díky vyhledávacím kritériím, ale nejste ochuzeni ani o volné procházení všech škol, fakult a oborů, při kterém lze narazit na některé zajímavé obory, o jejichž existenci jste dosud ani netušili.

Samotné podání přihlášky dnes stojí plus mínus 400 Kč, takže když jich chcete podat pět, musíte počítat alespoň s investicí ve výši 2 000 Kč. Obory vybírejte nejen podle svých zálib, ale také podle trhu práce. Není nic více frustrujícího, než 5 let studovat a pak hledat práci v oboru, což vzdáte a půjdete dělat nekvalifikovanou práci za peníze, které jste si rozhodně nepředstavovali. Zároveň se nehlaste pouze na ty nejprestižnější vysoké školy, ale raději si připravte i nějaký plán B, který vás zachrání, kdyby vám přijímací zkoušky nevyšly. Ačkoliv mají vysoké školy v Praze zpravidla výbornou pověst a každý se na ně hlásí, mnoho kvalitních oborů najdete i v menších městech, kde není takový nápor, což znamená i vyšší šanci na přijetí.

Diskuze na téma Na výběr vysoké školy není nikdy pozdě ani brzy

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[5] Karel (46.23.72.29), 25. května 2017 11:41
Trampolínový park je v praze ve freestyle kolbence mrkni se tady www.freestylekolbenka.cz
[4] Honza (85.71.187.32), 24. května 2017 19:03
Trampolínový park? To může být super zábava a kde to je v Praze?
[3] Petr (2607:5300:60:3a71::16), 23. května 2017 18:20
V poslední době jsme nejvíc s kamarády v trampolínovém parku :-)
[2] Katka (78.45.142.18), 22. května 2017 18:48
Kam chodíte v Praze za zábavou?
[1] Michal (217.30.65.82), 5. září 2016 18:09
Studuji soukromou vysokou školu (VŠEM v Praze) a jako klient si rozhodně nepřipadám. Také bych rád podotkl, že se musím sám živit a platit účty, takže jsem volil školu, která mi kombinace - práce/škola umožňuje. To, jak kdo studuje a kolik si ze školy odnese se odvíjí od zájmu o obor a motivace, proč jsem ten obor vlastně šel studovat. Beru ale v potaz, že článek je již 3 roky starý:)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1860 čtenářů

Další články tohoto autora