8. dubna 2013, Administrátor
Maturanti mají zpravidla v tomto období už výběr vysoké školy za sebou, ale třeťáci, nebo septimáni o těchto starostech ještě slyšet nechtějí. Přesto je i jaro obdobím, kdy by obě skupiny měly pozornost výběru VŠ stále (už) věnovat...
Existuje celá řada škol, které stále přijímají přihlášky. Řeč je hlavně o školách soukromých, kterým je zpravidla úplně jedno, kdy jim přihlášku dodáte, protože pro schopné platící žáky, respektive klienty, jsou dveře vždy otevřené.
Prodlouženou dobu pro příjem přihlášek ale mají i některé veřejné školy včetně těch slavnějších, jako je VŠE v Praze.
Pozor na školy, které chtějí vaši přihlášku dříveAno, pokud budete čekat až do konce roku, možná propásnete některé školy a obory, které by vás lákaly. Jde zpravidla o umělecké směry. Divadlo, televize, hudba, architektura, multimédia – na některé školy s tímto zaměřením se můžete hlásit pouze do října, nebo listopadu. Podobné to je u zahraničních škol, kde na vás rozhodně nebudou čekat až do poslední chvíle a už je nejvyšší čas situaci řešit.
Přihláška není zadarmo, ale zvažte svoje možnostiPakliže přemýšlíte, jaké školy zvolíte a kolik přihlášek podáte, nejprve se co nejpozorněji rozhlédněte. Ne všechny obory a školy totiž znáte. V minulosti dobře posloužily Učitelské noviny, dnes je lepší volbou hledání vysokých škol na online portálech. Ty poskytují aktuální informace a odkazy přímo na stránky škol. Zároveň si snadno školy najdete díky vyhledávacím kritériím, ale nejste ochuzeni ani o volné procházení všech škol, fakult a oborů, při kterém lze narazit na některé zajímavé obory, o jejichž existenci jste dosud ani netušili.
Samotné podání přihlášky dnes stojí plus mínus 400 Kč, takže když jich chcete podat pět, musíte počítat alespoň s investicí ve výši 2 000 Kč. Obory vybírejte nejen podle svých zálib, ale také podle trhu práce. Není nic více frustrujícího, než 5 let studovat a pak hledat práci v oboru, což vzdáte a půjdete dělat nekvalifikovanou práci za peníze, které jste si rozhodně nepředstavovali. Zároveň se nehlaste pouze na ty nejprestižnější vysoké školy, ale raději si připravte i nějaký plán B, který vás zachrání, kdyby vám přijímací zkoušky nevyšly. Ačkoliv mají vysoké školy v Praze zpravidla výbornou pověst a každý se na ně hlásí, mnoho kvalitních oborů najdete i v menších městech, kde není takový nápor, což znamená i vyšší šanci na přijetí.
Podklady pro seminární práce