Nechte fronty a předražené vleky doma, lyžařské ráje jsou za hranicemi

6. února 2007, Tomáš Tesař

Málokdo z vás - stejně jako já - patří k lidem, kteří by si penězi doma tapetovali. To ale není důvod, proč nevyrazit na zimní lyžařskou dovolenou! Pojďte se podívat, kam se dá vyrazit na lyže a nezruinovat přitom konto.

Protože jsem se snažil pořídit zimní dovolenou vždycky co nejlevněji, volil jsem zatím převážně české kopečky. Nehorázné zdražovaní našich vlekařů mě však přimělo k otázce, zda nevyrazit někam "za kopečky"?

Míst ke sjezdovému i běžeckému lyžování je v Evropě mnoho. K nejčastěji navštěvovaným zemím patří Rakousko, Francie, Itálie, Švýcarsko a Slovensko (poslední dobou i Bulharsko). V čem se jednotlivé státy liší, kde jsou jejich silné a kde slabé stránky lyžování a jaký cíl zimní dovolené tedy zvolit?

Kulturně nejblíže je nám pochopitelně Slovensko. Po sametové revoluci zavládl v lyžařských střediscích kapitalista a jeho snaha o modernizaci se ne všude zdařila. I přesto lze říci, že většina vyhlášených sjezdovek už splňuje náročná kritéria dnešní doby. K velkým výhodám lyžování na Slovensku patří oproti zbytku Evropy ceny skipasů, ubytování a především jídla a pití. Dovolenou u našich východních sousedů proto asi zvolí každý, kdo si rád po lyžování zajde do hospůdky a nepadne pouze do bezvědomí zmožen celodenním lyžováním.

Druhou nejbližší zemí, kam lze vyrazit za bílým sportem, je Rakousko. Většina středisek je autem z Prahy dostupná za 4-8 hodin jízdy. Oproti Slovensku nabízejí Rakušané pestřejší paletu lyžařských středisek. Od velkých Kitzbühelů až po menší, takřka rodinné sjezdovky.

Nespornou předností je pak propojení jednotlivých středisek, náruživý lyžař si tak většinou může na jeden skipas projet různá údolí a ne stále lyžovat na těch samých tratích. Příjemné (a poměrně levné) bývá u našich jižních sousedů i ubytování v rodinných penzionech, kde se lze často domluvit i bez znalosti jazyka. Rakousko je, myslím, přímo ideální na "lyžovačku" o prodlouženém víkendu.

Vklíněné mezi ostatními alpskými zeměmi leží Švýcarsko. Nemám s touto zemí osobní zkušenost, ale prý tu horské štíty jakoby povstaly z křišťálově čistých jezer. Švýcaři jsou si té nádhery dobře vědomi, a tak jim turista ona panoramata musí řádně zaplatit. To se týká nejen skipasů, ale také ubytování. Nocleh bývá většinou situován v malebném horském městečku či vesničce - to sice nadchne svou atmosférou, ale k samotným sjezdovkám to občas bývá z ruky.

Lyžování ve Francii je většinou synonymem kvality. Velké nadmořské výšky zaručují dostatek sněhu jak na sjezdovkách, tak pochopitelně i mimo ně. Právě pro "off-piste" (lyžování mimo sjezdovky) jsou zde ideální podmínky a z vlastní zkušenosti musím říct, že to stojí za to! Další výhodou je ubytování ne zrovna kvůli ceně či luxusu, ale kvůli umístění. Valná většina středisek má ubytovací kapacity téměř přímo na sjezdovce. Možná z pohodlnosti dávají Francouzi přednost lanovkám oproti vlekům, a tak většinou ani v malých střediscích nemusíte balancovat na pomě.

Čtveřici zmiňovaných alpských zemí uzavírá Itálie. Ve stínu Dolomit jsou k dispozici nejrůznější lyžařské dálnice. Italové jezdí rádi rychle nejen v autech, ale také na lyžích. Většina sjezdovek je proto pečlivě upravována. Ubytování tady bývá většinou mimo sjezdovky, ale četné skibusy to napraví a umožní během jednoho týdne navštívit i více středisek. Nocleh bývá v porovnání se Švýcarskem či Francií levnější a na poměrně vysoké úrovni. Příznivci lyžování v Itálii také tvrdí, že nad italskými sjezdovkami se nebe nikdy nemračí.

Autor je studentem 2. ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Diskuze na téma Nechte fronty a předražené vleky doma, lyžařské ráje jsou za hranicemi

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,2
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2118 čtenářů

Další články tohoto autora