Někdo sbírá známky a někdo tituly

21. listopadu 2008, Mape

Jednou z prvních „kravaťáckých a hábitových“ nebo chcete-li oficiálních povinností na vysoké škole je tzv. imatrikulace, což je vlastně slavnostní přivítání prváků. Mnohdy je to jen nudný a „nastrojený“ obřad pro maminky a tatínky s fotoaparáty, při němž před aulu čerstvě přijatých „duší“ vystoupí několik podivně nastrojených osob - „největších hlav univerzity“. Pouhé jejich představování zabere podstatnou část celého programu.

Docent, inženýr, kandidát věd, profesor, magistr, MBA, .... Sotva si zapamatujete kdo je kdo, kdo má kolik a hlavně jaké tituly nebo vědecké hodnosti. Ale už to tak bývá a přehlídka titulů je nedílnou součástí tohoto představovacího „cirkusu“. Nejde jen o úctu k vzdělaným ale určitě i o fakt, že každá škola ráda udělá dojem tím, kolik odborníků má ve své akademické obci.

Když odbudete tu slávu, jdou týdny semestru dále a blíží se první půlsemestrálky. Pak na konec semestru zápočtové testy a zkoušky … a jednou přijde den, kdy se budete z nějakých důvodů muset překonat a zaklepat na dveře od kanceláře profesora, inženýra a kandidáta věd v jedné osobě. Vzápětí Vás možná napadne:„Jak jen ho mám oslovit?“ Dobrý den pane profesore, inženýre, kandidáte věd není to pravé. Ještě před zaklepáním a následným vstupem do dveří si přečtěte, které tituly Váš vyučující má. Platí pravidlo, že se oslovuje nejvyšším dosaženým. A to jsou které? Profesor (prof.) a docent (doc.). Pokud daná osoba má jednu z těchto hodností, vždy ji uvidíte na prvním místě. Hned za tímto titulem bývají akademické tituly, kam patří například Ing., Mgr., Bc., PHDr., MUDr., JUDr., RNDr., … Pokud jich má člověk více, nově získané tituly se uvádějí před ty starší a také se používají při oslovování přednostněji (pokud ovšem nemá osoba třeba jeden z již zmíněných vyšší titulů). Tím výčet titulů ale nekončí, i za jméno se přece dá něco „vepsat“. Bývají tam vědecké hodnosti jako CSc. nebo třeba DrSc. a také nové doktorské tituly Ph.D., Th.D. anebo čím dál běžnější anglosaský titul MBA. Tyto tituly se při psaní oddělují čárkami a nepoužívají k oslovení. Pokud by vás zajímalo, co jednotlivé tituly znamenají, pod článkem uvádím seznam asi nejčastěji se objevujících titulů a vědeckých hodností na českých univerzitách.

Netvrdím, že oslovení je synonymum úspěchu při studiu (nebo v životě) … ale je to dobrý základní kámen při komunikaci. Je to také jakýsi projev úcty, kterým rozhodně nic nepokazíte a tento projev slušnosti se Vám může hodit třeba pokud po dotyčném něco žádáte.

Závěrem ještě jedna poznámka, nebo námět k zamyšlení. Třeba se na to v diskusním fóru článku objeví nějaké názory a vysvětlení. Nikdy jsem nepochopila jednu věc. Proč se na střední škole neoslovují kantoři paní učitelko (pane učiteli) a místo toho se používá paní profesorko (profesore)? Uměl by mě to někdo vysvětlit? Vždyť není snad profesora, který by učil na střední škole? A pokud někdo takový je, tak je to jen jehla v kupce sena. Profesorský titul je jednou z nejvyšších met pro vědecko-pedagogické pracovníky, ne však titul, který by se měl zaměňovat s Ing., Mgr. Nebo Bc., které má většina učitelů (nebo chcete-li středoškolských „profesorů“). Rozhodně nechci žádné pedagogy poškozovat, nebo připravovat o úctu, kterou si vzdělaní lidé zaslouží, ale proč se v tomto případě při oslovování užívá jiný titul, než ten skutečně dosažený? Pokud se Vám nezdá oslovení pane bakaláři, magistře nebo inženýre z úst studentů košer, tak proč se nepoužívá běžné „pane učiteli“ nebo „paní učitelko?“

Přehled nejčastěji se objevujících titulů a vědeckých hodností v ČR

Bc.bakalář
Ing.inženýr
Ing.arch.inženýr architekt
MUDr.doktor medicíny
MVDr.doktor veterinární medicíny
Mgr.magistr
JUDr.doktor práv
PhDr.doktor filozofie
RNDr.doktor přírodních věd
PharmDr.doktor farmacie
Ph.D.doktor
prof.profesor
doc.docent
CSc.kandidát věd
DrSc.doktor věd
dr. h. c.čestný doktorát
PaedDr.doktor pedagogiky
Dr.doktor
DiS.diplomovaný specialista

Anglosaské vysokoškolské tituly

MBAabsolvent univerzity zaměřené především na management
LL.Mabsolvent právnické fakulty

Diskuze na téma Někdo sbírá známky a někdo tituly

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[9] doktor (193.179.195.169), 4. července 2013 19:46
Jak se oslovuje člověk co má za jménem titul dr. h. c. ?
[8] blůa bla (46.23.56.18), 12. prosince 2012 12:31
:@:@neumím too"!!!!! :D:D
[7] Theseus (90.178.128.8), 15. dubna 2012 01:25
Ehm... Ph.D. se rozhodně používá k oslovení... vzhledem k tomu, že je to jediný skutečný doktorát :-D Takže rozhodně, pakliže daná osoba nemá před jménem vědeckou hodnost a za jménem se ji skví Ph.D., Th.D. ci drivejsi DrSc., také osobě patří oslovení "pane/paní doktore/doktorko"... pokud takové oslovení neužijete a místo toho se omezíte na prosté magistře, či inženýre, nositele doktorského diplomu poškozujete a zaděláváte si na pěknej pr...ser jestli po něm něco chcete ;)
[6] Tom (212.111.4.142), 1. března 2011 12:05
Oslovení "pane profesore, paní profesorko" na střední škole je tradice, dříve byl oficiální název pracovní pozice u učitele na střední škole středoškolský profesor. Komunisté, kteří si na vyšší vzdělání moc nepotrpěli a řídili se heslem, že všichni jsou si rovni, toto zrušili a sjednotili označeni pracovního zařazení u všech vyučujících na učitel. Veřejnost to však brala do určité míry jako degradaci a oslovování přežilo. Stejně tak středoškolští studenti nejsou oficiálně studenti, ale žáci, přesto je v praxi nazýváme studenty. Nelze zaměňovat akademický titul Profesor (s velkým poč. písmenem) za profesor na SŠ, jedná se o vyjádření jakési úcty k vyučujícímu. Na VŠ je běžné oslovování akademickými tituly.
[5] nepoctivyskolak (85.207.189.21), 21. října 2009 01:02
Skola realne.... Pepiku jak je mozne ze mas titul JUDr.?? :O Rika Anicka kamaradka.... No mam, copak nemuzu? Anicka: ne ze bych te chtela schazovat ale ty nato nevypadas....a prijde me ze ani moc nevis co ve skole jsi mel. Tak dobre... kdyz Anicko jinak nedas prozradim ti jak se dnes studuje. Nesmis to ale nikomu rict! Titul jsem 'normalne jako by vystudoval" a trochu me pomohla znamost s panem profesorem. Anicka: jo a jak mohu takovou znamost ziskat? Normalne uz jsi otypujes pana profesora, no a pote staci zatukat po vyucovani kdyz je pan profesor sam. No a priznas mu ze vis ze nejsi tak silna v uceni ale zato ze mu muzes prokazat nektere sluzby a ze by mohl primurit oko a pomoci. Anicka: a jake sluzby treba? Ja konkretne jsem kouril ptaky a tudiz jsem mel titul za mesic. Anicka: tedaaa takze vlastne mi staci roztahnout nohy a mam titul, to je super a ja jsem tak hloupa.
[4] PDS (85.239.255.113), 15. září 2009 11:07
Oslovování titulem profesor je pozůstatek Rakousko-uherska a návazně I. republiky, kdy byli někteří vyučující skutečně jmenování STŘEDOŠKOLSKÝM PROFESOREM a ti vysokoškolští byli jmenováni VYSOKOŠKOLSKÝM PROFESOREM, tak jak to napsal diskutující dříve. Jmenování středoškolských profesorů skončilo za okupace a dále komunismu bylo tottálně zničeno. Dnes se k tomu pomalu, oklikou, chtějí vracet - platovým zvýhodněním učitelů, kteří něco pro studenty dělají navíc a mají též i nějaké vědecko-pedagogické ambice. Věda není jenom něco vynalézt nebo objevit, ale také to do těch makoviček dostat :-)
[3] jerry (213.192.4.138), 10. prosince 2008 00:30
Protože se důsledně oddělovalo oslovení profesor a universitní profesor. Tak každému bylo jasné kdo je kdo
[2] já (147.251.190.94), 27. listopadu 2008 09:44
díky za vysvětlení, ale přesto - proč se tedy tak oslovovalo za první republiky???
[1] Já (89.185.250.132), 24. listopadu 2008 18:51
Ono oslovování středoškolských učitelů "pane profesore, paní profesorko" je zvykové, používalo se již za první republiky. V současnosti se však od něj ustupuje a nahrazuje ho standardnější "pane učiteli, paní učitelko".

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,4
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 3237 čtenářů

Další články tohoto autora