Nový způsob přijímacího řízení na SŠ

1. prosince 2008, Mape

Od letošního školního roku platí nový způsob přijímacího řízení na SŠ. Nejedná se jen o nějaké drobné „kosmetické“ změny, ale o dost významnější novelu, která podstatně mění systém přijímacího řízení. Několik základních informací o tom jak to bude vypadat by Vám měl přinést tento článek, přesto však neobsahuje vše. Nemáte-li potřebné informace ze své základní školy, sledujte stránky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, kde se dozvíte více.

Doteď platilo, že student smí podat v 1. kole přijímacího řízení pouze jednu přihlášku. Odteď už bude moci podat rovnou tři. Změna se týká i způsobu podávání přihlášek. Žáci už nepodávají přihlášky prostřednictvím ředitele své současné (ZŠ), ale musejí se o doručení své přihlášky postarat sami, respektive tuto přihlášku podat přímo řediteli SŠ, o kterou mají zájem. Kdo bude ale kontrolovat kolik přihlášek žák skutečně podal? Samotná základní škola na to nemá pravomoc a případná budoucí střední škola informace. Ale současná škola by žákovi neměla potvrdit prospěch na více jak tří přihláškách.

Termín podání přihlášky je pro 1. kolo přijímacích zkoušek denního studia stanoven na 15. března. Pokud si však žák vybere školu vyžadující talentovou zkoušku, musí svou přihlášku podat již do 30. listopadu. Pro termín přijímací zkoušek 1. kola je navrhováno období 14 dnů od 22. dubna do 7. května. Je tedy možné, že se termíny přijímaček žákovi střetnou v jeden den, nebo také že bude všechny přijímací zkoušky dělat v krátké době za sebou. Proto by si zájemci při výběru SŠ měli spolu s kritérii pro přijetí zjišťovat termíny přejímacích zkoušek, aby předešli zbytečnému podání přihlášky na dvě školy mající první kolo zkoušek ve stejném termínu. Aby se toto nestávalo tak často, každá SŠ bude muset vypsat 2 termíny a žák si pak může zvolit ten, který mu vyhovuje a nekryje se s jiným.

Když bude uchazeč přijat na více jak jednu školu, je na něm kterou si vybere. Svou volbu provede předložením zápisového lístku do pěti pracovních dnů od doručení rozhodnutí o přijetí. Každý žák bude mít jen jediný zápisový lístek. Pokud nebude škole doručen od přijatých žáků do stanoveného termínu, bude se předpokládat, že si žáci zvolili jinou školu, kde také uspěli. Pokud žáci splňující kritéria přijímacího řízení nepředloží zápisový lístek ve stanoveném termínu tak ztratí nárok na studium na této škole.

Nebude-li na školu doručen dostatečný počet zápisových lístku, budou moci být po dokončení 1. kola přijímacího řízení vyhlášeny další kola k naplnění tříd dalšími zájemci.

Základní škola není povinna zdarma vydat svým žákům přihlášky. Tiskopis přihlášky je možno volně stáhnout a vytisknout z internetu.

U zápisové lísku je to jinak. Bude vydán prostřednictvím základní školy. Ostatním uchazečům jej pak vydá příslušný krajský úřad. Novela, která toto vše bude upřesňovat se připravuje.

Zdroj: MŠMT

Diskuze na téma Nový způsob přijímacího řízení na SŠ

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[1] Joel (80.188.29.34), 12. ledna 2010 20:49
děkují moc mi to pomohlo:):)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2080 čtenářů

Další články tohoto autora