Pak že mládí nečte

16. listopadu 2007, Mape

Se studentskými rádci se doslova roztrhl pytel. Vysoké školy v obležení všelijakých tiskovin, před školou sami studenti přivydělávající si rozdáváním „free“ časopisů, kteří nenechají nikoho jen tak vejít do fakulty, pokud mu od jednoho výtisku nepomůže. I já jsem takovou brigádu měla. Chlapík mě přivezl asi 8 svazků po 150 kusech a já nedaleko té „hromádky“ pobíhala nenechajíc žádného živáčka bez čerstvého čísla Stipu (tak se ten magazín jmenoval).

Studenti ochotně pomáhali zmenšovat stoh a málokdo odmítl celkem zdařilý a dobře vypadající magazín. Někteří si časopis vzali i podruhé, aby mě prý pomohli a mohla jsem jít dřív domů, nebo na přednášku.

A to prý mládež nečte. Jak by školní mládež nemohla číst, když ke každému předmětu dostane povinnost přečíst minimálně dvoje skripta. Pravda je, že si je mnohdy studenti ani nezakoupí ani nevypůjčí v knihovně. Prostě jdou na zkoušku, aniž by věděli, jak ta skripta vypadají. Ale aspoň ty povinné „bible“ předmětů se do rukou dostávají a často nahrazují ručně psané výpisky. Vždyť je to pohodlnější místo psaní jen podtrhávat a zvýrazňovat to, co je již natištěné. Alespoň se nemusíte stresovat, když na nějaké přednášce chybíte, nebo něco přeslechnete. Takže studenti čtou, když musejí. Ale spíš to, co musí, nebo to, u čeho si odpočinou. Beletrie jde tak stranou. Ale nemyslím si, že je nutné vidět v tom něco špatného. Vždyť knihomola také nikdo nenutí jít na trénink nebo hrát počítačové hry. Zábava jako zábava. Každý si pod tím může představit něco jiného, ale základem je, aby se opravdu bavil.

I přesto však je pro „nečtivé“ studentstvo tolik časopisů a navíc volně k dispozici na každé fakultě. A nejsou to úplné žvásty a papíry jen na pokreslení z nudy na přednášce. Často jsou i pěkně upravené, graficky na úrovni a na kvalitním papíře. Nakladatelům se to musí vyplácet. Těch několik reklam to asi zaplatí a takový časopis na uzívané přednášce místo skript, nebo na cestu šalinou či vlakem, tam stoupá na ceně.

Ani jsem teď nemyslela odborné časopisy, které školy získávají většinou sponzorsky od různých vydavatelství, které jsou ovšem při studiu užitečné. Spíše přibývá časopisů určených jen studentům, jako je ten Stip (který už jsem již v úvodu zmínila), nebo průvodci prváka, Študák, Eurocampus... jmenováno jen tak namátkou. Někdy jsou plné užitečných informací a při jejich čtení si student odpočine a občas se i zasměje. Nejsou to samozřejmě top-kvalitní časopisy s „mega“ cennými informacemi, ale na prohlédnutí, přelouskání několika článků na několik minutek pauzy u kávy, na cestě, mezi přednáškami, případně na přednášce, úplně to stačí.

Diskuze na téma Pak že mládí nečte

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,1
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2353 čtenářů

Další články tohoto autora