Povinná četba = špatná četba, ale proč?

21. ledna 2008, Apolena Geršlová

Slovní spojení POVINNÁ ČETBA je pro všechny, kdo prošli alespoň základní školou, termín skloňovaný ve všech pádech. První hodinou češtiny v září to začíná a vleče se s Vámi celý rok. Jakoby to nikdy nemělo vzít konec a pořád to roste, pořád to přibývá a my nadáváme, ale proč vlastně?

Už od dob našich prarodičů a nejspíš ještě od mnohem vzdálenější, je v hlavách všech studentů zafixovaná myšlenka, že povinná knížka=špatná knížka. Přitom největší „průšvih“ je na celé četbě právě to, že už od začátku ji považujeme za špatnou, za knihy o ničem, za několik desítek, mnohdy i stovek, naprosto nezajímavých stránek, které nám stejně nic nepřinesou a mají nám jenom brát náš volný čas. Své profesory češtiny proklínáme, mnohdy nemáme daleko k ne příliš libozvučným narážkám, kterými ty chudáky častujeme. V žádném případě nemám v úmyslu, aby tenhle článek vyzněl tak, že všechny knihy, které jsem přečetla za těch několik let, co do školy chodím, byly skvělé, mám je ve své knihovně a čtu si z nich před spaním, ale… Zamyslete se sami, byly všechny tak strašné, nenašla se mezi nimi ani jediná, která Vás něčím zaujala? Ani jedna, která Vás třeba přivedla na nějakou zajímavou myšlenku? Ani jediná, která Vám byla nějakým, ať už jakýmkoli způsobem, blízká?

Možná si zase zvonu řeknete, že ne, slyšela jsem spoustu takových názorů, že když si něco přečíst chci, tak si to prostě přečtu a nepotřebuju, aby nade mnou (obrazně řečeno) někdo stál a navíc kontroloval, jak jsem tu danou knihu pochopila a jaký hlavní závěr z ní plyne. Z části s tímhle tvrzením souhlasím, hlavně s tím, že by Vám nikdo neměl „přikazovat“, jak těch několik tisíc slov máte chápat, příběh je jedna věc, ale konečný úsudek a nějaké obohacení do budoucna věc druhá.

Ať se nám zadá jakákoli knížka, vždycky je odsouzena, předem zavržena a s ní zároveň i autor, který měl „tu drzost ji napsat a jakoby nestačilo, že se teď o něm máme učit, ještě máme číst „nějaký jeho výplody“. Tak tohle slýchám pořád. Mám pocit, že i kdybychom jako povinnou četbu dostali sebevětší bestseller, u nás bestsellerem rozhodně nebude, ale podle všeobecného názoru, bude patřit do sběru. Přitom znám spoustu lidí, které povinná četba přivedla k autorům, o kterých nikdy předtím neslyšeli a asi by se k nim ani nikdy nedostali. Jeden můj spolužák se například tak strašně zamiloval do povídek Edgara Allana Poea, že úryvky z nich používá v rámci každodenního života. Někdo jiný zase přečetl všechno od Balzaca a rozhodl se natočit (samozřejmě naprosto amatérsky a především pro všeobecné veselí) Otce Goriota. A já osobně? Povinná četba mě přivedla k Remarqueovi, nádherným knížkám, plným pravdy a smutného lidského osudu.

Nevím, ať už se mnou souhlasíte nebo ne, kvůli naší hloupé představě, že všechny povinné knížky musí být špatné, se ochuzujeme o mnoho. Žádná knížka není jenom dobrá nebo jenom špatná, každá Vám něco dá, ale musíte chtít, aby dala. Ať už jsou to historická fakta nebo životní poznání hrdinů. Jak to vyřešit? Zkusme to brát jinak a neodsuzovat každou „povinnou četbu“, třeba i Vy si v ní jednou přijdete na své. Třeba, a třeba taky ne…

Autorka je studentkou oktávy Gymnázia Elišky Krásnohorské v Praze

Diskuze na téma Povinná četba = špatná četba, ale proč?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[6] Týna (77.48.21.230), 24. října 2009 16:48
Autorka textu má pravdu. Je to tak. Už jen ten pojem všechny vyděsí. Kdyby si pak ale nááhodou přečetli knihu která by se jim líbila, pak by se dozvěděli, že je to povinná četba, asi by se dost divili. CO se týká Fulghuma, právě se mi na stole válí Třetí přání. Pár jeho knih už jsem přečetla a byla jsem vždy nadšená. My jí ale bohužel nemáme v povinné četbě, musela jsem ho objevit sama :D
[5] Ne "nadšenec" povinné četby (77.240.176.172), 15. dubna 2009 07:48
Souhlasím s májou i s autorkou. Knížka od Roberta Fulghuma - Vše ,co v životě potřebuji, jsem se naučil v mateřské školce :), kterou jsem teké četl, je velice zábavná. Bohužel jde jen o jednu zmála ... :@
[4] Mája (82.99.140.0), 8. února 2009 10:28
Myslím že má autorka pravdu naši povinnou četbu taky moc nemusím ale nedávno se mi dostaal do ruky knížka od Roberta Fulghuma (Vše ,co v žuivotě potřebuji jsem se naučil v mateřské školce) šíleně jsem se do ní začetla a docela jsem se i nasmála máme ji taky jakou povinnou četbu, ale vůbec bych neřekla že je špatná, envím proč tomu tak je ale pro mě špatná kniha znamená spíš stará kniha, nejde o to o čem se tam píše ale vadí mi styl toho psaní nebo např. roztahanost děje jako je tomu např. u Jiráska nevím možná ne všichni tak píší ale v povinné četbě jsem nenarazila na starší knihu, která by mě neodrazovaal stylem psaní té knihy.
[3] Administrátor, 28. ledna 2008 07:57
RE 2: příspěvek 1 byl jeden vulgární výraz, takže vyšlo nastejno jestli smažu to jedno slovo nebo celý jednoslovný příspěvek
[2] Anonym (84.42.229.61), 28. ledna 2008 00:17
Přirozenou vlastností člověka je touha po svobodě. Z toho plyne, že kde cítí holou povinnost, cítí odpor. Je to jako fyzikální zákon. Řešením by bylo nabídnout studentům široké spektrum titulů, zasvěceně je doporučit, ale ne přikázat, a nechat je, aby si sami vybrali některé z nich. "Musíte chtít, aby vám každá knížka něco dala.." je dobrá rada, ale nesplnitelný příkaz. Poznámka - Dole čtu: Příspěvek byl smazán administrátorem??!! Nešlo smazat jenom nevhodné výrazy? Co se dozvíme z vymazaných příspěvků? Že tu není svoboda. Pak je diskuze k ničemu. Smíříme se, že musíme přetrpět školu, jako ji přetrpěli naši rodiče, však je to jen pár let.
[1] Anonym (88.103.96.231), 27. ledna 2008 12:24
Příspěvek byl smazán administrátorem

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

4,1
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2173 čtenářů

Další články tohoto autora