Škola, základ života... Opravdu?

4. září 2009, Martina Sochorová

A máme to tu znovu. Konec prázdnin a čas se vrátit do školy. Někdo jde teprve do základní školy, někdo na střední a najdou se i tací, co se rozhodli jít ještě dál a obohatit se vědomostmi, které je na vysoké škole naučí. Ten, kdo jde na vysokou školu poprvé, plní očekávání, že mu dá to, co chce.

Já znám spoustu lidí, co po vysoké škole začala pracovat úplně v jiném oboru, než který studovali, protože jim ho vysoká škola dost znechutila. Ale nebudu kazit chuť se učit. Naopak, ten, kdo sebere sílu a odvahu se do toho všeho vrhnout, má u mě jedno velké plus.

Škola, základ života, je tomu opravdu tak? Těžko říct. Člověk se šprtá, od začátku školního života je mu kladen důraz na nejlepší výsledky. Dětičky od první třídy nosí domů samé jedničky, jakmile je v osmé třídě bez vyznamenání, rodiče klejí, že nebude moct na gympl s takovými výsledky a děsí se, co bude jejich chlouba dělat.

Pak se šťastlivec dostane na gympl, celý nadšený, učí se, dře a pak to přijde. Po čtyřech letech dřiny se nedostane na vysokou školu a co potom? Vítejte mezi dělníky. No a co, že máte gympl. Je to škola bez zaměření, bez praxe, tak makejte rukama...

Když už se na tu vysokou školu dotyčný dostane, musí projít pěti lety různých událostí. Nejprve pohoda, klídek, tabáček. Pak měsíc dřiny a takhle se jede do kola. První vyhazov od zkoušky, špatně provedená seminární práce, občas nějaká nemístná poznámka na odborného asistenta nebo doktora. Ale to všechno se dá zvládnout, chce to jen chtít. Vysoká škola je spíše o tom chtít, než mít ve skutečnosti vysoké IQ.

Tak, dostáváte diplom, jste magistr. Hurá, teď se Vám ty vysněné nabídky pohrnou a Vy si nebudete moci vybrat. Kéž by. Bohužel se spíš setkávám s tím, že když si zaměstnavatel vybírá z řad uchazečů mezi absolventy vysokých škol a nebo lidí, co mají jen střední školu a trochu té praxe, je pro ně mnohem přijatelnější ten druhý. A tak se tedy dostávám k otázce, jaký smysl má takhle se snažit, udělat si pár titulů, mít dobré známky, když to pak ani není oceněno? Asi žádný, jen vytrpět prvních pár míst s mizerným platem a čekat, až budu mít i já tu praxi, místo které jsem si dovolila studovat na vysoké škole!

Autorka je studentkou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Přečti si také:

Diskuze na téma Škola, základ života... Opravdu?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[8] Heute (178.40.255.10), 21. června 2012 12:39
Ono je to fuk. Jak někdo umí, zarobí prachy a nemusí mít vysokou. A když si neumí život zorganizovat tak je mu vzdělání jenom berličkou. Der Plan: 1/ Je nutno myslet. 2/ Je nutno néco vymyslet. 3/ Realizace nápadu. 4/ Prodej zaběhnutého projektu za 12 - 24 měsíční výnosnost. 5/ Měsíc nebo dva volna. 6/ A znova začít od bodu 1. 7/ A tak stále dokola. Je ale pravdou že dobré ekonomické a manažerské vzdělání není na škodu. Všechno ostatní je více méné balast. PS: když pominu budování finanční inteligence u žáků kterou školy hluboce nezvládaj nechápu proč nemá více prostoru enviromentalistika a budování vztahu žáků k ochraně živé i neživé přírody.
[7] Vyhozen z VŠ (80.188.169.27), 8. října 2009 13:11
Otevřely dveře... a pár pravopisných chybek tam vidím. 8)Tak si je opravte, jestli se nudíte, abych se nedozvěděl nějaké kecy o pravopisu.
[6] Vyhozen z VŠ (80.188.169.27), 8. října 2009 13:09
Napřed o mě. Vystudoval jsem gympl. Z VŠ mi vyhodili, mám pár let, což mi tedy skoro na nic není. Uvažoval jsem podobně během doby, co jsem studoval a hrozil mi vyhazov, pak jsem se vrhl na trh práce a pohled se mi celkem změnil. Já myslím, že nemáš pravdu. Sice není vejška jako vejška, ale např. spoustu míst tě bez VŠ dělat nenechaj... Toto je prostě strašně zgeneralizované. Je to jen jeden úhel pohledu. Další je, že jak máš před jménem titul a jsi mladý/-á, je to o něčem jiném. Ten titul něco na mnohých místech znamená, minimálně to, že sis dala tu práci ho udělat. Je to dobrá věc. - Samozřejmě né všude. Ani všichni zaměstnavatelé nejsou stejní. A s tím gymplem máš pravdu tak nepůl. Maturita není jen cár papíru, i když je ze zbytečného gymplu. S maturitním vysvědčením se mi otevřeli dveře k místům, kde by mě bez maturity nevzali.
[5] Aneta (188.116.72.104), 3. října 2009 23:30
Proč to brát tak pesimisticky?
[4] Alena N., 15. září 2009 13:19
RE 3: Jistě, škola je pro život hodně důležitá, se základním vzděláním skončí člověk nanejvýš někde u pásu, jenže ani vysokoškoláci to nemají s uplatněním jednoduché...:O
[3] Michaela (85.70.16.132), 12. září 2009 15:02
Mno já nevím....škola je sice hodně důležitá věc....ale je to pro a proti....každý se tváří jinak,ale jestli chce me něčeho dosáhnout,tak budiž-......:p
[2] sochhi (89.103.206.220), 11. září 2009 11:08
Ahoj, děkuji za příspěvek, který je taková výborná tečka:)
[1] Alena N., 5. září 2009 14:00
Jj, souhlasím, výstižně napsaný článek :)Od malička jsme vedeni k tomu, abychom se ve škole snažili a měli co nejlepší známky, jenže v budoucí práci nikoho nezajímá, jestli jsme měli každý rok vyznamenání nebo prolézali s "odřenýma ušima". Stejně je tomu i s diplomem z VŠ. Jestli je červený nebo ne, na to se nikdo neptá, důležitá je praxe, ale ta se během studia nezískává snadno. Takže dřina ve škole je spíš pro nás samotné, abychom získali všeobecný rozhled, lecčemu rozuměli a nenechali sebou v životě nikým "orat". Až vyjdeme ze školy, zaměstnavatelé se o nás prát nebudou (snad s výjimkou absolventů IT oborů...) a co nás čeká, je zatím jeden velký otazník...

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,8
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 3037 čtenářů

Další články tohoto autora