Soft Skills

22. října 2007, Mape

Tzv. „jemné dovednosti“ existovaly vždy, jen se o nich dříve moc nemluvilo. Dnes se však stávají cenným „artiklem“ na trhu práce. V inzerátech na výhodnější pracovní nabídky se vedle jazykových a vědomostních požadavků objevuje také soft skills. Co se tedy za soft skills skrývá?

Něco, co se ve škole nenaučíte. Někomu to bylo dáno do vínku, někomu ne. A ten, na kterého se nedostalo, to bude mít o mnoho těžší, bude-li se chtít věnovat nějaké práci s lidmi. Ale vlastně to nesouvisí jen s prací. Kdo by nechtěl umět komunikovat s lidmi, umět se do nich vcítit, získat jejich důvěru a pozornost? Jsou to dovednosti, které se hodí i v nepracovním životě. Jak by byl svět jiný, kdyby konflikty byly řešeny vždy v klidu a nakonec obě strany by se po jejich vyřešení cítily vítězně. Toto vás opravdu těžko někde naučí, ačkoliv existují různá školení, které vám mohou pomoci. Tyto kurzy jsou pak dobrým vodítkem, návodem jak na to. Jenže pokud se zkrátka lidí bojíte, nebo si od nich celý život držíte odstup, těžko budete moci pracovat na nějaké funkci vyžadující soft skills.

Kromě toho je důležitý příjemný vzhled a vystupování. Dobrá je také pevná půda pod nohama, avšak příliš sebejistý člověk není to nejlepší. Všeho s mírou, jak se říká. Soft skills zahrnují mimo jiné i sebekritičnost a schopnost asertivního jednání. Při představování sebe samotného (třeba při pracovním pohovoru) zkušení personalisté poznají, jestli si věříte, jste cílevědomí a schopni se správně a rychle rozhodovat. Je fajn, chodit na hodiny managementu, psychologie, rétoriky…, ale po pár lekcích si dovednosti neosvojíte. Budete znát teorii, ale ta má k praxi někdy dost daleko. Školy se snaží „otrkávat“ své studenty tak, že je vedou k vypracování nějakých úkolů, které pak před celou skupinou musejí prezentovat.

Další možností je podněcovat studenty k týmové práci, jako třeba u nás v seminárních hodinách managementu. Z jednotlivých skupin po asi 25 studentech jsou udělané firmy, které si sami volí generálního ředitele a ředitele různých úseků. Pak volí strategii, jakou se vydají a získané teoretické znalosti z jiných předmětů aplikují při vyhodnocování svých kroků. Za svou práci pak dostávají fiktivní odměny (body) a na základě umístění v soutěži jim pak je, nebo není udělen zápočet a mohou nebo nemohou jít ke zkoušce. I tady během absolvování hry, se ukazuje, že jsou ve skupinách zastoupeny různé role. Tahouni (aktivní a schopní), organizátoři (rozdávající úkoly), poslušné ovečky (plnící zadané úkoly, bez projevů svých názorů), ale pak také černí pasažéři, kteří bez velké námahy projdou celým předmětem a vezou se na bedrech druhých, samozřejmě tedy pokud si to ti ostatní nechají líbit. Schopnost týmové práce je další součástí soft skills.

Pokud mají být zvláště psychologové, manažeři a personalisté úspěšnými, musejí se pro svá povolání, jak se říká, narodit. Své dovednosti pak mohou během života rozvíjet a doplňovat o zkušenosti ze života a z praxe. Soft skills jsou základním předpokladem jejich dobré práce.

Diskuze na téma Soft Skills

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[1] marta (83.240.122.74), 29. března 2009 20:49
Dobrý den, zajímají mě zkušenosti a názory na toto téma.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,6
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2301 čtenářů

Další články tohoto autora