Student a počítač?

16. ledna 2008, Tee Duteu

Dlouhou dobu jsem se snažila si tak trochu nevšímat toho všeho, co se kolem mě odehrává. Přes několik rádoby dobrých pokusů, jak přeměnit školu v ústav s pevnějším řádem, které ovšem nikomu přímo neškodily, nastala změna.

Do rukou se mi dostal reklamní leták obchodní akademie, který nadšeně nabízí učební obory pro zájemce. Láká na přijetí bez přijímacích zkoušek. Kdo by nestál o takovou příležitost? Nejde jen o vzdělání, ale i o lukrativnost a zajímavost oboru, ve kterém tato škola vzdělává. Jedna informace mi ale stejně na papíře chybí. Informace, kterou jsem jen jakoby mimochodem získala od samotného vyučujícího.

Na škole dochází k omezování studentů. Jak líbivá a zajímavá věta by to byla na prospektu. Pravdou je, že by asi přílišné množství studentů nepřilákala. Určitě se ptáte, proč jsem došla k takovému názoru. Tak ještě chvilku abstrakce. Někteří studenti jsou na základě určitých kritérií vyzvedáváni, kdežto jiným nejsou umožňovány stejné podmínky, protože mají určitých věcí nedostatek. Jakých věcí? Co je tím kritériem? Je to vlastnictví počítače.

Na onom letáku by mělo být připsáno: Podmínkou studia je vlastnictví provozuschopného počítače. Potom bych nemohla vytýkat nic. Ale ve chvíli, kdy někdo zadává jako podmínku pro úspěšné splnění úkolu vypracování daného tématu na počítači, zdá se mi, že se zde naskýtá problém, který ovšem není na straně studenta.

Celá situace se odehrála velice nedávno. Dívka odevzdávala vyučujícímu vyhotovenou úvahu na zadané téma. Profesor se chvíli nevěřícně díval na podávaný papír a poté jí oznámil, že si „udělá čárku“, že mu zadání odevzdala, ale nemůže očekávat pozitivní hodnocení. Na druhé straně je fakt, že dívka nemůže očekávat žádné hodnocení. Což je snad jedinou výhodou celého problému. Studentka ovšem nerozuměla. Učitel jí dal tedy druhou možnost a jako důvod, proč se rozhodl jí známku, která je u všech, kteří práci už jen odevzdají, naprosto stejná, nedat, byl, že práce, která byla pouze na dvě strany, musí odevzdat přepsanou na počítači.

Slečna byla v nevýhodě, že její stroj nebyl momentálně schopen provozu. Odevzdala tedy úkol ručně a zbyl jí jen nechápavý výraz ve tváři. Jako argument na dívčiny dotazy učitel jen odvětil, že na škole je mnoho volných počítačových učeben, které jakoby dychtivě čekaly, až do nich právě ona vejde. Každý profesor jí velice rád vyhoví, když do jeho výuky přicupitá.

Toto je řešení skutečně výborné. Problém je jedině snad v tom, že profesor, do jehož výuky vlezete, nebude v žádném případě nadšen, ale odpovědí na vaši slušnou otázku, jestli si můžete přisednout k jednomu ze strojů a pracovat, vám bude jen kyselý výraz ve tváři. Co jiného může taky dělat? Vyhodit vás nemůže. A kdybyste si nakonec chtěli práci vytisknout? Vzhledem k tomu, že na většině strojů není nainstalována tiskárna, která je v učebně a musíte ji přidat sami, přičemž v mnoha případech netušíte jak, a dále k tomu, že jen málokdy je cartridge plná, je tato varianta nemožná. Podruhé vyrušit vyučujícího, aby vám snad tiskárnu zprovoznil, nebo naopak proč že to netiskne?

Všichni jsou natolik přivyklí na text psaný strojově a přitom zapomínají na to, že technika je ne vždy tím nejlepším řešením a i ona sama je omylná. Paradoxem už snad je pouze to, že práce byla na téma Člověk ve světě počítačů.

Autorka je studentkou čtvrtého ročníku obchodní akademie v Ostravě Porubě

Diskuze na téma Student a počítač?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[3] Tee Duteu, 20. ledna 2008 22:36
Proč studuje ona, to skutečně nevím. Možná měla nějaký sen z onoho letáku a možná jen prolezla bez přijímacích zkoušek. Jestli na to mám nebo ne si netroufám říct. Jen doufám, že budu mít na to, abych došla někam tam, odkud budu moct některé věci změnit. A třeba i takové hlouposti, jako jsou pravdivé informace a slušné chování učitelů. Aniž bych chtěla urazit nebo třeba popudit, řekla bych, že sám(a) pracujete ve školství...
[2] Tee Duteu, 20. ledna 2008 22:36
Jde o to, že škola předem nestanoví podmínky studia. Na kterémkoli propagačním letáku školy, najdete spostu zbytečných a nepravdivých skutečností. Proč tedy není taková hloupá věc, jako počítač, vypsána byť na jednom z těch barevných papírků, které vás lákají na obor, který má budoucnost. Naučím vás tohle a tamto...jenže ve skutečnosti to vypadá tak, že abyste mohli dělat ono perspektivní zaměstnání s budoucností, budete se ho muset naučit úplně sami! A nemyslím tím to, že budete muset dělat něco mimo školu, která vás má jen navést. Ona vás totiž ani nenavede. Cílem je "nahnat" co nejvíce studentů. Přislíbit jim, že z nich budou jedničky v informatice, ekonomice a bůh ví v čem ještě. Ale laksně vyhlížející učitel, který si mnohem raději v hodinách informatiky pustí hru a hraje po síti se skupinkou studentů, kteří mají na celou výuku stejný názor jako on sám. Stejně tak ale neříkám, že všichni učitelé jsou na nic! Všichni nejsou stejní a ani nechci, aby to tak vyznělo! Kdyby snad ona slečna věděla, že podmínkou celkové práce je vytištění, mám zato, že by neváhala, aby si nechala utéct známku. Ráda bych také viděla žáda základní školy, který si naprosto bez problémů vybírá z nabídky hodící se tiskárnu a kdyby byl náhodou nějaký problém, hravě by se s ním vypořádal. Ochotné vyučující u nás skutečně postrádám, což ovšem neznamená, že jsou šílení!
[1] Anonym (83.240.37.95), 18. ledna 2008 21:37
Přijde tatáž slečna do školy nenalíčená, protože "jí momentálně nefungují" šminky? Nemá přátele, které by požádala o pomoc? Kolem nejsou internetové kavárny, prakticky na každém kroku? Když už tedy není schopna si přidat tiskárnu = úkol pro žáka základní školy na minutu. Ždádný kantor by nepomohl? Proč studuje školu, kde jsou tak šílení učitelé? Protože si vybrala takovou, kde nebude muset prokázat své schopnosti u přijímaček? Lituji, ale v dnešní době jde o ekvivalent stížnosti, že škola nebyla schopna akceptovat, že student si včas nedoplnil kalamář a nebyl schopen nalézt uhel, kterým by práci napsal. Změňte školu. Je to vaše jedinečná možnost.... máte-li ovšem na to.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1976 čtenářů

Další články tohoto autora