Student jedenadvacátého století

6. května 2009, Alena N.

Jedno slunečné jarní ráno, mohl být začátek dubna, jsem v autobuse při cestě do školy zaslechla úryvek rozhovoru dvou studentů, cestujících stejně jako já na nějakou výuku. Na tom by jistě nebylo nic zvláštního, člověk si toho v dopravních prostředcích občas vyslechne dost, ať chce nebo ne. Ale tady se zčistajasna objevila větička, která mě rozesměje ještě teď, když si na ni vzpomenu.

První z kluků seděl otočený směrem do uličky, hlavu mírně zakloněnou, opřenou o sklo, ruce položené na brašně s notebookem. Na první pohled působil vyčerpaným, nevyspalým dojmem. Ani mu nebylo moc do řeči, spíš jen přikyvoval na slova svého kamaráda. Až po chvíli se odhodlal k vlastnímu projevu. „Teda, já sem dneska úplně offlajn,“ pronesl s vážným, unaveným výrazem a podepřel si bradu dlaní. V ten moment už si se mnou pohrával úsměv. Generace, pro níž jsou počítače stejnou samozřejmostí jako fakt, že jaro střídá zimu a podzim léto, se opravdu nezapře. Jen si zkuste představit, co by asi běželo hlavou spolucestujícím, kdyby takou větu slyšeli třeba před dvaceti lety? Anebo jiné podobné výrazy. Potřebuji sehnat podklady pro seminárku? No tak pudu na kompy, stáhnu něco z netu na flešku a je to. Nechci přijít o důležitá data? Jednoduše je vypálím na dývko. Nemám co dělat? Tak se mrknu, jestli není někdo na „ajsku“.

Jistě uznáte, že generaci našich rodičů by v době jejich studentských let zněla tahle slova jako „hudba z Marsu“. Nicméně čas pokročil, technický vývoj se v posledních dvou desetiletích posunul velmi rychle kupředu a jeho vymoženosti nám teď usnadňují práci i studium. S pomocí kopírek, popř. scannerů nebo digitálních fotoaparátů si snadno namnožíme poznámky z přednášek, na kterých jsme nebyli, někdy nám dokonce samotní vyučující vypálí na CD powerpointové prezentace, zahrnující kompletní odpřednášenou látku z určitého předmětu. Vyplývá z toho tedy, že technické novinky přispívají k lenosti studentů? Asi jo. Vyhledáváním informací v knížkách určitě trávíme méně času než naši předchůdci, i když samozřejmě záleží na oboru, jaký člověk studuje. Takový student medicíny bude jistě v učebnicích zahloubaný mnohem více než třeba my, kteří jsme si zvolili přírodovědný směr na „pajdě“.

Ať už se škole věnujeme s větším či menším úsilím, jisté je, že v současnosti už by se asi málokdo z nás chtěl vrátit do doby, kdy jedinou technickou pomůckou bylo něco tak nepružného, jako je psací stroj. No posuďte sami – psát bez možnosti formátování textu, nemít k dispozici „kouzelnou“ klávesu BackSpace, neboli co jednou špatně naťukáš, spravíš jen přepsáním celé stránky.

Není pochyb, že jsme poněkud zhýčkaní moderní technikou a ne vždy si uvědomujeme, jaké máme štěstí, že jsme v našich zeměpisných šířkách dosáhli takové životní úrovně, abychom si mohli dovolit pořídit třeba právě již zmiňovaný počítač. Zkoušeli jste se někdy zamyslet nad tím, jaká část lidí, sdílejících s námi život na stejné planetě, by „IT“ výrazům nemohla rozumět ani dnes? Kolik procent dětí nikdy nepozná, co je to chodit do školy? Že je to stěží představitelné? Můžete zapátrat třeba na netu. Ale neseďte přitom u kompu dlouho do noci, pro dobré vnímání světa kolem nás je třeba být „onlajn“ :-).

Diskuze na téma Student jedenadvacátého století

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[5] Miicshaj (89.203.162.1), 3. ledna 2010 18:03
diky moc...zrovna toto tema se mi hodi do skoly :-xD:p:p:p
[4] cuaverka (62.245.125.40), 27. května 2009 19:52
muj clanek je o tom jak se lidi na sebe divaj divne nezalezi jak tet clovek vypada jestly je cerny nebo bili kurnik sme vsici z jednoho testa ne
[3] cuaverka (62.245.125.40), 27. května 2009 19:49
:)lidi musi te se ze zivota radovat vy te
[2] Pavel (88.101.138.85), 7. května 2009 19:28
Tento článek je velmi pravdivý. Když si představím svého 15letého bratra, jak hraje Wowko(už jsem z toho zblblý-World of Warcraft) a používá počeštinělé názvy jako omg atd. ) a používá to v životě, tak se mi z toho točí hlava
[1] Vanda M., 6. května 2009 12:17
Moc hezky napsaný článek a velmi pravdivý. O závislosti dnešní generace na počítačích a všeho kolem nich už toho bylo hodně napsáno a nedá se s tím asi dělat nic, než to brát jako holý fakt. Je hezké, že si to mnozí z nás alespoň uvědomují a občas se nad tím i zamyslí. V.M.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1883 čtenářů

Další články tohoto autora