Studenti čtou a píší noviny

30. listopadu 2007, Lenka Malá

Studenti čtou a píší noviny. Říká vám něco tahle věta? Pokud ne, jste šťastní lidé. Tento zcestný projekt vymyslela a následně zrealizovala MF Dnes. Myšlenka je to v podstatě pěkná – jde o to, aby se studenti druhých a třetích ročníků středních škol naučili pracovat s novinami, zdokonalili své analytické myšlení a prostě laicky řečeno „naučili se být v obraze.“ Realita je ale bohužel úplně jiná, protože celý tenhle projekt je vlastně jedna velká propagace MF Dnes.

Pokud pravidelně či nepravidelně Mladou Frontu pročítáte, zcela jistě jste si všimli celé strany věnované názorům studentů na americkou protiraketovou základnu, eutanázii a politiku. No budiž. Já sama jsem byla přinucena na každé téma (které obsahovalo ještě několik podtémat) napsat článek, a povím vám – nebyl to žádný med. No řekněte sami – co byste dokázali říct o americkém radaru? A zajímá vás eutanázie? O politice pak ani nemluvě. Perličkou bylo, že místo těchto témat jsme si vždycky mohli zvolit téma jiné – a to kritiku MF Dnes. No jasně, to tak, říkala jsem si a radši jsem dál pročítala svých šest stran informací o radaru.

Naprosto šíleným nápadem se pak oproti prvnímu zadání projektu zdá jeho druhá část. Řekla bych, že na každé škole se na to šlo individuálně – popíši tedy situaci na našem gymnáziu.

Třída se rozdělila do šesti skupin po pěti lidech, každá skupina měla svého vedoucího, který za „své lidi“ zodpovídal a hnal je do práce (vím o čem mluvím, já bohužel byla jedním z vedoucích). Každá skupina pak dostala přidělené jedno téma – kulturu, politickou geografii, sport, ekonomiku, domácí politiku nebo zahraniční politiku. Po šest týdnů jsme dostávali zdarma noviny, z nichž jsme pak čerpali informace pro daná témata a následující týden jsme je v hodinách literatury (kultura), dějepisu (sport), zeměpisu (geografie) nebo ZSV (zbytek témat) přednášeli před třídou. Dále jsme měli za úkol zpracovat písemný výstup a ten posléze odevzdat vyučujícímu. Témata se samozřejmě střídala, takže všechny skupiny si vyzkoušely všechno.

Zní to trochu složitě, že? Zdání klame. Nebuďme však naivní, situace probíhala úplně jinak, než jak si MF Dnes zcela jistě představovala.

Pokud si vzpomínám, naším prvním tématem byla politická geografie. Zprvu jsem nedokázala pochopit, jaký je rozdíl mezi domácí a zahraniční politikou a politickou geografií, ale pak jsem se na to vybodla a šla na to po svém. Zeměpis jsme měli mít v úterý, takže v pondělí večer jsem poprvé otevřela noviny z předešlého týdne, pročetla si rubriku Ze světa a zalarmovala svou skupinu, která na tom byla zhruba stejně. Výsledek? Žádný výstup před tabulí či písemné zpracování, učitel se jen zeptal, co se dělo, my řekli že nic a hotovo, konec, šlus. V dalších hodinách to probíhalo podobně trapně – učitelé budili dojem, že by nás nejradši od tabule vykopli, jen aby mohli pokračovat v látce.

Takže asi tak. Příští týden nás čeká poslední téma a hned poté budeme zpracovávat závěr, což by podle tvůrců projektu měla být kritika MF Dnes. Taky že je pořádně zkritizuji. Projekt nás obral o čas, nervy i o látku ve škole, protože veškerá aktivita se omezila na luštění křížovek a sudoku. Komu by se taky chtělo poslouchat, co se zrovna stalo ve světě, když jsme si to mohli přečíst, no ne?

Autorka je studentkou septimy Gymnázia v Kloboukách u Brna

Diskuze na téma Studenti čtou a píší noviny

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[10] PUKS (82.100.31.3), 24. října 2010 19:17
:D všude stejný... dneska musím na mail poslat učitelce článek jinak za 5 a téma padlý na hlavu ::( v novinách si luštim jenom křížovku nebo třeba sudoku a to pak učitelé v hodinách nadávaj, že nedávám pozor X) A možná si dělá MF Dnes reklamu, ale pěkně blboou :pjá bych si ty noviny v životě nekoupila... jenom se na ně kouknu a už na mě padá znechucení! :Z
[9] Káďa (77.48.59.81), 24. března 2009 18:18
to už je ale všechno na přístupu školy. Když máte učitele padlé na hlavu, neházejte vinu na MF Dnes. My jsme těmi novinami jenom příjemně krátili nudné hodiny:DNikdo nás do ničeho nenutil ;)
[8] Áďa (88.146.2.106), 31. října 2008 22:20
Souhlasím se snuptychem. Určitě je zajímavej způsob propagace to, že do novin zapojují studenty. Všechny noviny a časopisy se musejí nějak propagovat, aby si je někdo kupoval a tenhle způsob je docela dobrým nápadem. A to, že k vám na škole přistupují takovým způsobem, za to přece MF nemůže, nebo snad jo? Myslím si, že tvůj názor neni na úrovni třídy a školy, do které chodíš.
[7] snuptych (78.24.12.3), 22. října 2008 16:32
No tak to pardon autorko, ale nepleteš si trochu pojmy? Na začátku mluvíš o scestném nápadu Mladé Fronty, ale jediné, co můžeš kritizovat, je situace na vašem gymnáziu a to, jak tam k tomu přistupují. Sama zdůrazňuješ, že druhou část si každá škola organizuje individuálně, tak nechápu, proč kritiku směřuješ na Mladou Frontu. Pokud jde o propagaci, tak s tím můžu částečně souhlasit, ale podle mě je to aspoň zajímavá forma propagace. Jinak nemáš naprosto žádný rozumný argument. Jediné, co je tu scestné, je tvůj příspěvek. Redaktoři Mladé Fronty jistě skutečně touží po tom, aby studenti dostávali pětky, to je přeci úplná samozřejmost. Měla by sis nejdřív rozmyslet, co chceš napsat, než to uděláš.
[6] Kookie (82.119.253.83), 5. října 2008 14:12
Jen si stěžujte... nad váma fakt zůstává rozum stát.... jednou za život dostanete možnost se zviditelnit a budete na ní žehrat a nadávat... autorko, je mi tě upřímně líto, nechtěl bych vidět, jak skončíš...
[5] Lenka Malá, 17. dubna 2008 13:47
Jo, u nás to bylo stejně ;)
[4] otrok (88.102.64.65), 3. dubna 2008 18:40
taky mě nutí to psát,a co sibudem povídat,mě to nebaví a vůbec mi to ani psat nejde,takze to ze sebe vzdy vypotim abych nedostala5 od ucitela ktery je na nasi skole dozorcem na odesílání techto prispevku.prej ze je to dobrovolny,to jo.kdyz neodezdas tak za 5.tak
[3] Anonym (84.42.174.124), 19. ledna 2008 23:25
njn...
[2] Anonym (80.78.146.18), 3. prosince 2007 14:51
Jasnýýýý :D
[1] Anonym (89.176.244.6), 1. prosince 2007 22:51
X) pěkně napsaný... pořádně tu MF zkritizujte :D

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,1
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2176 čtenářů

Další články tohoto autora