Studentské brigády aneb setkání s pracovní realitou

19. prosince 2007, Alena N.

Pokud studujete ve větším městě a potřebujete vylepšit svoji finanční situaci, můžete se obrátit na personální agentury, které firmám a obchodním řetězcům zajišťují zprostředkování potřebného množství pomocných pracovních sil pro konkrétní čas.

Nabídka prací ovšem nebývá nijak pestrá. Obvykle se jedná o doplňování zboží, práci na pokladně, práci u montážní nebo jiné výrobní linky, výpomoc v potravinářské výrobě, ve skladu apod. Nicméně peněz je při studiu vždy třeba, a tak se tedy zaregistrujete a zvolíte si brigádu, u níž předpokládáte, že vám bude aspoň trochu vyhovovat. Po nástupu do práce ale většinou zjistíte, že se vám taková činnost nezamlouvá vůbec a začínáte tiše soucítit se zaměstnanci, kteří jsou na ni odkázáni jako na jediný zdroj svých příjmů.

Po skončení směny, když se znovu můžete nadechnout čerstvého vzduchu a sami pro sebe si řeknete radostnou větu „a mam to za sebou“, se vám najednou zdá, jako by se ve vás za uplynulý den něco změnilo. Pryč je „bezstarostný studentík“, který dosud jen vysedával ve vyhřátých učebnách a občas si postěžoval, že musí chudák každý den brzy vstávat, aby do školy dorazil před osmou hodinou. Ranní směny začínají většinou v šest. Takové probuzení o půl páté je tedy o poznání horší než obvyklé vstávání na školní výuku.

Za několik hodin, které uplynuly od doby, kdy jste se vypravili do tmy ranních ulic, jste bohatší nejen o pár vydělaných stokorun a o poznání lidí, kteří si stejně jako vy přišli přivydělat, ale hlavně o cennou zkušenost, kterou nezískáte nikde jinde než v kontaktu s „opravdovým světem“. Začínáte si uvědomovat, jak velké máte štěstí, že jste byli přijati na školu, po jejímž absolvování (snad) najdete dobré uplatnění, a že vás rodiče finančně podporují.

Ona taková práce ve třísměnném provozu ve výrobní hale není vůbec žádná legrace. A to myslím doslova. Osmihodinové stání u běžícího pásu a opakování stále stejných úkonů opravdu není zábava a navíc, vezmeme-li v úvahu střídání směn stálých zaměstnanců ve stylu týden ranní, týden odpolední a týden noční, jedná se o činnost fyzicky značně náročnou.

Prostřednictvím studentských brigád se nám rovněž naskýtá příležitost nahlédnout do míst a provozů, které bychom jinak stěží spatřili. Vybereme-li si výpomoc v pekárně (což podle vlastní zkušenosti nikomu příliš nedoporučuji), brzy poznáváme, kolik úsilí se skrývá za skutečností pro nás tak všední a samozřejmou, jako je možnost dojít si ráno do obchodu pro čerstvé pečivo. Pohled do „zákulisí“ hypermarketů bývá také zajímavý. Srovnáte-li pečlivě upravenou prodejní plochu s „třináctou komnatou“, kterou je obvykle páchnoucí dvůr, kde se kromě odpadu všeho druhu, palet a přepravek pravděpodobně vyskytuje i nějaká ta myška, hned máte na jazyku úsměvnou českou průpovídku „nahoře huj, dole fuj“.

Zdá se být logické, že by si studenti měli hledat brigády související s jejich oborem, aby získali praxi a po skončení školy neměli problém najít práci. Uskutečnění této myšlenky ovšem není vůbec snadné. V současné době se sice začínají rozbíhat různé „trainee programy“, nabízené významnými společnostmi, ale obvykle jsou určené jen pro studenty ekonomických nebo technických oborů. Ostatní, pokud nejsou vybaveni rozsáhlou sítí známostí, většinou zůstávají odkázáni na služby zmiňovaných agentur.

Na této situaci na první pohled není vyloženě nic špatného, ostatně každému jen prospěje, pokud co nejdříve pozná, že se peníze na bankovním účtu samy neurodí. Obávám se ale, že v okamžiku, kdy dojde na přijímací pohovory při ucházení se o trvalé zaměstnání, naše „kariéra“ doplňovačů zboží, pokladních či pomocných dělníků u pásu (operátorů výroby, mám-li se vyjadřovat moderně), žádného personalistu příliš neoslní. Nejspíš pro ně bude jen varovným signálem, vypovídajícím o menší dávce flexibility, samostatnosti, komunikativnosti a organizačních schopností uchazeče, tedy všeho, čeho se v dnešní době po zaměstnancích žádá.

Tak tedy nevím. Asi bych si tyhle dovednosti měla začít trénovat. Pokud se nechci i nadále spokojit s pravidelným voláním do agentury.

Diskuze na téma Studentské brigády aneb setkání s pracovní realitou

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[8] Dan (213.151.81.242), 14. dubna 2011 16:25
Naprosto souhlasím, manuálky jsem makal při střední i vysoké škole od 15 do 24 let. Noční směna v balírně, z ní rovnou do školy, ze školy domů spát, noční směna... Byl to můj jediný příjem, abych mohl studovat, jíst a koupit si boty na zimu. Nikdy bych takhle vydřený peníze nevyhodil za zábavu, jak tu někteří píší. Jo, hold ne každý se narodil do prachatý rodiny, aby se mohl každý večer bavit a přitom se vlastně nudit. Letty: Máš pravdu, dá se sehnat třeba telemarketing - jsi v teple a nedřeš rukama, ale upřímně - vnucování zboží a lhaní po telefonu, etika má pro mnoho lidí ještě naštěstí nějaké hranice, ne?
[7] Alena N., 7. dubna 2010 10:47
RE 8: Myslím, že třeba v Globusu by se možná nějaká brigáda nebo zároveň i praxe našla. Před lety (rok 2002) jsem si na pár dní vyzkoušela brigádu v Delta pekárně na Koterovské a musím říct, že to byla asi nejhorší pracovní zkušenost, co jsem kdy zažila. Nevím, jak je to tam teď , ale tenkrát tam byl přístup vedoucích k zaměstnancům doslova DĚS!!! Samé křičení, mluvení v rozkazovacím způsobu ("udělat") atd. Když chvíli nebylo co dělat a vedoucí zahlédli, že tam někdo jan tak stojí, tak se mohli zbláznit:DTuhle brigádu tedy opravdu nedoporučuju...
[6] EGESACKA (62.84.154.56), 10. března 2010 10:48
Učím se druhým rokem na pekařku v Plzni.Ráda bych šla na nějakou brigádu v tomhle oboru.Dík:)
[5] Danielkkaa ;) (88.146.77.120), 23. října 2009 14:36
Kdyby nahodou nekdo vedel o nejaky normalni brigade v Karlovych Varech,dejte mi pls vedet na e-mail : DaDaSeDrOvIcOvA@seznam.cz.Ale pls bez blbych srandicek...Myslim to vazne mam pruser a potrebuju love alespon 3000 mesicne tak pls jenom vazne jo..??Diky mejte se tu..
[4] huligenc (83.69.42.227), 20. května 2009 14:19
co to melete?? kdyz chce nekdo brigadu, tak je asi jasny ze chce penize, aby mehl chodit na nakupy, uzivat si proste zivota a nee to co tady pisete..X)
[3] Letty (84.244.102.144), 21. dubna 2008 12:22
Jde sehnat i prijemnejsi a lepe placenou brigadu!!! Nez stat u pasu na vyrobu obalu na Tatranky!!
[2] anonym :D (89.176.80.164), 26. února 2008 15:54
přesněěěěěěěěěěěěěě:D:D:D
[1] anonym (86.61.137.34), 12. února 2008 11:57
:O at zije skola ..makat se nikomu nechce a kdyz uz nedo maka chce hodne penez a malo prace ze??

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,6
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 3308 čtenářů

Další články tohoto autora