Studium na VŠ – levná záležitost?

31. ledna 2007, Tomáš Tesař

Propiska, papír a průkazka do knihovny. I s tímto minimálním materiálním vybavením se dá v současnosti vystudovat vysoká škola. Mezi posluchači českých univerzit ale na druhé straně nechybí ani jedinci, které potřebné pomůcky stojí i několik desítek tisíc korun za rok.

Největší investice? Inteligentní psací stroj.

Jen s propisovací tužkou, sešitem a identifikační kartou absolvoval valnou část svého studia na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy můj kamarád Petr. Studoval latinu s historií. Proto (spíš než pracovat s moderní technikou) potřeboval trávit čas v archivech a knihovnách. Ani on se však nakonec nevyhnul nákupu počítače, na kterém vytvořil diplomovou práci. Seminární a ročníkové práce psal v počítačových učebnách nebo u známých. Na diplomku už ale bylo potřeba víc času, tak za pár tisíc pořídil levné PC, označované jako inteligentní psací stroj. Právě tento nákup označil za nejnákladnější investici v průběhu svého vysokoškolského studia.

Vysoké výdaje na knížky člověka dokáží naštvat.

Několikanásobně více investuje do pomůcek potřebných ke svému vzdělávání kamarádka Alena, která studuje informatiku. Je fanda moderní technologie. Dobré vybavení navíc potřebuje k práci, vytváří internetové stránky a přivydělává si i jako grafik. Jelikož prý hodně cestuje, pořídila si kvalitní notebook za padesát tisíc.

Knihy, bez kterých se při studiu neobejde, podle ní v knihovnách buď vůbec nemají, nebo jsou vypůjčené. Literatura, kterou nutně potřebuje, ji přijde ročně na několik tisíc korun. Navíc tituly z oblasti informačních technologií poměrně rychle zastarávají.

Aby ušetřila peníze, domluvila se podle vlastních slov se spolužákem z ročníku. "Kupujeme si knížky na střídačku a pak si je vzájemně půjčujeme. Není s tím problém, protože bydlíme na stejném privátě."

Druhá ruka taky dobrá.

Vlastní drahé publikace, mimo jiné pomůcky, naopak potřebuji já. Například anatomický slovník mě přišel na bezmála tři tisíce korun. Bez něj bych se doopravdy neobešel. Pokud je to možné, snažím se sehnat použitá skripta nebo si potřebné studijní materiály kopírovat.

Při nákupu literatury z druhé ruky také často narazím na zajímavé a užitečné informace. Spolužáci, kteří jsou ve vyšších ročnících, mi například poradí, na co se mám v konkrétním předmětu zaměřit. Doslova k nezaplacení jsou pak navíc exkluzivní informace o "libůstkách" jednotlivých vyučujících u zkoušek.

Takže má rada zní: Nakupujte chytře a s rozvahou – někdy není všechno zlato, co se třpytí, a i stará knížka může skrývat užitečné informace!

Autor je studentem 2. ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Diskuze na téma Studium na VŠ – levná záležitost?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[1] Anonym (88.100.212.100), 30. května 2008 01:23
No to jsou hrozne zvasty co pises, co clanek to blabol, nestacim se divit. Je v prvaku a uz vi vsechno:D

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2209 čtenářů

Další články tohoto autora