Studium v angličtině

3. dubna 2009, Vanda M.

Nevíte jak zdokonalit svou "školní" angličtinu tak, abyste se skutečně byli schopni domluvit, získali sebevědomí a znatelně prohloubili své znalosti mluveného i psaného projevu? Všude se nám dnes nabízí bezpočet kursů, mnohým z nás je však už dnes jasné, že upoutávky slibující, že nás naučí anglicky "snadno a rychle", či různé večerní lekce, které probíhají jednou či dvakrát týdně, jsou jen ztrátou času a peněz.

Učit se angličtinu či jakýkoliv jiný jazyk od rodilého mluvčího, nebo mít alespoň příležitost s někým takovým konverzovat, je jisté jedna z největších výhod, což dokládá moje vlastní zkušenost. Angličtinu jsem se učila v Čechách osm let a nemohu říct, že by mi v hlavě zůstalo víc než základy. Samozřejmě zaleží na kvalitě výuky a na snaze každého z nás, ale kdo z nás si může v páté třídě základní školy uvědomit, že umět anglicky nemusí být na škodu, že to může pomoci ve výběru zaměstnání, nebo že se jednou rozhodnete odjet do Anglie nebo do Ameriky a že tam třeba i budete žít! Kromě toho, mít ve škole vynikající výsledky ještě není zárukou toho, že jakmile se ocitnete mezi lidmi, kteří na vás jinak než anglicky nepromluví, automaticky a bez sebemenších zábran a problémů se můžete pustit do plynné konverzace.

Když jsem se před šesti lety rozhodla odjet do Anglie, věděla jsem, že moje znalosti jazyka rozhodně nejsou dostačující, ale už po pár hodinách jsem ztratila veškeré zbytky sebevědomí, bez doprovodu bych se nejspíš ani nedostala z letiště, ani si nekoupila jízdenku na vlak. Rozhovory lidí, které jsem míjela, nebo poslouchala při jízdě autobusem, mi byli tak nesrozumitelné, jako bych se s tímto jazykem nikdy předtím nesetkala. Poté jsem nastoupila na soukromou školu, která mě stála většinu úspor. (Po našem vstupu do Unie byla většina škol zadarmo, ale teď už to tak prý zase není, navíc zkoušky se platí zvlášť, bez ohledu na to, jestli ji zvládnete, nebo ne.)

Díky tomu, že jsem si absolutně nevěřila, jsem se přihlásila do třídy pro začátečníky. Brzy jsem však zjistila, že moji spolužáci jsou na tom mnohem hůř než já, což mi vrátilo ztracené sebevědomí. Po dvou měsících jsem přešla do vyšší třídy, po půl roce mě doporučili do přípravky ke zkouškám a po roce jsem úspěšně složila zkoušku pro svůj první certifikát.

Není to ale vždycky tak snadné, po prvním úspěchu jsem se bezhlavě vrhla do přípravy na druhou zkoušku, kterou jsem chtěla složit už za další tři měsíce a přes varování profesorů jsem zkoušku předem zaplatila. Měli však samozřejmě pravdu, zkouška byla náročnější, šlo o rozeznávání přízvuku a výrazu v hovorové angličtině a to už vyžadovalo delší a intenzívnější studium, než jsem tomu do té doby věnovala. Můj hlavní problém se mi však přesto podařilo vyřešit, měla jsem zpátky sebedůvěru a zanedlouho jsem si našla i první práci, protože mluvit s lidmi kolem vás, poslouchat je, poslouchat rádio a televizi a mluvit, mluvit a zase mluvit, je ta nejlepší forma studia.

Pokud se rozhodnete studovat např. v Anglii, připravte se na to, že budete mít dny dobré a špatné, tak jako ve všem. Jednou se vám bude zdát, že se to stejně nikdy nenaučíte a že to nemá cenu, protože vám najednou vypadlo z hlavy něco tak jednoduchého a primitivního, že začnete pochybovat o své inteligenci, jindy ale zase budete mít navrch před všemi ostatními, protože si vzpomenete na něco, co jste se učili na "základce" a zazáříte tak, že vám to zpříjemni celý den. Důležité je nevzdávat se, neztrácet hlavu a vědět, že všechno chce čas. Proto neváhejte a vyzkoušejte na vlastní kůži, zda studium v angličtině je opravdu to, co vám pomůže se tomuto jazyku konečně naučit!!

Bývalá studentka jazykové akademie v Londýně

Diskuze na téma Studium v angličtině

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[4] ver. (88.146.206.1), 27. srpna 2010 00:18
;)tento článek si vezmu k srdci.
[3] Ivonka (158.37.80.242), 4. června 2009 16:45
Hlavní je se nestydět mluvit, nezapomentě, že oni sice mluví perfektne anglicky, ale kdyby měli jet do francie a mluvit francouzsky (pokud se to učí ve skole jako prvni jazyk) tak taky budou mít sebevedomí hodne nízko! Vsichni angličani jsou zvilkí mluvit s lidmi, kterí moc anglicky neumí a pomužou vám se zlepsit!!! Hlavne MLUVTE a nestydte se!
[2] Veronika M. (87.194.162.62), 3. dubna 2009 12:47
To je pravda, že starší lidé jsou většinou ohleduplní a snaží se mluvit pomalu a srozumitelně, jsou však i případy, ( tohle se mi stalo v mé první práci v UK), že si naopak libují v tom, když má ten druhý problémy a mluví zásadně ve slangu. Taky je zde spousta emigrantů a ti mluví všichni svým přízvukem a těm rozumět je asi nejhorší, ale naprosto souhlasím s tím, že záleží i na tom, na koho člověk narazí.
[1] František Neumann, 3. dubna 2009 10:14
Jak píšu ve svém článku „Monopol angličtiny“, o angličtinu prudce vzrostl zájem po roce 1989. Školy, zvláště základní, průmyslové, ekonomické atd., musely nabrat i horší učitele. Já měl dosud na všechny učitele jazyků štěstí. Mimořádné přísná, ale ne zlá němčinářka (na základní škole starší, také dobrá) a mladá, nadšená angličtinářka. Díky tomu jsem dnes schopný téměř plynně komunikovat německy. Ve Spojeném království jsem byl loni poprvé a bál jsem se, že mi nebudou rozumět a já jim ne. Ale kupodivu jsem neměl ani jednou problém. Angličané mluví velmi srozumitelně, zvláště starší. Záleží na tom, koho člověk chytne... . Ale nejlepší je do té země jet, hlavně kvůli motivaci.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1413 čtenářů

Další články tohoto autora