Studovat v Americe? Proč ne?

28. března 2008, Dáša Andělová

Protože se v poslední době dozvídám o rozsáhlé „expanzi“ studentů z gymnázií a jiných středních škol na studia do Ameriky, rozhodla jsem se trošku poinformovat. Zdá se vám to jako dobrá zkušenost? Ano. Zatím jsem slyšela samou chválu.

Před dvěma měsíci se vrátila spolužačka Kristina z Ameriky z půl ročního semestru na americké škole v Deep River. Byla z toho opravdu nadšená a říkala, že se jí už ani nechtělo vracet a kdyby mohla, zůstala by tam. Samozřejmě, že tím myslela vracet se na naší českou školu. Škola pro ni prý ani nebyla školou, ale půl rokem užívání si a seznamování se s úžasnými „amíky“, kteří prý vůbec nejsou takoví, jak se o nich říká. No, a jelikož jsem byla zvědavá, jak to tam všechno probíhalo a tak vůbec, tak jsem ji trošku vyzpovídala.

Vše začínalo přesně tak, jak známe z amerických filmů ze středoškolského prostředí. Studenty do školy sváží žlutý školní autobus a opět je ze školy odváží. Jen ti, co již dovršili 16 let, mohou jezdit autem na předem vystáté parkovací místo.

Škola jí začínala v 7:40 a končila ve 14:23 a k dispozici byly jen samé volitelné předměty. Tamní studenti se učí čtyři hodiny denně a ještě si vyberou vlastní náplň vyučovacích hodin. A protože ředitel naší školy jí nepovolil započítávání známek z americké školy do českého klasifikačního listu (zřejmě není zastáncem jejich výuky), zvolila si za předměty angličtinu (pochopitelně), francouzštinu, grafiku a fotografii. No a to je vše! Jen čtyři předměty, které ji opravdu bavili. I přesto, že jedna vyučovací hodina měla 90 minut, byla celková doba strávená ve škole několikanásobně krát menší než u nás. To pouze v Evropě vás ve školách „dusí“ někdy až do půl šesté. Zase se ale musí přiznat, že Amerika je trošku náročnější v morální stránce. Po první hodině jste měli 5 minut na to dojít si ke skřínce a vzít si učebnice, protože do třídy se nesměly nosit žádné batohy, jen kabelka s osobními věcmi.

S ostatními se Kristina spřátelila velmi rychle. Všichni se s ní hned bavili, jako by se znali už roky, a to i přesto, že tam byla jako jediná na půl roku, a dokonce se tam zalíbila i pohlednému Jamajčanovi, kterému přezdívali Mr. Dark Chocolate. Protancovala s ním každé školní tancování a pořád si píší a stýská se jim. Prý by nějaký bližší vztah ale neměl cenu, když by se pak museli rozloučit. To je jistě ta smutná stránka. Během doby, kterou na škole trávíte, si vybudujete určitý vztah k ostatním a je pak těžké se s nimi rozloučit. Stejně to cítí snad i oni na druhé straně. Protože si ji ale velice oblíbili, vytvořili jí jako dárek tričko s českým nápisem (příliš se to češtině ale nepodobalo), bylo to něco ve smyslu, budeš nám chybět, Kiki.

Když se jí ptám, co dělala ve volném čase, odpovídá, že tam jsou různé aktivity, americké školy mají přeci jenom lepší vybavení než školy české a proto si můžete tisknout trička, aniž by bylo poznat, že jde o vlastní výrobu (i když někdy to není na škodu), vyvolávat si sami fotky, či provozovat jiné zábavné či sportovní aktivity, např. volejbal, basketbal, baseball, fotbal, americký fotbal, či běhání v hale (prý něco jako atletika). No a co by na českých školách změnila? Určitě by byla pro, aby všechny předměty byly volitelné už od prváku, aby se známkovalo v procentech a přidala by plno školních aktivit, do kterých se studenti velice aktivně zapojovali. Jako např. Den čepic – den, kdy každý zaplatil $2, které šly na charitu, a žáci si pak volně mohli nosit čepice ve škole, což bylo jinak zakázané; darování krve – asi tak 2krát do roka je možnost darovat krev a tím zachránit někomu život, což si skoro nikdo nenechá ujít; školní tancování – přijde DJ a všichni tančí pod policejním dozorem a nebo tzv. Spirit week - týden, během kterého se žáci různě převlékají - v pondělí do barev školy (červená, černá, bílá), úterku vládne havajský styl, středa je podle vlastní fantazie, čtvrtek zahrnuje 50.-80.léta a v pátek se nosí vyhraněné barvy (žlutá, oranžová, zelená, červená).

Studium v Americe je ale stále populárnější právě díky tomu, jak skvěle se tam naučíte anglicky. Agentura Student agency nabízí bezpočet možností studií a stačí si jen vybrat. Brzy budete vybraný jazyk ovládat jako svůj vlastní. Když nyní spolužačka promluví při hodině angličtiny, všichni jen zíráme s otevřenou pusou. Tak úžasný přízvuk, žádné chyby a to nejlepší a nejdůležitější – už i v angličtině myslí! Dokonce jí chvilku dělalo problém navrátit se k mateřštině.

Je tedy jen na každého posouzení jestli by chtěl odjet do Ameriky. Nevidím na tom nic špatného. Horší to je ale s návratem. Jelikož jste opustili střední školu na rok, či půlrok, čeká vás přezkoušení z půlročního studia a nebo přesun o třídu níže a opakování celého ročníku, při kterém jste chyběli. To určitě není nic milého, ale ke studiu to patří. S pevnou vůlí se to dá zvládnout. Všichni teď Kiki držíme palce a doufáme, že to zvládne.

Autorka je studentkou 3.ročníku gymnázia Na Pražačce v Praze 3, Žižkově.

Diskuze na téma Studovat v Americe? Proč ne?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[19] Jana (194.228.11.150), 4. srpna 2015 09:34
Uff, 100 tis:? Není to nějaké drahé? A podle čeho jsi koukala na ceny? Podle kterých agentur? Vybírala jsi i méně známé neý´ž studentagency či cool, co třeba jkconsulting - je to něco nového...taky mě to láká, ale ty peníze jsou děs..
[18] studium v USA (88.103.220.138), 17. června 2015 00:43
to Katy: Už se vás to asi netýká, ale pro ostatní, kterým přijde cena přes 100 tis. hodně nebo spíš nemají tu možnost financování či založení od rodičů, tak existují stipendia speciálně na tato středoškolská studia v USA a např. u agentury CCI – www.akcevpohode.cz je šance (pokud samozřejmě splníte určitá kritéria), že na stipendium dosáhnete vcelku vysoká! ;)
[17] Zu (77.237.140.189), 31. května 2011 14:08
Dobry clanek, az na par malickosti. Ja studovala v USA na stredni a ted jsem tam na vysoky a mam na par veci jiny nazor. Neni pravda, ze kazdy ma tak uzasnej zazitek ze stredni skoly z Ameriky, taky je dost individualni, jak se kdo zlepsi v aj za pul roku. Mam kamarady, co tam byly rok, prizvuk porad ceskej, gramatika rozhodne ne lepsi nez jaka byla pred odletem..s rodinou meli leckdy problemy. S volitelnymi predmety je to taky na debatu - hodne zahranicnich studentu si nebere zadny tezky predmety (jsou tam levely, tzv. Regular, Honors a Advanced Placement) a casto si proto voli predmety, ktere tady v CR nemame (jako to fotografovani). Kazda stredni skola se v USA taky lisi, takze jina skola misto 4 predmetu ma predmetu klidne 8 a hodina muze byt jenom na 50 minut. Zato souhlasim, ze stredni v USA a tady je o necem uplne jinem a ze se to vyplati vyzkouset.
[16] Katy (92.43.26.35), 27. srpna 2009 10:10
Tohle je a byl vždycky můj sen! Hned bych jela........ Ale kde vzít 100 tisíc..? :_(
[15] půca (85.207.68.253), 7. září 2008 19:06
kde byla tvoje spoluzacka na skole?? a pres jakou agenturu
[14] baruus (80.78.156.5), 22. července 2008 22:38
ja platim na pul rok 80000 jen agenture a to mate plus letenky, kapesne a mozna taky nejake pripojisteni..rozhodne to neni levna zalezitost, ale vyplati se to :) s tema predmetama, ja treba na skole, ktera ma 1200 studentu, budu mit predmet "rodicovstvi" vazne bysme si tam nasli cokoli byste chteli ;) a s urovni jazyka, kdyz udelate pristupove testy, tak mate uroven anglictiny takovy, ktery vam pro zacatek urcite stacit bude..prece se tam jedete ucit, ne? :))
[13] dancaaa (88.100.52.199), 17. června 2008 08:22
y jooo ,vzdycky sem si myslella ,ze Ameriky je skvěla ,ale ze to je tam tak uzasny sem ani netusila...:)
[12] Betka (98.112.21.54), 23. května 2008 07:37
ahoj, je mi 17 a prave jsme na rocnim pobytu v Californii, na stredni skole. Je to nepochybne naprosto neuveritelna zkusenost, Kdybych se mala rozhodnout jest ejednou, jestli jet nebo ne, nevahala bych ani vterinu a rekla ano. V anglictine myslim taky:D a s cestinou mam bohuzel obcas celkem vtipne problemy. Kazdopadne se domu tesim mezi inteligentni lidi. Tady je to obcas vazne smutne s tou jejich vseobecnou vzdelanosti. jETSLI MATE MOZNOST JET, JDETE DO TOHO, JA JSEM TU S AGENTUROU ASSE A STALO ME TO SKORO 6000 DOLARU (DVA SEMESTRY)
[11] lo (86.49.109.62), 7. května 2008 19:24
studovat v americe je pro lidi, kteří neumí dobře anglicky, velicee náročné...
[10] Dáša Andělová, 16. dubna 2008 17:38
aha, já myslela, že se zobrazí:-) tak na dasa.andelova1@seznam.cz
[9] Dáša Andělová, 16. dubna 2008 17:37
ahoj, no na kolik to vyšlo opravdu nevím a je mi blbé se kamarádky ptát, ale myslím, že v každé agentuře, která studium v USA zproztředkovává to najdeš, třeba na netu to bude určitě;) no a volitelné předměty jsou různé, jednak ty na které jsme zvyklí z našich škol - jako matika, dějepis, biologie..., ale taky třeba keramika, počítačová grafika a plno dalších...jak jsem psala, jsou pak taky ty zájmové kroužky, kterých se můžeš, pokud chceš, zúčastnit.....kdyby něco, klidně piš na meil:-)(na seznamu) ráda odpovím....
[8] Gabina Benešová, 14. dubna 2008 20:51
Já chci takyyyyyyyy!!!!! Na kolik peněz to tvojí kamarádku vyšlo? A nevíš, jaké další volitelné předměty tam jsou?... například?...
[7] F1 (78.102.134.71), 11. dubna 2008 19:35
Já teda nevím....... v Americe se přece běžně ve školách a na ulicích střílí.......
[6] Monika (213.29.11.242), 31. března 2008 19:58
Tak Mr. Dark Chocolate jo?A jamajcan? No kiki, neslysela jsemX)...btw moc hezky Daso!!! :D Ale stejně vám povím, škola v austrálii by vás nadchla víc, a to za pouhý tři měsíce :p:p:D:DX)X)
[5] kiki (85.71.17.30), 31. března 2008 16:09
Nooo tak to se ti má milá dášenko vážně povedlo!8) Je jasný, že celý půl rok se jen tak lehce nedá namačkat jen na jendnu stránku (zvlášť když se za ten půl rok semele tolik věcí!), ale tys to zvládla na výbornou!;)Hned se mi zase všechno vybavilo! :p
[4] Misulka (89.102.150.214), 30. března 2008 18:12
Je tö super článek taky bych chtěla studovat v Americe ale nejprve bych musela umět dobře Anglicky!!!:):p:D;)8)
[3] dasa.andelova (88.146.58.146), 30. března 2008 15:04
děkuju moc:-)
[2] Hannah, 29. března 2008 19:33
Jéééé:)To je užasnej článek...:)
[1] Amanda (88.103.66.247), 28. března 2008 22:30
To je docela dobrýý přímo úúúúúžžžžžžžáááááááááááááásnééééééééééé!... Taky bych chtěla jjít dokonce žít!!!JO TOBYBYLO SUPER!!!:):):):D:D:D:p:p:p

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2426 čtenářů

Další články tohoto autora