Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu

9. března 2007, Tomáš Tesař

Překážky je nutné překonávat… ale proč je někdo má a někdo ne? Proč může jeden se štěstím a třeba jen čtvrtinovými znalostmi jiných proplout až k titulu a druhý se musí dál a znovu trápit? Sedět nad skripty o desítky hodin víc, cpát sirky do očí, v noci nespat a ráno vstávat téměř za tmy, nechodit na koncerty, filmy, párty… a pro co? Pro to samé, co mají někteří „se štěstím“! Jak to všechno přežít a nezbláznit se? Návod pro budoucí studenty VŠ.

Jak vám to připadá? Semafor… první je červená, nesmíš dál, podruhé už by to skoro šlo, ale ještě nesmíš – oranžová a napotřetí? No ano, zelená, jedeme! Kapky deště, které stékají po okně autobusu. Jedna se zasekne někde v půlce cesty, druhá ji podpoří, ale úplně dolů ještě nedojedou – a ta poslední je obě nabere a společně úspěšně dosáhnou cíle! Pohádka o černokněžníkovi – taky první dvě obruče neznamenaly výhru… Máte o zkouškovém také někdy pocit, že jste jako před semaforem, za okenní tabulkou nebo čelíte zlému čaroději? Někdo si brzy zvykne, že si ho štěstěna prostě neoblíbila, ale ty slabší povahy to kvůli tomu leckdy vzdají – zkrátka na to psychicky nemají. A já se jim ani moc nedivím…

Kolikrát už jsem s povzdechem odcházel od zkoušky s tím, že jsem opět nevystoupal na stupně vítězů a jedu domů zase s bramborovou medailí… Jenže na to se člověk dívat nesmí. Život jde dál, chce to hluboký nádech, hluboký výdech, zavřít oči, v duchu si na to všechno zanadávat, den nebo dva pauzičku, případně bolest zahnat jedním dvěma panáky, a jít opět do boje! Kdo se vzdá, nevyhraje! Když nemůžu, přidám! Rome wasn´t built in a day – všechno chce svůj čas. Můj kamarád říká: „Poprvé zkusíš, podruhé doufáš, potřetí už musíš.“ Rozhodně není ostuda si občas něco zopakovat, to už k vysoké škole (a k některým fakultám speciálně) prostě patří. Takže určitě po prvním pokusu neházejte flintu do žita, na světě jsou horší věci než jen datum v indexu. Vždyť není nad ten konečný a zasloužený triumfální pocit vítězství!

Autor je studentem 2. ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Diskuze na téma Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2202 čtenářů

Další články tohoto autora