Také studujete ekonomii?

4. června 2007, Mape

Víte, jaký je rozdíl mezi matematikem, účetním a ekonomomem? Zeptejte se jich, kolik je dva plus dva. Matematik vám odpoví, že je to čtyři celé nula, nula. Účetní řekne, že je to vychází v průměru čtyři, plus-minus deset procent. A ekonom? Ten vás vezme stranou a do ucha vám zašeptá: „Jaký výsledek byste rád?“

Ekonomie je věda, která vám řekne, co by se mělo stát za určitých podmínek. Za jinak stejných okolností, nebo-li v jazyce vzdělanců „ceteris paribus“. Jinými slovy, ekonom vám na modelu, nejčastěji AS-AD – tedy celkové nabídky a celkové poptávky – vysvětlí cokoliv. Stačí když ví, jaký chcete výsledek. Pak už sám nějak ty dvě křivky a jejich průsečík (bod rovnováhy) nějak nakamufluje tak, aby to vyšlo, jak má. A jak to spojí s praxí? Buď má štěstí, že pravidlo, které se v této „vědě“ využívá, se opravdu potvrdilo. Pokud ale vývoj ekonomiky má od teoretických poznatků odchylku, ekonom vám vysvětlí, proč tomu tak je. V podstatě pravidla ekonomie platí vždy, ale jen jak už jsem řekla, za jinak stejných okolností, což vlastně není nikdy.

Ekonom John Maynard Keynes kdysi řekl: „Myšlenky ekonomů politických filozofů, ať už jsou pravdivé nebo mylné, jsou mocnější, než si lidé všeobecně myslí. Ve skutečnosti se velice zřídka stává, že by svět byl řízen něčím jiným. Praktičtí lidé, kteří věří, že naprosto nepodléhají intelektuálním vlivům, jsou povětšinou otroky některého dávno zesnulého ekonoma. Blázni u moci, slyšící hlasy ze vzduchu, vytahují na světlo šílenosti nějakého akademického pisálka minulých let.

Jak se zdá, vždy, každé ekonomické období se uplatňuje nějaká ekonomická teorie. Když přestane fungovat, respektive když dojdou tvůrci této teorie argumenty, proč se děje, to co se děje, tak se najde někdo nový, kdo založí nový proud ekonomického myšlení. Navíc ekonomové, jak plyne z citátu Keynese, mají moc svými myšlenkami ovlivňovat společnost. Sám Keynes také ztroskotal se svými argumenty. Celou svou „slavnou éru“ tvrdil, že si stát může vybrat mezi nezaměstnaností a inflací. Jinými slovy, že může vydávat taková opatření, která sníží inflaci, ale zvýší nezaměstnanost anebo chce-li snížit nezaměstnanost, zvýší se inflace. V 70. letech ale vzrostla inflace a zároveň i nezaměstnanost, ekonomika byla v recesi a Keynes se svou teorií v… no však vy víte kde. Takhle je to s každou teorií. Takže studujete-li ekonomii, nezoufejte, že když uděláte chybu, tedy naučíte se nějaký teoretický poznatek špatně, nutně to nemusí být špatně. Jen teď v tuto dobu při oproštění se od ostatních okolností to bohužel na zkoušce neakceptují…

Tento vývoj ekonomického myšlení potvrzuje to, co někdo prý o ekonomii vyřkl: „Ekonomie je jediný obor, v němž dva vědci mohou dostat Nobelovu cenu za to, že objevili přesný opak.“

Snad mi ekonomové odpustí, když řeknu, že tato věda je postavená mimo realitu. Četla jsem vtip, který popisuje chování fyzika, chemika a ekonoma, kteří ztroskotali na pustém ostrově a pokoušeli se otevřít pár plechovek zásob vyplavených z moře. Fyzik je chce otevřít kamenem. Chemik by počkal, až je rozloží sůl. A ekonom uvažuje, jak by je otevřel za předpokladu, že by měl otvírák na konzervy.

Závěrem chci ještě říci, že ekonomové liberálního směru mají tendence vše svádět na trh. „Nechme trh, ať si s tím poradí. Trh se s tím sám nejlépe vypořádá.“ Je to opravdu vědecký poznatek, nebo jen lenost „povolané skupiny osob“?

Diskuze na téma Také studujete ekonomii?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[4] flowerlily (212.71.129.199), 26. listopadu 2010 14:49
:)Hezký článek, docela jsem se pobavila. Studuji druhým rokem na ekonomickém lyceu, ale takovou definici ekonomie jsem ještě neslyšela... :)
[3] Naty (85.160.75.125), 7. prosince 2008 16:26
Studuji ekonomiku 2.rokem v Ove.Diky,tuhle definici ekonomie rozhodne nekdy pouziju:D
[2] Anonym (85.70.88.100), 27. června 2007 23:03
;)to mě těší, dík
[1] Anonym (88.101.149.198), 17. června 2007 12:03
Super článek, moc jsem se pobavila :Dzrovna se učím na státnici z ekonomie a tento článek mě nakopl k dalšímu učení :)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,8
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2640 čtenářů

Další články tohoto autora