Tolerance

7. ledna 2008, Martin Laštůvka

Tolerance! Co vlastně toto slovo znamená? Tento výraz by měl být synonymem pro pochopení, porozumění, sbližování. Ale chápeme toto slovo právě tak? A máme ho tak vlastně chápat? Svět, který nás obklopuje, nám dává mnoho záminek proto, abychom se tolerantně nechovali.

Tato věta se vám může zdát až příliš tvrdá nebo dokonce nedemokratická, ale opak je pravdou. Právě teď musíme demokracii nejen u nás, ale v celém světě pěstovat a starat se o ni, jako by byla květinou, která bez péče svého zahradníka zahyne.

V nedávné době jsem se podrobněji seznámil s historií 2. světové války, ať už to bylo ve školních hodinách, ve kterých jsme tuto dobu „temna“ probírali, nebo to byla také Drdova „Němá barikáda“, která mě vtáhla do časů, kdy se její děj odehrává, nesmím zapomenout ani na nedávno skončený televizní seriál České televize „Četnické humoresky“, který věrně ukazoval obrázek své doby. Toto období mne něčím okouzlilo a dlouho jsem přemýšlel, zda a jak bych asi v těchto časech přežíval. Co bych asi dělal? Také je pro mne nepochopitelné kolika křivd, lží a polopravd se „svět“ nejen vůči ČSR, potažmo českým zemím, dopustil.

Události, jež změnila ráz celého 20. století, předcházela ona zmiňovaná tolerance demokratických a komunistických stran v Německu. Neschopnost několika stran domluvit se, znamenala nástup Hitlerovy NSDAP k moci a všichni jistě dobře víte, jak vše skončilo. Tragédie první poloviny 20. století se zrodila nenápadně.

Můžete si říci, že skupiny, jakými byli němečtí nacisté, už neexistují a vzniknout ani nemohou. Ale bohužel tomu tak není, nejen že tyto skupiny existují, ale jsou často velice činné. Při letošním výročí tzv. Křišťálové noci chtěla jedna taková „neškodná“ skupina procházet pražským Židovským městem. Naštěstí byl pochod historickým jádrem Prahy znemožněn policií.

A kolik vlastně takových radikálních organizací a seskupení existuje? Stačí chvíli brouzdat internetem a budete nemile překvapeni. Názvy stran jako Mladí komunisté či Národní strana a dalších seskupení se mohou zdát celkem nevinnými, ale je tomu skutečně tak? Programy těchto stran jsou mnohdy protizákonné nebo stojí na samé hraně zákona.

Ano, tolerance je důležitá, ale ne v těchto otázkách. Nerad bych se dožil toho, že po neshodě několika lidí by mohlo dojít k opakování hrůz a útlaku z dob 2. světové války. Pozor na to – Lidská paměť je krátká a lidé často zapomínají!

Autor je studentem čtvrtého ročníku (třída 4.B) Gymnázia Jiřího Wolkera v Prostějově

Diskuze na téma Tolerance

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[3] Anonym (195.47.4.119), 23. ledna 2008 20:14
Dobrý článek!
[2] Tereza Černá, 8. ledna 2008 20:50
Úplně souhlasím. Tolerance ano, ale ne vůči těm, kdo sami jsou netolerantní. Chci říct, že jen tolerantní lidé mohou být tolerováni. Kdo je netolerantní, těžko může být tolerován (ale bohužel často ve jménu demokracie tolerován je).
[1] Anonym (212.96.164.90), 8. ledna 2008 16:07
:@:Z :_(X)8);):O:|fuj

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1928 čtenářů

Další články tohoto autora