Úroveň angličtiny na školách – hrůza?

15. září 2008, Dáša Andělová

Tak, skončily nám prázdniny, dva měsíce válení, práce či učení na blížící se reparáty. Někteří zajisté objeli celou Českou republiku, jiní vyrazili o něco dál, třeba na jih do teplých krajů, každopádně dva měsíce volna od únavného ranního vstávání a dirigování skončilo a nastupuje opět nám velice známý stereotyp.

Prázdniny ale nebyly pouze pro zrekreování naší duše, několikrát jsme se mohli ocitnout v případě, kdy jsme potřebovali mluvit cizím jazykem. Nejčastěji anglicky a proto, že jsem se v onom případě vyskytla i já, byla jsem překvapena, jak dlouho mi trvá, než dokážu něco anglicky vyjádřit.

Pokud jde o otázky typu: Kde je tu toaleta?; Kudy do centra? A podobné, ty mám tak nějak zažité, ale jakmile jsem se měla pouštět do delší diskuse, začalo to drhnout. Hledala jsem slovíčka na jazyku a kolikrát si uvědomila své chyby až po vyslovené větě, když na mě, v mém případě Řek, koukal s výrazem „I don´t understand you“.

Pokud na mě kdokoli promluvil, rozuměla jsem se výborně. Jakmile však měla přijít řada na mojí odpověď, nějak jsem zaostávala. A proto, hned jak jsem přišla domů, začala jsem se sama sebe ptát, v čem je chyba? Cožpak ve školách nenaučí dost? V mém případě se zřejmě jedná o zanedbání základů na základní škole, kde jsme dostali na výuku angličtiny češtinářku, která s anglickým jazykem měla společného asi to, co učitelka s cirkulárkou – nic (pokud tedy není její koníček řezat stromy). Musela jsem se kvůli ní přeučit celkově výslovnost většiny mně známých anglických slov a plno dalšího. Jenže pak jsem se, sice po dvou rocích celkem přijatelné výuky, ocitla na střední škole, kde mě po vyplnění testu zařadili do lepší skupiny a dali označení pre-intermediate, tedy středně pokročilí a ejhle, najednou jsem nestíhala. Připadala jsem si jak ryba na souši. Ale zvládla jsem to za dvě a tři a byla jsem spokojená. Proto jsem byla překvapená svým mizerným výsledkem v Řecku. Myslela jsem, že mi střední škola dala víc, než základní, ale mýlila jsem se. Výuka je sice o dost lepší, ale výhradně zaměřená na gramatiku, ale vždyť přece mluvit je potřeba častěji.

Vzpomínám si, že nám profesorka hrozila tzv. speechy – tedy mluvenými projevy minimálně 10 minut dlouhými, jenže to vymizelo do neznáma a abych byla upřímná, byla jsem ráda. Ale teď jsem si uvědomila, jak důležité je procvičovat plynulost řeči a vyjadřování vůbec. Proto doufám, že něco takového ve třeťáku přijde.

Ke konci srpna čekal mé tři spolužačky z „horší“ skupiny reparát z anglického jazyka. Když jsem se to ve škole dozvěděla, nechápala jsem, jak vůbec někdo může propadnout z jazyka, vždyť je v jeho zájmu se ho naučit, teď se bojím, že to není tak úplně pravda. Každopádně spolužačky se museli naučit celý půlrok znovu, což jim jen a jen prospělo a teď jsou mnohem lepší. Možná není na škodu, si takovýhle reparát udělat, možná je to naopak dobře.

Tak jsem se zamyslela nad svou situací a došla k závěru, že k mým kroužkům asi přibude i anglická konverzace a občasná návštěva internetových stránek se zaměřením na výuku angličtiny. No, co se dá dělat. Tímhle jazykem prostě umět budu!

Autorka je studentkou 3.ročníku gymnázia Na Pražačce v Praze 3, Žižkově.

Přečti si také:

Diskuze na téma Úroveň angličtiny na školách – hrůza?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[4] Jana (64.255.180.37), 28. dubna 2009 12:10
Já mám obrovské štěstí, že mým profesorem na angličtinu je pan Marek Vít, nejlepší učitel angliny ve známém vesmíru!
[3] bara (213.220.204.217), 6. února 2009 09:31
Chci vám přispět mým článkem myslím si,že úroveň angličtiny na školách je ,ale velmi ,ale velmi špatná až hrůzostrašná:O
[2] .... (89.111.88.133), 16. září 2008 21:00
Chodím na Biskupký gymnázium ve VDF, to co tu píšete není nic o pori naší angličtinářce .... její vyslovnost některých slov: NBA - [en bí áj], think (myslet) - [sink], 30 - [serty] .... a do toho ještě motá němčinu a ruštinu ... Navíc je stará a v každý větě ( ať český nebo anglicko-německý:D) udělá chybu ... V půlce věty se zastavý a neví kde skončila ... Jo a taky naše výuka začíná vždycky až o patnáct minut později, protože paní učitelka má sklerózu a třikrát se vrací pro svoje věci ..... Protože jsou cizí jazyky jediný co mě ve škole baví, tak jsem samouk ....
[1] Zuzana Kubátová, 15. září 2008 15:20
Zdravím. Naprosto ve všem s tebou souhlasím. U nás na škole je to stejný, já sice patřim k nejlepším ve třídě, co se týče angličtiny, ale když mám ze sebe vyloudit větu, která má více jak čtyři slova, tak už je to pomalu problé, takže naprosto vím, o čem píšeš. Moc se mi to líbilo, dávám za jedna :)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1894 čtenářů

Další články tohoto autora