V přítmí studentských kaváren

11. května 2009, Vanda M.

Máte svou oblíbenou kavárničku, nebo hospůdku, kam se občas rádi utíkáte schovat před světem? Účastníte se literárních dýchánků, diskusních večerů, nebo si jen přicházíte vychutnat posezení v tom kouzelném prostředí sešeřelých, bohémsky působících podniků, kde to někdy dost “divoce žije“, ale někdy se tam může i zastavit čas?

Právě svou osobitou atmosférou a mimo jiné také příznivými cenami se řadí do trochu odlišné sféry v našem pohostinství.

Co třeba taková “Atmosféra“, kde se dá posedět buď v hospodě, nebo i v kavárně a kde se s velkou oblibou schází např. studenti žurnalistiky. Nebo “Krásný ztráty“, vyhlášený podnik, kde se můžete při troše štěstí sejít i s nějakou známou osobností. Navíc se tu nabízí kulturní program v podobě již zmíněných literárních večerů, ale také výstavy různých výtvarníků a fotografů.

V “Café Rybka“ si zase můžete vybrat mezi kavárnou a knihkupectvím, nebo můžete spojit obojí dohromady a užít si “pohodové odpoledne“ s knihou u kávy.

Kdysi jsem docela šťastnou náhodou zavítala do jedné studentské kavárny v Praze 6, (bohužel si nevzpomínám na její název) a bylo to jako vstoupit do minulosti, asi tak do dvacátých let. Měli tam noviny připevněné na těch klasických držácích, mírně zakouřené místnosti, odřená kožená křesílka u malých kulatých stolečků, široké pohodlné sedačky v pestrých barvách a židle nejrůznějších velikostí a tvarů, zkrátka obraz příjemné nenucenosti v přirozeném prostředí bohémského volnomyšlenkářství orámovaném aurou intelektu.

V pozdější době mi toto prostředí připomínali anglické hospody a hospůdky, svým temným interiérem podobajícímu se nočním klubům, ošoupanými koberci a odřeným nábytkem, většinou v kombinaci dřevo a kůže, ale tam končila veškerá podobnost, protože to pravé kouzlo je právě v té atmosféře.

Atmosféru samozřejmě dotváří i samotná klientela, je všeobecně známo, že “ intelektuálové, kumštýři a povaleči“ patří do kaváren, nebo tak nějak to aspoň bývalo v podvědomí lidí. Komunistická éra likvidovala kavárny, tak jako likvidovala kumštýře a intelektuály a bohémský způsob života vůbec, včetně možnosti tzv. “volného povolání“, tedy každý jiný způsob obživy, který se nevešel do šablony povinné osmihodinové pracovní doby.

Kavárny jsou také jakýmsi rodištěm jazzu, alespoň v Čechách, a takový lehounký klavírní doprovod určitě není k zahození, pro ten správný relax po zkouškách!

Bývalá studentka jazykové akademie v Londýně

Diskuze na téma V přítmí studentských kaváren

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2137 čtenářů

Další články tohoto autora