Vánoce, Vánoce přicházejí

3. prosince 2007, Tereza Černá

Vánoce už nejsou, jako bývaly. Šťastné a veselé? Ne. Jejich kouzelná atmosféra, kterou snad mívaly za starých časů, se vytratila pod náporem davů, které se každoročně valí do hypermarketů, aby nakoupili co nejvíce dárků.

Vánoce už nejsou obdobím, kdy by se člověk měl na chvíli zastavit, přemýšlet, zhodnotit uplynulý rok a hlavně – trávit čas se svými blízkými. Prosinec se naopak stal měsícem plným spěchu – vždy je potřeba něco stihnout, všechno zařídit a nakoupit hromady dárečků. A místo toho, abyste si odpočinuli a radovali se, ještě se trápíte tím, že nevíte, co komu k Vánocům koupit. Když potom svátky klidu a míru konečně vypuknou, máte všeho tak akorát dost a až do Silvestra se dáváte do kupy. Jinými slovy: V rukou obchodníků se Vánoce změnily v komerční záležitost. Také si to myslíte? No proč ne, to přece každý ví. Žijeme zkrátka v hektické době, životní styl je stále rychlejší a tomuto trendu, jak jinak, podlehly také Vánoce. Přitom všichni dobře vědí, že ještě před nějakými sto lety dostávaly děti dárků jenom málo – a o to více si jich vážili. Dneska si rozbalíte dárečky a zklamaně koukáte: „A to je všechno?“ Ano, je to všechno, nic víc než ty dárky už na Vánocích není. Kvantita nahradila kvalitu…

Ale co s tím? Všichni to víme – a všichni tomu přesto podléháme. Ono je to totiž tak, že už se asi zastavit ani neumíme. Když vidím, že už v říjnu se prodávají čokoládoví Mikuláši a čerti, jenom žasnu.

Také zrovna teď vypočítáváte všechny své známé a marně si lámete hlavu, co jim dát? Máte Vánoce rádi anebo to jediné, co se vám na nich líbí, jsou ty dvoutýdenní vánoční prázdniny? Možná by naše rodina a přátelé ocenili spíš, kdybychom čas, který trávíme v obchodech při nákupu dárků pro ně, strávili raději někde s nimi. Co říkáte? Myslím, že Vánoce jsou ideální příležitostí o tom alespoň trochu přemýšlet. Protože věřte nebo ne, ať už se o Vánocích říká cokoliv, záleží jenom na vás, jak je oslavíte.

Autorka je studentkou Gymnázia Voděradská v Praze - Strašnicích

Diskuze na téma Vánoce, Vánoce přicházejí

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[3] smrdis (79.127.176.70), 9. prosince 2008 15:40
:@ otres
[2] Anonym (83.240.1.253), 16. prosince 2007 12:55
:@Bože.....
[1] Lucy, 13. prosince 2007 21:26
plně souhlasím :)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 1898 čtenářů

Další články tohoto autora