Zaměstnaný student

23. dubna 2007, Tomáš Tesař

Je těžké se ještě na škole dostat ke slušné práci? Jak se dá poměrně náročné studium skloubit s vyděláváním peněz? Pracuje takový student, aby si zvýšil svou životní úroveň, nebo protože ho to baví? Jaké práce neváhají přijmout ti, kteří pracovat musí?

Mnoho studentů si při studiu přivydělává. Podle informací ze sociologického průzkumu studentů ČVUT z roku 2001 celkem 71 procent studentů celého ČVUT uvedlo, že si během studia přivydělávají. 40 procent studentů pracuje měsíčně méně než 20 hodin, 20 procent dotázaných mezi 20 až 50 hodinami měsíčně a 10 procent studentů uvedlo, že pracují více než 50 hodin měsíčně. Průzkum neprokázal větší rozdíly v pracovní aktivitě mezi ročníky, jen o něco více pracují studenti ve třetích a čtvrtých ročnících jednotlivých fakult. Na studium, ubytování a ostatní životní náklady přispívají 96 procentům studentů rodiče. Z toho plně kryjí rodiče náklady 60 procentům studentů a 36 procentům částečně. Čtyři procenta studentů si musí výdaje na studium hradit sama. Z těchto údajů lze usoudit, že si z finančních prostředků získaných z pracovní činnosti část studentů hradí spíše své zájmové aktivity než vlastní studium.

Nejčastějším způsobem, jak si mohou studenti přivydělávat, jsou brigády, studenti často pracují i na základě dohody o provedení práce. Pro zaměstnavatele studenti, kteří jsou zaměstnáni takovýmto způsobem, nepředstavují příliš velkou zátěž. Spolupráce například na základě smlouvy o dílo se v případě potřeby docela snadno ukončuje. Sdílí však nadšení ze zaměstnaných studentů spolu se zaměstnavateli také vysokoškolští učitelé? Existují kantoři, kteří pracující studenty hodnotí podezřívavě; jiní jejich aktivity tolerují, někteří dokonce vyžadují, aby se vysokoškolák profesně profiloval už během studia. Trocha praxe přece nikdy neškodí, napadne laika. Co když se ale čas věnovaný k vysokoškolské přípravě na povolání právě kvůli práci smrskne na minimum? Jak fungují studenti, kteří při škole pracují na poloviční nebo plný úvazek?

Je důležité nepodlehnout tlaku, který je způsoben „pouze“ dvaceti čtyř hodinovým dnem a který nutí dobře rozvrhnout všechny povinnosti. Mezi studenty se najdou i takoví „borci“, kteří do školy chodí vždy až po práci, na konečných pět minut poslední přednášky, aby ještě odchytli někoho, kdo by jim byl ochoten půjčit zápisky k okopírování. Zkoušky skládají zásadně v nejzazším možném termínu, neboť doufají, že do té doby za ně jiní vypracují okruhy a v euforii po zkoušce jim je velkoryse poskytnou...

Není divu, že na takové jedince se zkoušející obzvláště zaměří a že pak obecně pracujícího studenta neradi vidí. Naopak studenti některých technických oborů mají právě díky škole možnost spolupráce se soukromými firmami, pro které vypracovávají projekty, jež se později stanou základem jejich diplomové či bakalářské práce.

Nicméně slovo student podle mě stále ještě do značné míry souvisí s pojmem studovat. Je na vás, zda se mnou budete souhlasit, ale dle mého názoru je před námi po škole ještě mnoho let, která bude naplňovat z velké většiny práce. Tedy studujme, dokud studovat můžeme, práci si nechme až po škole.

Autor je studentem 2. ročníku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze

Diskuze na téma Zaměstnaný student

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[2] erny (90.176.93.25), 31. ledna 2008 14:49
RE 2: :D
[1] Tereza Lévová, 30. dubna 2007 21:06
Nemohu posoudit jak na humanitních fakultách, ale na technice MUSÍŠ dělat odbornou praxi i při studiu pokud se chceš po škole dobře uchytit! Rozdíl mezi tím, co se člověk nadrolí ve škole a tím, co se skutečně používá v praxi je totiž propadný!!!!

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2093 čtenářů

Další články tohoto autora