Zářijová předsevzetí

3. září 2009, Alena N.

S příchodem nového školního roku nastává dětem školou povinným i studentům obdobná situace, jakou dospělá část populace zažívala o více než půl roku dříve, na přelomu zimních měsíců prosince a ledna. Ano, se sešity vonícími novotou a obnovenými zásobami psacích potřeb a jiných pomůcek nezbytných pro vstup do „chrámů vzdělání“ jsou tu i předsevzetí, co všechno uděláme jinak, aby se nám v nastávajícím školním roce lépe dařilo.

Zatímco se studentská mládež prvního září opět vydává na cestu do školy, i když je duchem stále ještě kdesi na prázdninách, v její mysli už se pomalu začínají vynořovat odvážná hesla: budu se učit průběžně a ne všechno nechávat na poslední chvíli. Budu si psát zápisky. Budu při hodinách aktivně „prodávat“ své znalosti, aby mě učitelský sbor neměl za ňoumu, který na žádnou z jeho otázek nezná odpověď, a tak místo hlášení o slovo radši pohledem přejíždí desku lavice. Budu do školy víc chodit (tohle platí jen pro notorické „zapékače“, ale těmi vy určitě nejste a ve vašem ústavu nevynecháte jedinou hodinu.

Když jsem sama ještě chodila na střední, o již zmíněné průběžné učení jsem se pokoušela (nebo jen měla v úmyslu se pokusit?) hlavně v předmětech, u nichž je dobré „neztratit niť“, protože se postupuje od snazšího učiva k těžšímu. Třeba matika nebo chemie. Jistě mi dáte za pravdu, že když v těchto vědách člověku uniknou základy, bývá pak ve složitějších věcech naprosto ztracený. Ale na začátku školního roku stojí všichni na stejné startovní čáře. Každý má možnost procházet si probranou látku hned po první hodině a počítat si doma příklady, což je možná jediná cesta, jak tenhle předmět „zkrotit“, pokud nejste zrovna matematický génius. Jistě, snadno se o tom mluví a mnohem hůř se to plní. Vždyť víte sami. Tak, dneska se ještě učit nebudu, moc toho tam není. Po další hodině to v pohodě dohoním. No, dnes si dám ještě pauzu, ale příště už opravdu začnu. Hm, nějak se to hromadí, ale tenhle týden si ještě nechám volný, po příští hodině určitě …

Jak sešitům přibývají oslí uši a jejich stránky se zlověstně plní složitými šiframi, které nakonec vedou k překvapivě jednoduchému výsledku, tak zvolna ubývá chuť s průběžným učením vůbec začít. Při hodinách stěží stíháte sledovat myšlenkový proud vyučujícího a raději přecházíte k metodě „teď to jen opíšu, doma se na to podívám“. Mám-li mluvit za sebe, tohle stádium u mě obvykle dlouho nevydrželo (hlavně ta jeho druhá část) a pokročilo do ještě do méně produktivních forem jako jsou zápisky tajemných příkladů s nejasnými konci nebo odevzdané rozhodnutí „nebudu si psát vůbec“.

Ať už jsou vaše zářijová předsevzetí jakkoli vzletná nebo se po zkušenostech z předchozích let drží spíše při zemi, přeji vám, aby se aspoň něco z nich projevilo ve studijních výsledcích, zkrátka aby pro vás byl nadcházející školní rok úspěšný a obohatil vás nejen o nové vědomosti, ale třeba i o nová přátelství, s nimiž bude průběh vzdělávacího procesu přece jen snesitelnější.

Diskuze na téma Zářijová předsevzetí

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[2] Alena N., 4. září 2009 22:29
RE 1: Jé, díky za pochvalu :)...a na nové škole přeju hodně úspěchů, i když předsevzetí nevyjdou :D
[1] stouan (83.208.204.216), 4. září 2009 06:20
Krásný a pravdivý článek :) já jsem teď nastoupila na střední školu a předsevzetí o tom jak se budu učit padly hned první den :( :D

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2058 čtenářů

Další články tohoto autora