Zavedou Japonci do škol tělesné tresty?

22. února 2007, Tereza Černá

Na japonských školách se rozrůstá šikana, která je také nejčastější příčinou sebevražd studentů. Čtrnáct ze čtyřiceti žáků, kteří se v letech 1999 až 2005 zabili, bylo šikanováno. Kabinet premiéra Šinzo Abého proto zvažuje znovuzavedení tělesných trestů na školách. Doporučil to vládní panel, který se problematikou zabýval a který měl najít způsoby, jak zabránit šikaně a jak trestat učitele, kteří proti ní nezakročí. Tělesné tresty byly v japonských školách zrušeny v roce 1947. Zakázány jsou ve 109 zemích na světě včetně ČR. Například v USA ve 22 z padesáti amerických států jsou však tělesné tresty povoleny.

Vyřeší se tím ovšem něco? Šikana bývá často skrytá a její oběti se bojí promluvit. Tělesné tresty mohou vyvolat jen další agresi. Mladí češi většinou považují takový způsob řešení za středověký a tedy naprosto nepřijatelný. „Mělo by se dbát především na prevenci, a tou tělesné tresty nejsou,“ shodují se. „Šikana se objevuje tam, kde jsou pro ni podmínky. Nejjednodušší způsob, jak se vypořádat s šikanou, je podle mého vytvořit takové podmínky, ve kterých šikaně "pšenka nepokvete". Návrh tělesných trestů je něco, co má za cíl problém řešit. Problém ale bude do té doby, dokud se mu nezačne předcházet. Vytvoří-li se takové společenské prostředí, ve kterém pro šikanu nebude místo, nebude šikana vznikat, a tedy ji nebude zapotřebí řešit a nebudou zapotřebí fyzické tresty. Osobně si myslím, že Abého kabinet by měl uvažovat spíš v těchto dimenzích,“ myslí si bývalý student japanologie. V Česku jsou zkrátka tělesné tresty něco nepředstavitelného. Sice jsem zažila, že učitelka vlepila žákovi pohlavek, ale to bylo něco ojedinělého. Myslím, že představa takových trestů nás velmi pobouří.

Zato dívka pocházející z Vietnamu reaguje o poznání klidněji. Na fyzických trestech jí nepřijde nic divného. Je na ně zvyklá. „Když je někdo drzej, tak ho třeba učitel švihne rákoskou“, říká. Ve Vietnamu jsou tělesné tresty povoleny. Ale ani ona se nedomnívá, že by tyto tresty vyřešily šikanu. „Taky jsou učitelé, kteří toho využívají a žáky sami šikanujou“, přiznává.

Může zavedení tělesných trestů pomoci v boji proti šikaně? V Japonsku se ještě nerozhodli. A co si o tom myslíte vy?

Autorka je studentkou Gymnázia Voděradská v Praze - Strašnicích

Diskuze na téma Zavedou Japonci do škol tělesné tresty?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[2] bobika (194.228.35.217), 6. května 2008 11:11
anonyme máš pravdu i ne. někdo se polepší někdo zase ne. :):)
[1] Anonym (88.100.200.134), 9. listopadu 2007 14:21
Tím se šikaná nevyřeší! Všichni to víme a známe. U nás na škole to taky neřešili tělesným trestem. Protože tělesný trest není trest! Jen to chvíli bolí a to se dá přežít. Je to na *****.X)

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2273 čtenářů

Další články tohoto autora