Život studenta

7. března 2008, Kateřina Hanzlíková

Kdo pořád žije v iluzi, že studentská léta patří mezi ty nejšťastnější a nejpohodovější v životě člověka, nechť je vyveden z omylu. Je to pořádná fuška. Ráno v šest vstávat, přeskakovat vše, co se může vyskytnout v cestě při cestě do koupelny. Na základní škole je většina žáků postupně připravována na tento ranní tělocvik – přeskoky přes kozu, kotouly a jiné zdánlivě nesmyslné cviky. Učitelé byli také kdysi studenty a dobře vědí, že tyto dovednosti jsou pro studenty životně důležité.

Nezbude nic jiného než bouchat do dveří od koupelny v rytmu samby, protože sourozenci raději vstávají dříve. Když už se konečně studentík dostane do koupelny, musí vyvětrat, protože drahá sestra chce i po ránu vypadat svěží a holduje parní lázni. Čelem vzad a běžet do pokoje připravit si sešity a učebnice do aktovky. Leckterý student překoná i světový rekord, ale takhle brzo ráno není ještě nikdo, kdo by jej mohl zaznamenat, vzhůru a ještě dlí ve světě snů.

Nejtěžší část je vybrat správné oblečení pro správný den. Student musí doslova věštit budoucnost, protože se během dne již pravděpodobně nestačí převléknout. Nestačí jen odhadnout počasí, ale musí vybrat vhodné hadříčky, aby v nich mohl jít za svým klukem či holkou, aby byly vhodné na procházku s kamarádem/kou, do práce i do knihovny... Marná snaha, na pohodlí už není kdy myslet. Student stačí vrhnout jen krátký pohled do zrcadla a jeho naučené oči již rychle pročesávají celé tělo. Tuhle uhladit vlasy, tam zase zakrýt faldík. Vše musí perfektně sedět, po zbytek dne již zrcadlo neuvidí a kamarádi nejsou přece jen dost objektivní.

Žádný ze studentů se již nepokouší vyhradit si čas na snídani doma. Prostě se to nestihne. Zastávky autobusů i autobusy samy jsou doslova obsypány svačícími studenty.

Po cestě do školy si někteří stihnou popovídat – jsou to vzácné chvilky klidu, ale ti vytíženější se ještě narychlo učí na první hodinu, popřípadě se snaží dospat spánkový deficit.

Ve škole je to jedna velká honička. Pospíchat do šatny, kde se odehrává každodenní slalom mezi ostatními lidmi, cesta do třídy a samotné hodiny. Potom, co celé dopoledne a mnohdy i odpoledne poslouchají moudra ještě moudřejších profesorů (bez nadsázky či ironie), vypadají jako chodící trosky. Úsměv se jim roztáhne, jen když spatří kamarády. To pak podivně roztají, jako by objevily nečekaný zdroj energie. Již s prvním úsměvem dne spolu se svojí partou jdou na oběd do školní jídelny. A protože je to pro mnohé první jídlo dne, nestačí již vtipkovat nad kvalitou jídla.

Po cestě do práce jsou znovu podivně zamlklí. Snaží se co nejvíc ukrátit svou pracovní dobu. Někteří mají štěstí a mohou si jí libovolně upravovat, jiní musí přetrpět celých osm hodin u pásu. O přestávku stihnou napsat množství SMS zpráv a domluvit si přátele na další den. Také pár SMS pro svou lásku a rodičům, že si ten pokoj uklidí, až přijde z práce.

Po příchodu z práce musí uklidit ten slibovaný pokoj a ještě pomoct mámě s nádobím. V rychlosti se naučit na zítřejší písemku nebo si slíbit, že ráno vstane o hodinu dříve (v pět) a naučí se to pak.

Studenti jsou ve večerních hodinách již tak unaveni, že nejsou schopni dělat nic jiného než tyto tři věci: hrát na počítači, dívat se na televizi nebo číst. Ti, kteří mají ještě dost energie na jinou zábavu, jsou světlou výjimkou. Ještě zvládnou zhltnout večeři, večerní hygienu a s velkou chutí se dopravit do postele. Žádný student si ráno nevzpomene, jak vlastně usnul.

Ráno se pokusí učit, ale neustálým posouváním budíku s výmluvou typu „Ještě chvilku“ se jim jaksi nedostane času. Celý den proběhne jako v transu a student ožije až odpoledne, kdy se setká s kamarády a s přítelem/kyní.

Jestli se ptáte, kdy stihnou psát úkoly nebo dojít do knihovny, tady jsou odpovědi. Úkoly se píší zásadně ve škole a knihovna se musí vmáčknout do denního plánu místo práce.

O víkendu nastává pro studenta svatá doba. Vstávají v jedenáct nebo déle, ale nikdo jim to nemůže mít za zlé, když každý den vstávají teoreticky v pět a učí se dlouho do noci. Je čas na všechno. Na kamarády, hry, čtení, vlastní zájmy a na lenošení všeho druhu. Víkend je proto svatý pro většinu studentů.

Pokud si stále někdo myslí, že studentská léta jsou ta nejhezčí a nejpohodovější, asi si přečetl jen předposlední odstavec, nebo vůbec nepochopil studenty.

Autorka je studentkou druhého ročníku Gymnázia J. A. Komenského v Novém Strašecí

Diskuze na téma Život studenta

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[7] Katsumi (88.146.206.2), 6. července 2012 11:45
Mně náhodou život na gymnáziu přišel naprosto perfektní... žádné učení, brigáda přes léto.. také nesmím opomenout časté pijácké akce v našich městských útulných hospůdkách ^^ Teď mi tyto pohodové roky skončili a po prázdninách začíná opravdový boj na VŠ :/
[6] ZaNiiik (212.80.67.131), 19. srpna 2008 20:30
No jo toho hodně na čtení ..... :O:|:p:D:(:)X):_(:$
[5] N (78.102.134.71), 11. dubna 2008 17:08
Souhlasím, studentké období je nejtěžší.
[4] aldehyde (85.71.21.145), 23. března 2008 11:53
zajimalo by me ktera ***** vyslovila větu: si chudý študent, nedostaneš prachy:@
[3] Lucy, 12. března 2008 20:58
pěkně shrnuté:)povedený článek :)
[2] luky (89.111.97.212), 10. března 2008 14:25
jj fakt supr
[1] Nika (90.183.248.253), 10. března 2008 10:13
:Dmno to máš holka ůpe recht ;)si myslím že to nemáme lehké:p

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

2,9
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2011 čtenářů

Další články tohoto autora