Zlaté časy na střední?

6. února 2008, Alena N.

Zavzpomínám-li na dobu, kdy jsem ještě chodila na střední školu, vybaví se mi vcelku dobré vztahy mezi naší třídou a učiteli (aspoň některými). Takové poměrně blízké, dá-li se tak nazvat situace, kdy vás vyučující oslovují křestním jménem, za několik let společného školního putování už vás dobře znají, a co víc – někteří se se svými studenty setkávají dokonce rádi, takže při hodinách se může rozvinout i příjemná atmosféra

Výklad občas zpestřují nějakým zajímavým a někdy docela vtipným odbočením, a tak je čas od času možné zažít při vyučování i trochu zábavy.

Na vysoké škole tomu obvykle bývá přesně naopak. Vztahy mezi pedagogy a studenty jsou mnohem formálnější, a pokud jde o odlehčení výuky, jedná se o jev velice vzácný, kterého se v některých předmětech nedočkáte za celý semestr. Neosobní vztahy jsou tady na druhou stranu docela pochopitelné. V přednáškových sálech je nás opravdu moc a při cvičeních se zase střídá mnoho skupin, kdo by si tedy zapamatoval desítky studentů, které po skončení semestru stejně vystřídají jiní?

Ale proč o tom všem vlastně píšu. Až se budete ucházet o zaměstnání, při přijímacím pohovoru se možná dozvíte, že pro svého zaměstnavatele se stanete cennými až tak po dvou letech praxe na jeho pracovišti. Vcelku nepřekvapující fakt, to uznávám. On takový absolvent, který se potřebuje zaučit a teprve si přivyká pracovnímu rytmu, může být pro firmu opravdu spíše přítěží. Zkušenější spolupracovníky „obtěžuje“ častými dotazy, neustále se dožaduje nějakých rad a vysvětlení… Tím vším je obírá o jejich drahocenný čas a čas, jak známo, jsou peníze.

Právě tenhle zvonivý a šustivý pojem je v hodnotovém systému současné (ale i na století vzdálené) společnosti vyzdvihován tak, jako by jen on samotný dokázal přinést lidem štěstí. Naopak třeba na zdraví, které je jedním z nejdůležitějších předpokladů plnohodnotného života, se v dnešní uspěchané době dost často zapomíná a jeho cenu si většinou uvědomujeme, až když se objeví nějaký problém.

Ještě méně příznivé je zjištění, že ani člověk sám o sobě si v tomhle podivném žebříčku nevede nijak dobře. Jak už jsem zmínila, v práci bývá hodnotný až po určitém čase. Navíc jen prostřednictvím výkonu, člověk jako takový, lidská bytost se všemi jejími vlastnostmi a schopnostmi, které se v zaměstnání nedají projevit, tam stojí poněkud na okraji zájmu.

Možná, že právě střední škola je v našem vzdělávacím a profesním životě posledním místem, kde nás má někdo rád takové, jací jsme, a přitom se neohlíží na skutečnost, jaký mu přineseme prospěch. Najdou se vyučující, kteří si vás váží třeba jen proto, že je jim s vámi dobře, že si vzájemně rozumíte, dovedete naslouchat a spolupracovat…

Takových učitelů sice není mnoho, ale za roky strávené na základní a střední škole, se obvykle poštěstí aspoň několik z nich potkat. Účast na jejich hodinách pak není jenom nepříjemná povinnost, kde strach střídá nudu a nuda strach, ale naopak se jedná o chvíle, které jsou vzájemným obohacením, naplněným obyčejnou lidskou blízkostí a porozuměním.

Během středoškolského studia se stejně jako jinde odehrává plno momentů, které občas znepříjemňují život, ale jisté je, že na tuhle poměrně bezstarostnou životní etapu budeme jednou určitě všichni rádi vzpomínat. Na učitele, se kterými jsme si zrovna nepadli do oka a při zkoušení s nimi zakusili nejednu pernou chvilku, stejně brzy zapomeneme a v paměti se nám uchovají hlavně ti, kteří nás dokázali něčím oslovit, od nichž jsme si zkrátka odnesli něco pozitivního do života.

Diskuze na téma Zlaté časy na střední?

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[1] hau čag (sem pani) (89.102.165.88), 10. února 2008 11:47
má doma lítající koberec s bramborovou natí plnou hosenek z posázawí:$

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2164 čtenářů

Další články tohoto autora