Zpátky ve škole

3. září 2008, Alena N.

Tak už je to tu zas. Po dvou měsících prázdninové pohody, bezstarostných letních dnů, kdy si studenti i učitelé užívají zasloužené volno, nastal čas, aby se oba tábory, někdy spolupracující a jindy znesvářené, opět sešly pod jednou střechou a společně se vydaly na desetiměsíční, nelehkou pouť s „hořkými kořínky ale sladkými plody“ (tak aspoň vystihoval učení citát, který jsme si zapsali v páté třídě do sešitu na dějepis).

První den nového školního roku se to ještě dá vydržet. Je takový slavnostní, neobvyklý. Přece jen uběhlo pár týdnů od chvíle, kdy jsme v lavicích seděli naposled. Poklábosíme se spolužáky, přivítáme se s třídní(m), dozvíme se termíny prázdnin (že by vánoční po delší době trvaly zase čtrnáct dní?), nakoukneme do kalendáře, na jaké dny připadají státní svátky (28. září na neděli, smůla, ale 28. říjen na úterý a 17. listopad na pondělí, to už je lepší), máme zkrátka úplně jiné starosti, než jaké by se na zodpovědné studenty v první zářijový den slušely.

Ministerský hlas nám z rozhlasu promluví do duše o tom, že jsme „budoucnost národa“ a že bychom tedy neměli zklamat naděje do nás vkládané, ale naopak využít nový školní rok k rozvíjení našich schopností, učit se průběžně, nenechávat nic na poslední chvíli atd. atd. Třídní nezapomene připomenout, že se máme přezouvat a jde se domů.

První školní den je opravdu jedním z těch „mírumilovnějších“, kdy si můžeme být jisti, že nám v učitelském notesu nepřibude žádné hrozivě vysoké číslo. Během dalších dnů se ale všechno postupně vrátí do starých kolejí. Ve škole musíme setrvat standardní dobu, tedy obvykle 6-7 hodin, což může být po prázdninách docela velké sousto. Po prvním setkání s některými méně příjemnými členy učitelského sboru je nám jasné, že všední realita je tady zpět a nezbyde nám nic jiného, než se snažit jejich hodiny nějak přežít.

Takhle nějak jsem vnímala začátek září ještě na střední škole. Neměla jsem ho nikdy příliš v lásce, tedy hlavně kvůli návratu do lavic, ale zároveň mi bylo smutno i z toho, že se světlé dny nezadržitelně krátí a léto, které nás od června hřálo ve své náruči, od nás pomalu odchází.

Na VŠ je tomu ale docela jinak. Na přelomu srpna a září jsou prázdniny ještě „v plném proudu“ (pokud nám z uplynulého semestru nezůstaly nějaké resty) a i „rozjezd“ ve škole je pozvolnější, první týdny se obvykle téměř nic neděje (tedy nic tak závažného, na co bychom se museli učit). O to tvrdší je pak závěr roku, krásné období adventu, z něhož většinou nemáme vůbec nic, protože se na nás jako časovaná bomba snesou termíny zápočtů, popř. prvních zkoušek.

Do nového školního roku bych vám všem ráda popřála hodně úspěchů, štěstí při zkoušení a písemkách, dobré vztahy mezi spolužáky i mezi studenty a učiteli (jestli je něco takového možné…), zkrátka ať se vám daří.

A ještě si dovolím zmínit jednu radu na závěr – jestliže vás škola nebaví, zkuste v ní i přesto hledat něco pozitivního. Představte si, že právě prožíváte období, ve kterém se vás někdo snaží rozvíjet, rozšiřovat vaše obzory (i když do vás občas „hustí“ nezáživné a nepotřebné věci). V práci už tomu tak nebude, a pokud ano, tak jen do té míry, aby se zvýšila vaše prospěšnost pro firmu. Navíc je dobré si uvědomit, že snadný přístup ke vzdělání, na který jsme zvyklí u nás, není všude ve světě samozřejmostí. Zdaleka ne všechny děti mají takové štěstí jako my, aby mohly dokončit základní, střední nebo dokonce vysokou školu…

Přečti si také:

Diskuze na téma Zpátky ve škole

:) :( :D :p :| :O ;) 8) X) :_( :$ :@ :Z

Pro odeslání příspěvku se můžeš přihlásit nebo odeslat anonymně pod přezdívkou. Pro přihlášení musíš být zaregistrovaný. U příspěvků neregistrovaných nebo nepřihlášených uživatelů se zobrazí IP adresa.

Jméno nebo přezdívka:
Opiš kontrolní kód: Kontrolní kód

Příspěvky obsahující vulgární výrazy, komerční odkazy nebo odkazy nesouvisející s tématem budou smazány.

[4] Zuzana Kubátová, 11. září 2008 18:44
Nemáš zač. Líbí se mi to hlavně proto, že mi to tak trochu (doufám, že tě tím neurazím) připomíná můj styl psaní. Možná vzdáleně, ale připomíná. Měj se! :)
[3] Alena N., 9. září 2008 20:44
Díky za pozitivní ohlas, potěšila jsi mě! ;):)
[2] Zuzana Kubátová, 9. září 2008 18:37
Pěkné. :)
[1] Anonym (82.99.180.234), 8. září 2008 19:42
ja teda nejsem z tehle školy ale do své školy jse se už těšila!

seminarky bez prace

Podklady pro seminární práce

Hodnocení článku

3,0
Oznámkuj článek jako ve škole
1 2 3 4 5
Známkovalo 2344 čtenářů

Další články tohoto autora